Cazibe Merkezi Programı

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 02:23

Yatırımcıların yüzünü güldüren Cazibe Merkezi Projesi sanılanın aksine çok daha geniş kapsamlı ve destekleyici çözümler sunarak bölgesel kalkınmada etkili bir rol oynayacak.

Cazibe Merkezi Programı
Enes Öksüz admin

Türkiye’nin her bölgesinde kalkındırmayı hızlandırmak ve güçlendirmek için hayata geçirilen Cazibe Merkezi Projesi Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’nde uygulamaya başlanacak. Resmi Gazete’de yayımlanan kararname ile birlikte resmi olarak başlayan Cazibe Merkezi Projesi’nin resmen başladığı da biliyor. Bu projenin temel amacı 23 şehir için bölge kalkınması sağlayacak düzeyde fırsatları yatırımcıya sunmak olacak. 5 ayrı merkezde yürütülecek olan projenin merkez şehirleri Elazığ, Erzurum, Van, Kars ve Diyarbakır olarak belirlendi. Cazibe Merkezi Projesi kapsamında yer alan 5 merkez ve bunlara bağlı 18 ilin toplam nüfusu 12,4 milyon, ülke nüfusu ile proje kapsamındaki illerin nüfusu oranlandığında ülke nüfusuna oran %16 çıkarken ülke ekonomisine sağlanan katkı %7 olarak hesaplanıyor. Bu noktada atılacak olan adımlar sayesinde bölgenin ülke ekonomisine katkısı artmış olacak. Önemli olan bir diğer veri ise proje kapsamındaki şehirlerin işsizlik oranı Türkiye’nin genelindeki işsiz oranından %2 ila 3 arasında daha yüksek olması. Tüm bunlar göz önüne alındığında bölgeye yapılacak yatırımlar sayesinde işsizlik oranı ülke ortalamasına çekilirken aynı zamanda ekonomiye olan katkı da nüfusla doğru orantılı bir şekilde artırılacak. Özel sektörden yapılacak olan yatırımların 1,5 milyar Türk Lirasını aşması beklenen projede bir yılda 43.000 kişiye istihdam sağlanması bekleniyor.

Proje Kaynağı ve Süreci

Cazibe Merkezi Projesi için belirlenen destek yatırım miktarının Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş.’ne aktarılmasına karar verildi ve söz konusu olan kaynağın Hazine Müsteşarlığı bütçesinden aktarılması onaylandı. Bu projenin desteğini sağlayacak olan Türkiye Kalkınma Bankası’nın sermayesinin de 160 milyon Türk Lirası’ndan 500 milyon Türk Lirası’na çıkartılması için yapılmış olan başvuru Sermaye Piyasası Kurulu tarafından resmen kabul edildi. Hazine Müsteşarlığından aktarılacak olan kaynağın Cazibe Merkezi Projesi kapsamında nasıl kullanılacağı da bu süreçte netleştirildi. Söz konusu kaynak bu program kapsamında yapılacak yatırımlar için alt yapı, bina inşaatı, arsa temini gibi işlemler için gerekli olan kuruluşlara aktarılacak. Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları, İl Özel İdareleri, Belediyeler, OSB tüzel kişilikleri kaynağın aktarılacağı kuruluşlar olarak belirlenmiştir. 

Cazibe Projesinden Kimler, Nasıl Faydalanacak?

23 ilde gerçekleştirilecek olan projeye katılacak yatırımcılar sermaye yetersizliği ve yarım kalmış projeler üzerinden belirlenecek. Yani söz konusu proje kapsamına girebilmek için bir iş fikrinizin olması ve bu fikri projeleştirmiş olmanız kapsama girmeniz için yeterli olurken aynı zamanda sermaye kaynaklı sorunlar yüzünden faaliyet gösteremeyen projeler ya da yarım bırakılan yatırımlar proje kapsamına dahil olacak. 

Organize Sanayi Bölgesi yani OSB olarak da bilinen bölgelerde yer alan boş alanların değerlendirilmesiyle yatırımcıları bu süreçte faydalanabilecek. Boş parseller ve hazine arazilerinde yapılacak olan fabrikalar anahtar teslim olarak yapıldıktan sonra yatırımcılara kiralanabilecekler. Fabrika yapımı yatırımcı için oldukça zorlu ve maliyetli bir süreçken bir anda kiralanabilir ve işleyebilir yani kısa sürede gelire dönüşebilir bir süreç haline gelecek. Cazibe Merkez Projesi’nden faydalanmak isteyenler sadece fabrika odaklı yatırımcılar değil. Bu alanda yatırım kredisi desteği ve işletme kredisi desteği de alabilecek olan yatırımcılar için faizlerde sağlanacak indirimler sayesinde yatırım yapmak kolaylaşacak. Faiz indirimli işletme kredisi ve faizsiz yatırım kredisi desteği verecek olan projeden mevcut üretim hanelerini 23 ile taşımak isteyen yatırımcılar da destek olacak. Taşınacak olan üreticilere nakit olarak taşıma desteği sağlanacak. Çok yönlü bir faydalanma imkanı sunan proje ile ilgili ön görüler bir yılda yaklaşık olarak 30 fabrikanın bölgede faaliyete geçmesi yönünde. Proje kapsamında değerlendirilmesi planlanan kullanılmayan ya da kullanılmaz halde olan kamu binalarının ekonomiye katılması fikri de çağrı merkezi gibi projeler için kullanılacak. Veri ve çağrı merkezleri için daha önceden bölgesel yatırımda sunulan teşvikler için belirlenmiş olan alt yatırım tutarı da kaldırılacak ve bu yatırımcılara koşulsuz destek verilecek.

Bir önceki yazımızda İnsan Kaynakları Firmaları ile Prestiji Yaşayın başlığı ile hizmet sektörü bayiliklerini inceledik.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler