Bayiliğin Değerini Arttırmak Mümkün 

Son Güncellenme: Sun May 2024 05:57

Bayilik ve Marka değeri birbirine doğru orantı ile bağlı.

Bayiliğin Değerini Arttırmak Mümkün 
Enes Öksüz admin

İnsanların ürün ve hizmet tercihleri çok çeşitli unsurlara göre değişiklik gösterebilir. Pek çok ürün satıcısı ya da hizmet sağlayıcısı daha ekonomik olmalarına rağmen neden tercih edilmedikleri sorusu ile karşı karşıya kalır ancak yeterli bir cevap bulamayabilir. Eğer bu noktada kalıyorsanız bayilik veren firmalar ile ilgili araştırmaları yaparken fiyatlandırmalarını da bir kriter olarak olabilirsiniz. Bu kriteri denkleminize kattığınız zaman rahatlıkla markalar arasında fiyat farkının aslında tercih noktasında sandığınız kadar güçlü bir belirleyici olmadığını görebilirsiniz. Biraz dikkatli incelendiğiniz zaman bu tür bir davranış oluşumunun temelinde ise markanın gücü, bilinirliği, kalitesi ve prestiji olduğunu rahatlıkla gözlemleme şansı elde edersiniz.

Marka Olmanın Değeri

Bayilik veren firmalar ya da kendi acente ağına sahip olan firmalar fark etmeksizin insanların marka tercihinde her zaman markanın değerinin öne çıktığını görebilirsiniz. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse dünyanın teknoloji devlerinin oldukça yüksek fiyatlarla sunduğu telefonlar için fiyat ve performans odaklı yüzlerce model seçeneği bulunuyor olsa da bilinen telefon üreticilerin karlılıkları her geçen gün daha çok artıyor. Bu noktada insanların markaya verdiği değeri gözlemlemek rahatlıkla mümkün oluyor. Marka olmak insanların gözünde sadece güzel bir isme sahip olmadığından dolayı tercih ediliyor. Bir markanın insanların gözünde tercih edilebilir seviyeye gelmesi için pek çok unsuru bir arada bulundurmayı gerekiyor. Bu unsurlar arasında güven, kalite, bilinirlik, prestij gibi zorlu ancak elde edildiğinde oldukça yüksek getiri getirebilecek değerler yer alıyor. Bir markanın herkes tarafından takdir ediliyor olması, insanların idolü ya da takdir ettiği kişiler tarafından kullanılıyor olması gibi öne çıkan değerleri markanın fiyatından bağımsız olarak tercih edilmesinde oldukça etkili oluyor. İnsanlar tercihlerini yaparken arzu nesnesi haline dönüşen ürünlere her zaman biraz daha fazla şans verdiklerinden dolayı markalar artık ürünlerini arzu nesnesine dönüştürmeyi sağlayacak yatırımlar ve kampanyalar düzenliyor.

Güvenilir Çözümler

Güven insanlar için her zaman doğru tercih anlamına geldiğinden dolayı markalar tarafından mutlaka göz önünde bulundurulması gerekir. Bir markanın bütün olarak ne kadar hızlı, güvenilir ve çözüm odaklı olduğuna göre tercih edilme oranı değişiklik gösterebilir. İnsanlar artık ürün ve hizmet çeşitliliğinden dolayı çok daha fazla talepkar olabiliyorlar. Herkes bir bedel ödeyerek aldığı şeylerden maksimum fayda elde etmeyi istiyor. Bu tür bir talep doğrultusunda insanlar yetinmek yerine kendileri için en iyiyi istedikleri için markaların da yatırımları bu odaklarla birlikte şekilleniyor. Potansiyel hedef kitle x lira verip 1 yıl kullanmak yerine 3x lira verip 3 yıl kullanmayı, kullanırken de başarılı bir şekilde müşteri hizmetleri desteği ve garanti desteği almayı tercih edebiliyor. Bu örnek yenilecek bir yemekten alınacak bir hizmete kadar pek çok alanda insanlar için oldukça geçerli oluyor. Markaların yarattığı güven duygusu ve kurduğu çözüm odaklı alt yapı sayesinde insanlar fiyattan bağımsız tercihler yaparken sanıldığı kadar çok fazla düşünmek zorunda kalmıyor. 

AR-GE ile Gelen Destek

Bir firmanın tercih edilmesindeki en önemli etkenlerden birisinin de firmanın yaptığı teknoloji yatırımları olduğunu görebilirsiniz. Bir firma kendini, ürünlerini ve hizmetlerini geliştirmek için ne kadar çok yatırım yaparsa insanlar tarafından o kadar çok tercih edilme şansı yakalıyor. Potansiyel hedef kitle artık internet üzerinden çok rahat bir şekilde araştırma yapabildiğinden dolayı hangi firmanın neye ne kadar yatırım yaptığını görebiliyor. AR-GE denildiğinde akla gelen sadece teknoloji yatırımı olsa da bu alanda yapılan çok çeşitli uygulamalar olduğunu unutmamalısınız. Yeni bir sos üretmek, güvenlik eklentisi yaptırmak, müşteri hizmetlerinde işlemleri kısaltan çözümler üretmek ya da çevreye duyarlı bir paketleme kullanmak AR-GE çalışmaları arasında yer aldığından dolayı bu alanda atabileceğiniz adımları kesinlikle zorlu görmemeli ve göz ardı etmemelisiniz. 

Bir önceki yazımızda Türkiye’deki Esnaf ve Sanatkarların Meslek Dağılımları başlığı ile ülkemizde girişimcilerin dağıldıkları iş kategorilerini inceledik.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler