Black Friday Rakamları 2017’ye Damga Vurdu

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 12:38

Dünya bir Kara Cuma etkinliğini daha geride bıraktı. Peki ya sonuçlar dünya genelinde Türkiye’de olduğu kadar iç karartıcı mıydı?

Black Friday Rakamları 2017’ye Damga Vurdu
Enes Öksüz admin

“Dünya genelindeki neredeyse tüm ülkeleri etkisi altına almayı başaran ve tüm insanları tek bir amaç uğruna motive edebilen başka bir olay ya da organizasyon yoktur.” desek yalan söylemiş olmayız. Her sene milyonlarca kişi Black Friday yani “Kara Cuma” indirimlerini dört gözle bekliyor, saatler öncesinden hazırlığını yapıyor ve çılgın indirim oranlarından yararlanmak için kıyasıya rekabet ediyor.

Tarihi 1961 yılına dayanan bu sembolik gün, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mağazaların ortak indirim yapmaya başlaması ve bu stratejinin yoğun ilgi görmesiyle birlikte geleneksel hale geldi. Şükran Günü’nün ertesi sabahında başlayan indirimin ismi Kara Cuma olsa da bu indirimin uygulandığı günün Cuma olmasına gerek yok. Örneğin bu sene Kara Cuma indirimleri  25 Kasım tarihine yani Cumartesi gününe denk geldi.

Heyecanı ise hiç ama hiç değişmedi. Hem perakende sektöründe hizmet verenler hem de e-ticaret siteleri doldu ve taştı. Hatta son birkaç senedir ülkemizde de bugüne özel dev indirimler uygulanmaya başlandı.

Black Friday etkinliği kapsamında tüketiciler %80’e varan indirimlerden yararlanma şansı elde ediyorlar. Üstelik bu ürünlerin bir kısıtlaması da yok. Kıyafetlerde, ayakkabılarda, aksesuarlarda, ev eşyalarında, mobilyalarda ve elektronik eşyalarda da indirimler geçerli. Markalar arası indirim oranları ile ilgili bir mutabakat olduğu söylenemez ancak yine de aynı sektörde yer alan markaların benzer indirim oranlarıyla bu güne hazırlandığı biliniyor.

2017’de Black Friday Rakamları

Black Friday Rakamları 2017’ye Damga Vurdu

25 Kasım geçti ancak Black Friday etkisi satış rakamlarının açıklanmasıyla birlikte yeniden harlandı diyebiliriz. Her ne kadar Türkiye’deki indirimler beklenen seviyede olmasa ve tüketicilerin satın alımları kısıtlı olsa da dünya genelinde durum pek de öyle değildi. Black Friday’in ardından çok ilginç sonuçlar da elde edildi.

Bu sene satışlarda %4’lük bir artış yaşandığı açıklandı, ABD’deki mağazalar bu özel gün için geçici işe alımlar yaptı, Amazon.com CEO’su Jeff Bezos’un serveti 100 milyar doları aştı, Amazon.com’un hisseleri değer kazandı, en çok satılan ürün Amazon Echo Dot adlı akıllı hoparlör oldu.

Önerilen İçerik: Dünyanın En Zengin İş Adamları Onlar!

Akıllı prizler ve 75 test imkanı sunan portatif DNA kiti de en çok talep gören ürünler arasında yer aldı.Black Friday etkinliği için yaşanan kıyasıya rekabete de değinmek istiyoruz. Bir çok firma indirimler için 25 Kasım gününü beklemedi. İndirimlerin süresi uzadı ve tüketicilerin taleplerinin yükseltilmesi hedeflendi. Açıkçası elde edilen başarı da bu stratejiyle perçinlendi.

Black Friday kapsamında e-ticaret sitelerinde yapılan toplam satışlar 6 milyar dolara yaklaştı. Bu verinin önemi oldukça kritik, çünkü yapılan istatistikler normalde mağazalardan alışveriş yapanların da online satın alım yapmayı tercih ettiğini ortaya koyuyor.

Kara Cuma’nın Türkiye’deki etkisinin beklenen düzeyde olduğu düşünülmese de istisnalar da yok değildi. Özellikle Hepsiburada.com’un yakaladığı satış hacmi farklı mecralarda haber oldu. Aynı gün içerisinde mobil uygulaması 604 bin defa indirilen Hepsiburada.com 523 bin sipariş aldı ve totalde 252 milyon TL’lik sarış hacmine ulaştı. Hepsiburada.com sitesinden verilen siparişlerin büyük kısmının İstanbul, Ankara ve İzmir’den olduğu açıklandı. Artan kitap satışları da dikkat çekti. Black Friday kapsamında Hepsiburada.com aracılığı ile 105 bin kitap yeni sahipleriyle buluştu.

Önerilen İçerik: Türkiye'de E-ticaret Büyümek Zorunda

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler