Gelişen Turizm Dalı: Sağlık Turizmi

Son Güncellenme: Sun May 2024 02:55

Turizm Türkiye için her zaman önemli bir sektör olsa da ülkenin kaliteli sağlık personeli yetiştiren kurumlarıyla birlikte sağlık turizmi oldukça öne çıkan turizm dalları arasında yer alıyor. 

Gelişen Turizm Dalı: Sağlık Turizmi
Enes Öksüz admin

Türkiye sağlık turizmi açısından oldukça gelişmiş ülkeler arasında yer alıyor. Bu alanda hizmet veren pek çok klinik bulunuyor ve kliniklerin sayısı oldukça hızlı bir şekilde artmaya devam ediyor. Sağlık turizminde yaşanan bu artış elbette insanların bu alanda yatırım yapmasına neden oluyor. Dünya genelinde artan sağlık maliyetleri sebebiyle insanlar daha ekonomik ülkeleri tercih etmeye özen gösteriyor. Türkiye özellik estetik ve diş alanında Avrupa ülkelerine göre oldukça ekonomik çözümler sunduğundan dolayı büyük ilgi görüyor. Sağlık turizmi kendi içerisinde çeşitlenen bir sektör olduğundan dolayı bu alanda bayilik veren firmalar ve yatırım yapmak isteyenler için farklı seçenekler ortaya çıkıyor. Termal, medikal, yaşlı ve engelli gibi kategoriler üzerinden verilen sağlık hizmetleri Türkiye’nin sağlık turizminde öne çıkan ülkeler arasında yer almasını sağlıyor. 

Yüksek Başarı Oranı 

Sağlık turizminin ülkemizde yükselmesinin tek sebebi elbette insanların daha ekonomik çözümler elde etmesi değil. Söz konusu insan sağlığı olduğundan dolayı kriterin hiçbir zaman para olmayacağını anlamak mümkün olsa da diğer etmenleri yakından incelemek ve analiz etmek bu alana yatırım yaparken çok önem kazanıyor. Türkiye sağlık hizmetlerinde oldukça yüksek başarı oranı ile dikkat çekerken ayrıca uzman çalışanlarıyla da fark yaratan ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye’de sağlık hizmetleri gelişmiş ülkelerle rekabet edebilecek düzeye gelirken bu hizmetleri sunan özel hastane ve kliniklerin fiyat politikaları yurt dışından gelen kişiler için oldukça ekonomik oluyor. Avrupa standartlarını Türkiye fiyatlamasıyla sunan klinikler yüksek başarı oranları, sahip oldukları teknolojiler ve uzman çalışanlarıyla dikkat çekiyor. 

Hizmet Odaklı Rekabet

Sağlık turizminde ortaya çıkan rekabet sayesinde hizmet kalitesi çok yönlü olarak artış yaşıyor. Hem sağlık odaklı çözümler hem de bu çözümleri sunarken verilen hizmetle kaliteleri sebebiyle insanların tercihlerine etki ediyor. Türkiye sağlık alanında kaliteli eğitim almış insan gücünü sağlık turizmi ile başarılı bir şekilde değerlendirme şansı buluyor. Sadece uzman doktorluk değil bunun yanı sıra hemşire, hasta bakıcı, anestezist hatta sağlık danışmanları da Türkiye’de oldukça kaliteli eğitim aldığından dolayı hizmet odaklı rekabet çok yoğun yaşanıyor. Her zaman kaliteli ve başarılı hizmet sunmanın önemli olduğu sağlık turizmine yatırım yapmak isteyenler için öncelikli olarak hizmet skalasını belirlemek ve bu skalada en iyi hizmeti sunmak başarının kapılarını açıyor. 

Potansiyel Kitle 

Sağlık turizmi en çok turizm açısından gelişmiş bölgelerde yoğunlaşıyor. Bunun temel nedeni her yıl gelen pek çok turistin bu lokasyonlarda Türkiye’deki sağlık turizmi hakkında bilgi edinmeleri oluyor. İstanbul elbette pek çok turistin ülkeye giriş noktası olduğundan dolayı sağlık turizmi açısından en çok rağbet gören şehirler arasında yer alıyor. Antalya, Muğla, İzmir gibi tatil beldeleri ile meşhur olan şehirlerde de sağlık turizmi için ciddi yatırımlar yapılıyor. İnsanlar Türkiye’ye turistik amaçlı ziyarete geldiklerinde estetikten diş sağlığına kadar pek alanda hizmet alabileceklerini keşfediyorlar ve bir sonraki ziyaretlerinde sağlık turizmi amacıyla geliyorlar. Bu noktada şehir tercihlerinin değişmesinde elbette sunulan hizmetler ve kalite büyük oranda etkili oluyor.

Seçenekleri Arttıran Kazanıyor

Sağlık turizmini tam paket olarak sunabilir ya da sadece sunduğunuz hizmetler ışığında paketler verebilirsiniz. Bu noktada karar firmaların ne kadar rekabetçi olduğu üzerinden netleştirildiğin zaman daha etkili sonuçlar ortaya çıkar. Sağlık turizmi odağından bir yatırım yaparken bu yatırımı gerçek bir tur organizasyonu olarak şekillendirmek her zaman daha çok kazanmanın kapılarını açıyor. Eğer uçak biletinden konaklamaya ve operasyonlara kadar geniş bir paket sunarsanız farklı gelir modelleri ile daha çok kazanırsınız. İnsanlar sağlık turizmi için geldiklerinde tam bir paket almayı ve detaylarla uğraşmamayı tercih ediyor. Her geçen gün yenilenen teknoloji ile birlikte insanlar daha sağlıklı ve güzel olmak için fazlaca çabalamayı tercih ederken sağlık turizminin gelişen dünyasına yatırım yapmak kazandırıyor. 

Sağlık Sektöründeki bayilikleri görmek için aşağıdaki butonu kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımızda Mobilya Sektöründe Aksesuarların Cazibesi başlığı ile bayilik fikirlerini inceledik.


 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler