Franchise Almadan Önce İlk Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Son Güncellenme: Sun May 2024 05:21

Franchise almadan önce kafanız karışabilir, seçim yapmakta zorlanabilirsiniz; size gösterdiğimiz adımları takip ederek nihai kararınızdan memnun kalabilirsiniz.

Franchise Almadan Önce İlk Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Enes Öksüz admin

Hem kendi işinizin sahibi hem de daha kurumsal bir bütünün parçası olmak istiyorsanız franchise alarak hayallerinize ulaşabilirsiniz. Kendi markanızla açacağınız işletmenizden daha güvenli olarak düşünebileceğiniz franchiselar size birçok fırsat sunacaktır.

Franchise alarak başarılı olmak için geçmiş dönemlere göre daha detaylı araştırmalar yapmalısınız. Alternatifleriniz çoğaldıkça daha fazla dikkat dağıtıcı unsura maruz kalırsınız. Franchise veren şirketler de en az ticari hayatta var olmaya çalışan işletmeler kadar birbirileriyle rekabet ederler ve sundukları avantajlarla kimi zaman kafa karıştırıcı hale gelebilirler. Bu nedenle ticari geleceğinize dair karar vermeden önce detaylı olarak düşünmeli ve son kararı umutla vermelisiniz.

İlgi Duyduğunuz Sektörlere Odaklanın

Yüksek kazanç hepimizin hayali ancak franchise almadan önce seçimlerinizi daraltırken kazançtan çok sektörle olan bağlantınıza odaklanmanızı öneriyoruz. Spor salonuna hiç gitmemişseniz spor salonu açmanız; fast food yemiyorsanız fast food markalarının franchise’lığını almanız çok da mantıklı olmayacaktır. Başarılı olmak istiyorsanız sattığınız ürün ya da verdiğiniz hizmetlere ilgili olmalısınız. Böylece markayı yüksek verimlilikle temsil edebilir ve sunduğunuz ayrıcalıklı hizmetlerle yüksek gelirler elde edebilirsiniz.

Önerilen İçerik: Karakterimizde Hangi Sektör Var?

Seçimlerinizde Bulunduğunuz Lokasyonu Dikkate Alın

Sizin ilgili olduğunuz franchiseların bulunduğunuz bölgedeki potansiyel müşterilerin ilgisini çekip çekmeyeceğini düşünmelisiniz. Eğer işletmeniz için doğru lokasyonda, hedef kitlenize hitap etmeyen bir franchise alırsanız; ne kadar kaliteli ürünler satarsanız satın ne kadar muhteşem bir hizmet verirseniz verin kazanç elde edemezsiniz. Örnek olarak; bozkır alanda deniz giyim ürünleri satmayı ya da Müslüman ülkelerde helal olmayan et satışını gösterebiliriz.

Önerilen İçerik: Franchise İçin En Doğru Lokasyon Nasıl Bulunur?

Sunulan Destekleri ve Sürecin Detaylarını İnceleyin

Franchise almanın bireysel bir işletme kurmaktan en büyük farkı bilinen bir markanın gücünün sunulması ve franchise veren firmaların sağladığı desteklerdir. Franchise alacaksanız kira vermeniz gerektiğini, personellere ödeme yapılacağını ve ekstra harcamalarınız olacağını aklınızdan çıkarmamalısınız. Franchise seçimi yaparken sunulan destekleri dikkatlice incelemeli ve size en çok yardımda bulunacağını sözleşmelerinde yazan markaları önceliklendirmelisiniz.

Önerilen İçerik: Franchise Veren Firmalara Yapılan Düzenli Ödemeler 

Köklü Bir Marka Mı Yeni Kurulan Bir Zincir mi?

Köklü bir markanın franchise’lığını yapmak çoğu girişimcinin tercih sebebidir, garanti kazanç olarak görülür ve riskin çok düşük olduğu düşünülür. Doğru lokasyon ve doğru tercihlerle bu düşünce gerçekleşebilir. Ancak her zaman bir risk olduğu unutulmamalıdır. Yeni kurulan franchise zincirlerinin de kendine göre avantajları olduğu göz ardı edilmemelidir. Belki de yeni bir marka seçerek geleceğinizi değiştirebilirsiniz! Kim bilir!

Marka Yetkilileriyle Yüz Yüze Görüştüğünüzde Ne Hissettiniz?

Franchise şartlarını incelediniz, sunulan imkanları öğrendiniz, sözleşmeyi okudunuz ve artık karar verme sürecinin son aşamasına gelerek Franchise veren markaların yetkilileriyle toplantıya gideceksiniz. Bu aşamada hisleriniz ve edindiğiniz izlenim karar verme sürecinizi etkilemelidir. Size yaklaşımları, size nasıl hitap ettikleri markaların şirket kültürlerini ortaya çıkaracaktır. Aynı zamanda müşterilerine karşı takındıkları tavrı da belli edecektir. Görüşmede huzursuz olursanız ve kendinizi rahat hissetmezseniz kararınızı sorgulamalısınız. Unutmayın ki imzayı atarsanız bundan sonraki hayatınızın bir kısmında markanın bir parçası olacaksınız!

Önerilen İçerik: Bir Firmaya Bayilik Almadan Sorulması Gereken 10 Soru

Franchise Veren Firmalar Sizin Başvurularınızı Kabul Edecekler mi?

Sözleşmenin geçerli olması için hem sizin hem de franchise veren firmanın onayı olmalıdır. Genellikle seçilen franchise veren şirketlerin olduğu düşünülür fakat durum gerçekte pek de öyle değildir. Franchise almak isteyen kişilerin taleplerini reddeden birçok marka olduğu bilinmektedir. Hedefleriniz ortak değilse, hayata bakış açılarınız ve hizmet kalitesi anlayışınız arasında fark varsa tüm kriterlerini karşılasanız dahi bazı firmalar franchise olma başvurunuzu kabul etmeyebilir. Bu nedenle önemli olan sizin ve temsil edeceğiniz markanın değerlerinin uyumlu olmasıdır.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler