Yeni Nesil KOBİler İçin Yenilikçi Yöntemler

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 03:45

KOBİler bu değişime ayak uydurmakta zorlansalar da günün sonunda ufak adımlarla büyük kazanımlar elde edebiliyorlar.

Yeni Nesil KOBİler İçin Yenilikçi Yöntemler
Enes Öksüz admin

Kendi işini kurmak isteyenler için yeni bir fikir bulmanın ya da yatırım yapmanın tanımı nasıl değişiyorsa pazarlamanın şartları ve tanımları da her geçen gün değişiyor. Aslında çevremizde gördüğümüz her şey insanlar ve insanları doğrudan etkileyen gelişmeler doğrultusunda yeniden şekilleniyor. Her işin odağında bir şekilde az ya da çok insanların yer alıyor olmasını bu durumun temel nedeni olarak gözlemlememiz mümkün. İş fikirleri kadar pazarlama fikirlerinin de insanlara ayak uydurması fikrin başarısını sağladığından dolayı göz ardı edilmemesi gereken bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Yenilikçi pazarlama fikirleri de yatırımların güçlenmesinde en az iş fikiri kadar etkili oluyor. Bayilik veren firmalar yeni nesil pazarlama fikirlerini kolayca sistemlerine entegre etse de KOBİler bu alanda bayilik veren firmalar gibi sürece kolayca uyum sağlayamıyor. 

İnternetin Gücü

Pazarlama dinamikleri artık geleneksel yöntemleri terk ederken internette daha geniş kitlelere daha kolay bir şekilde ulaşmayı mümkün kılıyor. Ancak bu durum özellikle küçük ölçekli işletmeler için hem kabul etmesi hem de uyum sağlaması zor bir durum olarak ortaya çıktığından dolayı firmaların uyum süreci sıkıntılı oluyor. Geleneksel yöntemlere oldukça alışkın olan firmaların yeni nesil yöntemlere kolayca ayak uydurması mümkün olmasa da bir şekilde bunun zorunluluğunun farkına varılması işletme açısından büyük bir öneme sahip. Artık insanlar tercihlerini ellerine aldıkları broşürlerle ya da bilboardlarda gördükleri ilanlarda değil internette yapıyorlar. Bu nedenle her pazarlama yönteminin sonunda internette varlık göstermenin önemini gözlemlemek mümkün oluyor. 

Alışkanlıkları Gözden Geçirerek Planlayın

İnsanların kullanım ve tüketim alışkanlıklarının gözlemlenmesi pazarlama kampanyalarının daha doğru bir şekilde ortaya çıkarılmasını sağlar. Bu noktada yapılması gereken KOBİler için rekabet ortamında oldukları firmaları gözlemlemenin yanı sıra kendi sektörlerinde yer alan büyük aktörleri de izlemek olmalıdır. Dijital pazarlama dinamikleri temel olarak benzerlik gösterse de dönemsel olarak değiştiğinden dolayı yakın takibe alınması gereken dinamiklerdir. İnternet dünyasında yer almak, sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanmak, kurumsal iletişim dilini hiçbir şekilde bozmadan internet dünyasında yer aldığınız zaman insanların sizin hakkında her zaman olumlu düşüncelere sahip olacağından emin olabilirsiniz.

Milyonlarca İnsana Ulaşmak

Geleneksel pazarlama yöntemleri genellikle lokasyon bazında olduğundan dolayı ulaşılabilen kitle belirlidir. Bu durum özellikle satış ve hizmet ağını genişletmek isteyenler için bir süre sonra yeterli olmayacaktır. Bununla birlikte iş geliştirmek, farklı bölgelerden talep alabilmek ve mümkünse mağazacılık faaliyetlerini dijital ortamda e-ticaret sistemlerine taşımak için internet dünyasında pazarlama yapmaya gerek duyulur. Dünya üzerine 3.3 milyar internet kullanıcısının olması gerekli imkanlar sağlandığında her firmanın ulaşabileceği maksimum insan sayısı ile ilgili inanılmaz sonuçlar olduğunu gösterir. Yurtdışına kargo göndermek ya da ülkenin her yerine soğuk zinciri bozmadan gıda taşımak günümüz şartlarında mümkün olduğundan dolayı ne kadar geniş bir insan ağına ulaşmak istediğini sadece işletmeler  belirler. Bu tür bir pazarlama gücüne sahip olduğunuz zaman bu gücü etkili bir şekilde kullanarak markanızı yükseklere taşıyabilirsiniz. Iş fikirlerinin güçlenmesinde ve yükselmesinde en etkili unsur olan pazarlama dinamiklerine uzak kalmamak ve bu fikirleri uygulama konusunda gelenekçi davranmamak fikrinizin başarılı olmasını sağlar.

Sağlık sektöründeki bayilik imkanlarını incelediğimiz Gelişen Turizm Dalı: Sağlık Turizmi başlıklı bir önceki yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler