Türkiye’deki Esnaf ve Sanatkarların Meslek Dağılımları

Son Güncellenme: Sun May 2024 01:25

Türkiye’de 1 milyon 751 bin 16 işletmenin faaliyet alanı analizini sizlerle paylaşıyoruz.

Türkiye’deki Esnaf ve Sanatkarların Meslek Dağılımları
Enes Öksüz admin

Türkiye’de esnaf ve sanatkarların sayıları ve meslek gruplarına göre dağılımları açıklandı, tahmin edebileceğimiz gibi bakkallar sıralamanın en üzerinde yer almayı başardı. 

En kolay gibi görünse de en zahmetli ve idare edilmesi en zor işletmeler arasında ilk sıralarda yer alan bakkal dükkanlarının bu ülkenin ekonomisinin kılcal damarı olduğu açıkça ortaya konmuş oldu. 

Listede yalnızca bakkal dükkanları da yok…

Türkiye’de 1 milyon 751 bin 16 işletmenin faaliyet alanı analizini sizlerle paylaşıyoruz. En çok hangi mesleklerde çalışılıyor, girişimcilerin tercihleri neler?

İşte detaylar…

Bakkal Dükkanları, Bayilikler ve Büfecilik

Sıralamanın liderlerinden biri, yavaş yavaş kaybolmaya yüz tutan mahalle kültürümüzün savaşçı girişimcileri…

Türkiye halkı en çok bakkal dükkanı açıyor ve zorlaşan koşullara rağmen ekmek teknesini ayakta tutmak için çaba sarf ediyor. 

Veresiye defterleri çürümeye yüz tutan ve piyasa genelinde trilyonlarca TL alacağı bulunan bakkallar süpermarketler karşısında güçlerini korumayı başaramasalar da; samimiyetleri ve uygun lokasyon tercihleri ile varlıklarını sürdürüyorlar. 

Bu sınıflamada yer alan bayilik sektörleri detaylandırılmasa da her zaman vurguladığımız bayi almanın kârlılığını benimseyen ciddi bir çoğunluk olduğu sonucuna rahatlıkla varılabiliyor.

Bayilik aldıkları markaların gücünü arkasına alan ve hedef kitlesine ulaşan girişimciler yüksek kârlılık kazanarak ticari faaliyetlerine devam ediyor. Yoksa bakkaldan sonra en çok bayilik işletmelerin olması beklenebilir miydi?

Listenin birinci sırasını paylaşan, oldukça yaygın olması ve hedef kitlenin ihtiyaçları doğrultusunda ürün ya da hizmet alternatifleri sunan büfe işletmeleri popülerliğini geçmişten bu yana koruyor. 

Kurulumu için ciddi bir sermaye gerektirmiyor, seyyar büfeler gerekli izinler alındığı takdirde şehirlerin en işlek yerlerinde hedef kitlesiyle buluşabiliyor. Lokasyon  seçiminin bu işletmelerin kazancı üzerinde çok ama çok etkili olduğu da biliniyor. Kimileri sadece gazete, dergi, sigara ve çakmak satarken, bazı büfeler hızlı atıştırmalık seçenekleri ile de müşterilerine hizmet veriyor. 

Minibüsçülük

Minibüsçülük listenin ikinci sırasında yer alıyor. Toplu taşıma araçları arasında en çok tercih edilen, işveren açısından oldukça kârlı olan minibüsçülük, mevcut düzende gözden kaçırılmaması gereken alternatifler arasında yer alıyor. 

Doğru ilçeler arasında hat seçimi dikkatli bir şekilde yapılıp, güvenilir bir personel bulunduğunda minibüsçülük; muadili sermaye gerektiren seçenekler arasında yüksek kârlılık oranlarıyla ön plana çıkıyor. Minibüsün hangi hatta çalışacağı; başlangıç maliyeti daha doğrusu plaka ücreti üzerinde oldukça etkili ancak sürekli gelir getirmesi ve kârının yüksek olması sebebiyle de göz ardı edilemeyecek seçenekler arasında yer alıyor. 

Minibüs şoförleri de kârlılıktan nasibini alıyor elbette; limit çalışanlar ya da toplam hasılat üzerinden pay alan emekçiler, standart bir asgari ücret çalışanından daha fazla para kazanıyorlar. Elbette çektikleri çile, trafik karmaşası, bin türlü müşteri ile uğraşmak zorunda oldukları gerçeğinden şuan için bahsetmiyoruz…

Kadın ve Erkek Kuaförlüğü

Ekonomimizin belkemiği işletmelerinden olan kadın ve erkek kuaför dükkanları en çok faaliyet gösterilen üçüncü meslek grubu olarak ön plana çıkıyor. Kadınların güzelliklerine olan düşkünlükleri, kişisel bakımlarına verdikleri önemin artması ve sunulan hizmetlerin çeşitlenmesi kadın kuaför dükkanlarının modasını eskitmiyor. 

Erkek kuaför dükkanları için de benzer bir durum söz konusu… Erkeklerin tarzlarına önem vermesi, bakımlarına daha çok özen göstermeye başlamaları ve bu dükkanlarda da verilen hizmetlerin çoğaltılması bu meslek grubunda çalışanların kârlılıklarını daim kılıyor.  

Nakliyecilik ve Nakliye Komisyonculuğu 

Listenin dördüncü sırasında yer alan bu meslek grubunda faaliyet gösteren girişimciler hizmet taleplerinin sürekli olması ve yüksek kârlılık oranlarıyla ön plana çıkıyor. Doların yükselmesi, yakıt masraflarının çoğalması ile mevcut düzende kârlılıkları azalmış olsa da, sağladıkları güvence ve sundukları profesyonellikle hedef kitlelerinin ihtiyaçlarına yanıt veriyorlar. İnşaat sektöründeki gelişmelerle beslenen, piyasa durgun olduğunda alternatifler arayan bu meslek grubu dönemsel olarak en yüksek kâr sağlayan işler arasında konumlanıyor.

Taksicilik

Acil işimiz olduğunda, gece geç saatlerde evimize dönerken, konforlu bir yolculuk istediğimizde hayatımızı kurtaran taksicilere minnetlerimizi ileterek, en çok tercih edilen beşinci meslek grubuna dahil olduklarını bildiriyoruz. 

Lüks hizmet sınıfına girse de yüksek talep gören taksiler, hareket özgürlüğünü arttırıp hayat kolaylaştıran hizmetleriyle hedef kitlelerine kolaylık sunuyorlar. Kayıt dışı taksicilerin de sayısını tutabilme imkanı olsaydı, sıralamasının yükselmesi mümkün olan bu meslek grubu zorluklarına rağmen yüksek kârlılığı ile en çok tercih edilenler arasında yerini alıyor.

Bin önceki yazımızda Yeni Nesil KOBİler İçin Yenilikçi Yöntemler başlığı ile küçük işletmeler için yeni fikirler bulabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler