Reklam Bütçenizin Geri Dönüşü Nasıl Hesaplarsınız?

Son Güncellenme: Sun Jun 2024 06:14

İşletmeler için reklama harcanan bütçenin geri dönüşü net bir şekilde görülmediğinde başarısız olunduğu düşünülebilir ancak yapılan bu yatırımın geri dönüşünün gerçekleşmesi biraz zaman alabilir.

Reklam Bütçenizin Geri Dönüşü Nasıl Hesaplarsınız?
Enes Öksüz admin

Yatırımları ölçümleme denetime ve sonunda da iyileştirmeye götüren ilk adım olarak kabul edilir. İçerik pazarlamaya çabalarını bir üst seviyeye çıkarmaya çalışan herkes için bu söz geçerlidir. Bütçenizin geri dönüşü anlamak için çeşitli kriterleri göz önünde bulundurmak gerekir. Reklamınızı kimler tüketiyor, reklam içeriğiniz ile ne yapıyorlar ya da beğeniyorlar mı sorularına cevaplamak için ölçülmesi gereken kriterler aynı zamanda neleri doğru yaptığınızı, neleri yapmanız gerektiğine ve neleri yapmamanız gerektiğine dair fikir verir.

Önerilen İçerik: Zaman İçinde Ucuzlayan Reklam Fiyatları

Ayrıca reklam içeriği pazarlamacılığının hem güçlü hem de değerli bir yatırım olduğunu kanıtlayarak şirketler arasında itibarda kazanmanızı sağlayabilirsiniz.

İlk Adım

Bu kriter aslında basit bir yatırım getirisidir. Reklam bir işletme için en önemli yatırım araçlarından birisidir. Pazarlama kesin bir bilim olmasa da giderek gelişiyor. Bu da reklamın yönetimi ve planlaması karmaşık bir hal almasını sağlıyor. Reklam yatırısının geri dönüşü hesaplamanın en temel yolu genel getiriye bakmak denebilir. Bir işyeri veya ürün grubundan satış büyümesini alıp, pazarlama maliyetlerini çıkarıp, pazarlama maliyetine böldüğünüzde reklamınızın geri dönüşünü göre bilirsiniz.

Basit olarak satışlarınız 1000 TL büyüyorsa ve bunun pazarlama maliyeti 100 TL ise geri dönüşü ((1000 - 100) / 100)’den %900 kabul edebiliriz.

Spesifik Hesaplama

İlk adımı hesaplamak son derece kolaydır ancak oldukça büyük varsayımlara dayanır. Buradaki en büyük varsayım aylık satış artışının doğrudan pazarlama kampanyasından kaynaklanıyor olmasıdır. Pazarlama geri dönüşünün gerçekten anlamlı olması için karşılaştırılmaların yapılması hayati derecede önemlidir.

Özellikle aylık karşılaştırmalar, kampanyanın başlangıcından önceki aylarda işletme hattından gelen satışlar, etkiyi çok daha net göstermeye yardımcı olur. Bununla beraber yaşanan etkiyi gerçekten görebilmek için biraz daha detaylı çalışmanız gerekmektedir.

12 aylık bir pazarlama stratejisini ele alarak mevcut satış trendini hesaplamak mümkün. Satışlarda son 12 aylık dönemde ortalama olarak ay başına %4 oranında bir organik büyüme düşünürsek reklam harcamalarınızın geri dönüşü %4’ten fazla olması gerekir.

Basitçe aylık reklam bütçenizin 10.000 TL olduğunu düşünelim, bu ay içerisinde satışlarınız da 15.000 TL olsun. Bu hesaba göre (15.000 - 10.000) / 10.000 = %50. Bu %50’den fazla %4’ü çıkardığımızda reklam çalışmanızın size %46’lık bir yarar sağladığını görebilirsiniz.

Sonuç

Açıkçası pazarlama birçok işletmenin vazgeçilmez bir parçasıdır ve uzun vadede doğru bir planlama ile her zaman maliyetlerininin çok üzerinde geri dönüşler sağlar. Bununla birlikte pazarlama harcamanızdan en iyi şekilde yararlanmak için sonuçlarını nasıl ölçeceğinizi bilmeniz gerekir. Pazarlama firmaları bazen daha göze hoş gelen ölçümler ile göz boyamaya çalışabilir ancak bir işletme için önemli olan yatırım getirisinin kendisidir. Herhangi bir pazarlama kampanyasının geri dönüşü nihai olarak artan satış şeklinde gelir. Sonuçların oluşturulması için veri ve zaman gerektiği için ilk başlarda ortalama organik büyümeden daha düşük satış büyümesi kullanarak hesaplarınızı yapmak daha iyi bir fikirdir.

Önerilen İçerik: Düzenli Reklam Veren Markaların Bayiliklerini Almak

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler