Para Kazanmanın Sırları

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 04:32

Para Kazanmanın Sırları
Enes Öksüz admin

En başarılı yatırımcılar bile yıllar geçtikçe kendilerini hayal kırıklığına uğratabiliyor. Bir yatırım portföyünü yönetmek söz konusu olduğunda, en yaygın yanılsamalardan birisi de bireysel yatırımcıların hisse senedinin değerinden 100 kat daha ucuz olduğunu ve bu hisse senedinin gelecekte kesinlikle değer kazanacağını düşünmesi. Ancak bu gibi durumlar çok nadir oluyor ve genellikle hüsranla sonuçlanıyor.

Önerilen içerik: Başarılı Yatırımcıların Bile Yapabileceği Hatalar

Tek Bir Basit Formül

Para kazanmanın tek bir basit formülden oluştuğunu asla aklınızdan çıkarmayın.

Bu basit formül; 

“Gelir (satış veya brüt ücret) - Maliyet (harcamalar) = Kar"

Daha fazla para kazanmak için gelirinizi artırmanız, giderlerinizi azaltmanız veya bunların her ikisini birden yapmanız gerekir. Para kazanmanın maalesef başka bir yolu bulunmamaktadır. Başarılı bir işletme kurarak para kazanmaya çalışsanız da bir yerde işe girseniz de para kazanmanın herhangi bir başka formülü bulunmamaktadır. Bu formüle bakarak para kazanmanın aslında çok kolay bir şey olduğunu söyleyebiliriz.

Riskinizi Kontrol Altında Tutun

Sadece para kazanma şansınızı elinizde bulundurmak için risk almamalısınız. Bir anda zengin olmak için spekülasyonları takip etmek yatırımcıların en çok sürüklendiği hataların başında yer almaktadır. Büyük balığı yakalamak için pervasızca etrafınızdan borç almayın ve hiçbir zaman faturalarınızı ödemek için tek bir kaynağa güvenmeyin. Daima elinizde acil durum birikimi bulundurun. Bu sayede önemli bir zamanda paraya ihtiyacınız olduğunda vadesi gelmemiş yatırımlarınızı bozmak zorunda da kalmazsınız. Böylelikle hem para kaybetmemiş olursunuz hem de vadenizden olmazsınız.

Paranıza Çalışanınız Gibi Davranın

Elinizdeki her bir TL’yi işe koyarsanız size daha fazla para kazandırabilecek potansiyel bir çalışan olarak düşünün. İşiniz mümkün olduğunca çok çalışan toplamak ve bu çalışanlardan mümkün olduğunca çok ek para kazanmak olabilir.

Önerilen İçerik: Gelir Sağlamak İçin Yatırım Yapmaya Başlayacaklara Tavsiyeler

İyi bir çalışan size borç kullanmadan yılda en az %10 kazandırabilen çalışandır. Zamanı geldiğinde artık çalışanlarınız siz çalışmasanız dahi hayatınızı sürdürebilecek kadar para kazanmanızı sağlayacaktır. Tatil yapmayan, izin istemeyen, hasta olmayan, sigorta masrafı olmayan bir çalışan neredeyse her işletmecinin isteyeceği bir tarzda çalışandır. Ancak birçok işletmeci aslında ellerinin altında böyle bir çalışan olduğundan habersiz bir şekilde hayatlarını sürdürür. Kazandığınız paranın bir miktarını kendiniz için işe aldığınızda bu tarz bir çalışanın ne kadar yararlı olduğunu siz de göreceksiniz.

Paranın Sizi Aldatmasına İzin Vermeyin

Dönemin Amerikan Başkanı Ronald Reagan 1982 yılındaki İngiltere gezisinde İngiltere Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada “Tarih, bir şey öğretirse hoşnutsuzlukların karşısında ahlaksızlık olduğunu öğretir.” cümlesini kurmuştu. Reagan’ın siyaset bilimi için kurduğu bu cümle bir bakıma ekonomi içinde geçerli. İlerlemenin ilk adımı gerçekle cesur bir şekilde yüzleşmek ve kendinizi bulduğunuz durumu tanımaktır. Ancak o zaman hayatınızı iyileştirmek için bir plan geliştirebilirsiniz. Bu hoş olmayabilir ancak yapılması gerekli. Kısacası geldiğiniz noktada başladığınız noktaya göre ne kadar iyi olursanız olun sizi başarıya götüren yoldan ayrılmayın.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler