İşletmenize Daha Çok Para Kazandıracak 5 Alışkanlık 

Son Güncellenme: Thu Jul 2024 06:17

İşletmenize Daha Çok Para Kazandıracak 5 Alışkanlık 
Enes Öksüz admin

Girişimciler işlerinin başarısını arttırmak ve daha çok para kazanmak için tek seferde birçok işin üstesinden gelmeye çalışırlar. Tek bir konuya odaklanmak yerine insanüstü bir çaba harcayıp tüm sorunları aynı anda çözmeye çalışarak işlerini büyütmek isterler. Girişimcilerin genel eğilimleri aksine; uzmanlar bu konuda dikkatli olunması gerektiğini söylüyorlar. Hatta küçük oynamanın ve işleri yavaş yavaş büyütmenin uzun vadede daha çok getirisi olduğunu vurguluyorlar. Uzmanlara göre; küçük alışkanlıklar edinerek tüm girişimciler kazançlarını arttırabilirler.

Tutumlu Olun

Tutumlu olmak sadece bir davranış modeli olmanın çok ötesindedir; tutumluluk bir alışkanlıktır ve her girişimcinin bu alışkanlığa sahip olması gerekir. Kısıtlı ya da rahat bir bütçeye sahip olmanın bu alışkanlık üzerinde bir etkisi olmamalıdır. Özellikle işinize yeni başlayacaksanız tüm riskleri göz önünde bulundurmalı ve sermaye sorununuz olmasa bile tutumlu olmayı öğrenmelisiniz.

Önerilen İçerik: İşletme Giderlerini Azaltmanın 5 Yolu 

İhtiyaçlarınız belirdiğinde; satın alma gereksinimi duyduğunuz herhangi bir ürün ya da hizmeti almadan iki kere düşünün. İhtiyaçlarınızın ne kadar elzem olup olmadığını değerlendirin ve sonrasında farklı tedarikçilerle görüşün. Böylece ihtiyaçlarınızı karşılarken maliyetten avantaj sağlayabilirsiniz. Doğanız gereği tutumlu olmasanız da bir süre bu davranış modelini uygulayıp, kârını somut olarak gözlemlediğinizde alışkanlığınız haline getirebilirsiniz. 

Aynı Anda İşinizle İlgili Tüm Parametreleri Kontrol Etmeyin

Aşırı kontrolcü olabilirsiniz ancak işinizle ilgili tüm parametreleri aynı anda kontrol ederseniz yarardan çok zarar görebilirsiniz. İşiniz ile ilgili her bir detaya aynı anda odaklanırsanız büyük resmi görmeniz zorlaşabilir; size para kaybettiren bir süreci analiz edemeyebilirsiniz ve çok fazla veriye odaklanırsanız dikkatiniz dağılabilir. Bu nedenle iş akışınızı planlayın, parametre bazlı ilerleyin ve bunu alışkanlık haline getirerek verimliliğinizi yükseltin. Tek seferde ne kadar az konuya odaklanırsanız, o konunun derinliklerine o denli rahat ulaşırsınız. 

Gün içerisinde Belli Süreliğine İşinizden Soyutlanın

İnsan beyni, strese girildiği durumlarda kendini kapatmaya endekslenir. Aşırı stresli olunduğu durumlarda ne yapacağınıza karar vermeniz zorlaşır, odaklanamazsınız ve amacınız her ne ise başarmakta güçlük çekersiniz. Stresli olduğunuz durumlarda kendinizi iyi hissedene kadar işinizden soyutlanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Sizi strese sokan şeylerden uzak kalarak boşa zaman harcamamış olmakla kalmaz verimliliğinizi de arttırmış olursunuz. Kendinizi zorlayarak bir konu üzerinde yoğunlaşmaya çalışmanın hiçbir faydası olmadığını unutmayın ve kendinize çıkış noktaları yaratın. Sakinleyin ve işinizin başına geri dönün. Önemli olanı, yani ne zaman “dur” diyeceğinizi zaman içerinde öğreneceksiniz. 

Her Gün Rakiplerinizin 1 Sırrını Öğrenin

Günümüzde şirketleri diğerlerinden ayıran, başarı kazanmalarını sağlayıp ön plana çıkaran ticari sırları vardır. Her gün bir rakibinizin sırrını keşfetmeye çalışmalı ve bunu sürekli hale getirmelisiniz. Ticari sır derken, özel bir içeceğin formülünden bahsetmiyoruz, ancak şirket stratejilerini anlamaya çalışmanız kendi şirketinizin yolunu çizerken size büyük avantaj sağlayacaktır. Rakip şirketlerinizin web sitelerini, sosyal medyadaki hesaplarını, verdikleri reklamların detaylarını inceleyin. Medyada onlarla ilgili çıkan haberleri araştırın ve hatta üye oldukları internet platformlarına üyelik yaptırın. Bu araştırmaları düzenli olarak yapmayı alışkanlık haline getirirseniz kendinizi geliştirip, kazançlarınızı arttırabilirsiniz. 

Çalışanlarınızı Yetkilendirmeye Alışın

Girişimciler işlerini kendilerinden başka kimsenin iyi yapamayacağını düşünürler. İşlerini severler ve tüm sorumlulukları üstlenmek isterler. Ancak bir noktadan sonra üstlendikleri bu sorumluluklar kendilerinin en büyük kabusu haline gelir.

Önerilen İçerik: Şirket Yöneticilerinin En Çok Yaptığı 5 Hata

Kimi zaman sağlıkları bozulur, işlerinden soğurlar ve her sorunu üstlenen kişi olarak stratejik kararlar verememeye başlarlar. Bu kısır döngüden uzaklaşmanın temel yolu sağlığınızı ve enerjinizi yüksek tutmaktır. Güvendiğiniz profesyonellerden yardım alın, yetkilerinizin bir kısmını dağıtın ve şirketinizin tüm süreçlerinde kendinizi helak etmeyin. Bu davranış modelini alışkanlık haline getirmeyi başarırsanız işinize duyduğunuz şevk artacak ve kazançlarınız çoğalacaktır. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler