Pet Shop’larda Hayvan Satışı Yasaklanacak

Son Güncellenme: Sat Jun 2024 10:57

Pet Shop’larda Hayvan Satışı Yasaklanacak
Enes Öksüz admin

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Pet Shop koşullarının hayvanlar açısından uygun olmadığını, bu alanlarda hayvanların tabiri caizse işkence ortamında kaldıklarını. Hayvan satışının bayilik formatına daha yakın bir yöntem ile, katalog üzerinden satış imkanı sağlanarak gerçekleştirileceğini bildirdi.

Hayvanların; çok da konforlu olmayan kafeslerde, steril olmayan alanlarda, birer vitrin ürünü gibi teşhir edildiği mevcut Pet Shop formatından yeni bir yapıya geçiş muhtemelen faydalı olacaktır.

Yeni sistemde öngörülen sistem, yetiştirme çiftliklerinin bayiliklerini öngörüyor. Evcil hayvan satın almak isteyen müşteriler Pet Shop’tan bir nevi danışmanlık hizmeti alacak ve katalogdan ya da Pet Shop sahibi ile çiftlikten kendine en uygun evcil hayvanı seçebilecek. Pet Shoplar bakım ürünleri konusunda yetkili satıcı olmaya ise devam edecekler.

Eroğlu, "Pet shop’larda hayvan satışı yasaklanacak. Çünkü çok kötü ortamlarda hayvanlara eziyet ediliyor. Pet shop’larda hayvan sergilenmesini hoş karşılamıyoruz. Onlara katalogdan satış imkanı sağlayacağız. Bayilik gibi yani, çiftliklerde üretilen hayvanları katalogdan ya da gidip orada gösterecek" dedi.

Hayvan haklarını da kapsayan daha geniş bir yasal düzenleme içerisinde gelen bu değişiklik, evcil hayvanlar için iyi olacak gibi görünüyor. Henüz hayvanlara karşı işlenen suçlarda hapis cezası yok. Bu konuda gelen sorulara karşısında Bakan Eroğlu, "Bu konuda gerekli yasalar var. Belki hapis cezası yok, bir de idam yok. Burada şöyle durum var. Burada önemli olan insanlara sevgiyi yerleştirmek lazım" diye konuştu.

"Bütün canlıları sevmemiz lazım. Bu şuuru yerleştirebilirsek, zaten kimse eziyet etmez"  “Yeni kanunda daha da sert tedbirler var” dedi.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler