Et Sektörünün Ana Oyuncusu Döner!

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 12:53

Nesilden Nesile Aktarılan Türkiye’nin Geleneksel Tadı Döner, Et Sektöründe En Çok Tüketilen Gıda Konumunda. Türkiye’de Döner Pazarının Yaklaşık 10 Milyar TL Büy

Et Sektörünün Ana Oyuncusu Döner!
İlyas Özkurt user

Tadı Döner

Nesilden Nesile Aktarılan Türkiye’nin Geleneksel Tadı Döner, Et Sektöründe En Çok Tüketilen Gıda Konumunda. Türkiye’de Döner Pazarının Yaklaşık 10 Milyar TL Büyüklüğünde Olduğunu Söyleyen Baydöner Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Feridun Tuncer, Et Sektörüyle İlgili Önemli Bilgiler Veriyor. Et Sektörünün Ana Oyuncusu Döner! Et Sektörünün Ana Oyuncusu Döner!

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Türk insanının en sevdiği ürünlerin başında döner geliyor. Her ne kadar pazarda döner tüketimini ölçecek mekanizmalara sahip değilsek de, tüketicilere sorduğumuzda birinci tercihlerinin döner olduğunu görüyoruz. Sağlıklı beslenme konusunda bilinçlenen halk, aynı zamanda döner yemekten vazgeçmiyor. Evrimleşme sürecine giren döner tüketimi ve kırmızı et tüketimi ile ilgili konuşan Baydöner Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Feridun Tuncer, Sektör ve sektörün geleceği ile ilgili önemli bilgiler veriyor:

“Türkiye’de döner pazarı büyüklüğünün 10 milyar TL civarında olduğu tahmin ediliyor. Bu pazardaki zincir restoranların payı ise yüzde 10 seviyesinde. Yüzde 90’ı hala bireysel restoranlar şeklinde tüketiciyle buluşuyor. Bunun dönüşeceğine hep birlikte tanık olacağız. Bu dönüşüm zaman alacaktır ancak bunun içerisinde zincir mağazacılık yapan markaların payı artacak. Yatırımcı döneri yeni yeni keşfediyor. Markasız arzdan markalı arza doğru bir geçiş var. Çünkü tüketicinin bir restorana gittiği zaman beklediği şeyler belli. Kalite, hijyen, güven ve uygun fiyat. Zincir restoran olduğunuz zaman toplu alımlardan dolayı uygun fiyat politikasını daha kolay sağlayabiliyorsunuz. Bunun yanında da zincir restorana yakışır şekilde hijyeninize ve kalitenize dikkat etmek zorundasınız. Tüketici de bunun farkında. Diğer bir yandan, sağlıklı bir toplum, sağlıklı bir nesil için kişi başına yıllık ortalama 30-35 kg kırmızı et tüketmemiz gerekiyor. Ancak son dönemlerde herkesin bildiği gibi kırmızı ette ciddi bir enflasyon var. Yılda %38 lik bir artış söz konusu. Bu fiyatlarla vatandaşlarımızın kırmızı ete ulaşması çok da mümkün değil ne yazık ki.

Şu anda et tüketimi Türkiye’de 14-15 kg seviyesinde. Bu rakam Avrupa’da 70 kg, Amerika’da 117 kg. Onlara göre hayvancılıkta bazı dezavantajlarımız olabilir. Bunun çözümü tüm paydaşların bir araya gelerek bir master plan yapıp, bu plan çerçevesinde hayvancılığımızı tekrar masaya yatırmak. Bugünden yarına üreteceğimiz politikalarla elde edeceğimiz sonuçlar çok geçici olur. Sadece eti değil, süt hayvancılığını da masaya yatırmak gerek. Yoksa etkili sonuçlar alamayız. Ham madde bizim sektörümüzün en büyük problemi. Birincisi fiyatının yüksekliği, ikincisi finansal piyasaların değişimi. Dolayısıyla pazarda mevzi almanız çok kolay olmuyor. Biz Baydöner olarak yükselen et fiyatlarını menülerimize yansıtmamaya, etkilenmemeye çalışıyoruz. Şimdilik nefesimizi tutuyoruz. Toplumun kırmızı ete rahat ulaşabilmesi ve sağlığı için mutlaka bu fiyatlar düşmeli.”

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler