Franchise Veren Firmalar Girişimcileri Nasıl Destekler? 

Son Güncellenme: Sat Mar 2024 03:50

Franchise Veren Firmalar Girişimcileri Nasıl Destekler? 
Enes Öksüz admin

Franchise almanın birçok avantajı olduğundan bahsettik, bu avantajlardan birinin de franchise veren firmalar tarafından sağlanan destekler olduğunu daha önceki yazılarımızda belirttik. Şimdi ise bu destekleri biraz daha detaylandırmanın tam zamanı… Siz de franchise almak istiyorsanız marka seçimi yaparken desteklendiğiniz unsurlara odaklanabilirsiniz. 

Önerilen İçerik: Franchise Sahibi Olmak İçin En Önemli Nedenler

Franchise Veren Firmaların Sağladığı Destekler Değişebilir

Franchise almayı düşünüyorsanız, franchise veren firmalardan alacağınız desteklerin faaliyet göstereceğiniz sektöre, firmanın büyüklüğüne, firmanın hedeflerine ve kurmuş oldukları sistemin dinamiklerine göre değişebileceğini unutmamalısınız. Her markanın sunduğu destekler aynı olmayacaktır; bunun temel nedeni tüm franchise veren markaların gereksinimlerinin farklı olması ve amaçlarına farklı şekillerde ulaşmak istemeleridir. 

Franchise Sözleşmesi Belirleyicidir

Franchise veren marka ve franchise almak isteyen girişimciler aralarındaki iş anlaşmasını sözleşme imzalayarak resmileştirirler. Bu sözleşme her iki tarafın da yükümlülüklerini belirlemek üzere dizayn edilir ve karşılıklı beklentiler bu sözleşme şartlarında açıkça belirtilir. Franchise almayı düşünüyorsanız imzalanan sözleşmeye çok dikkat etmelisiniz, anlaşmazlık durumunda hukuki yollara başvurabilmeniz için, sözleşmede franchise veren markanın yükümlülüklerinin yazılı olması gerekir. Bu sözleşmede bulunmayan bir destek kalemini sonradan talep edemezsiniz, ederseniz de süreç gereğinden fazla komplike hale gelebilir. 

Önerilen İçerik: Bir Bayilik Sözleşmesinde Olması Gerekenler 

Franchise veren firmaların sağladığı destekler değişiklik gösterse de genel olarak az sonra bahsedeceğimiz hususlarda girişimcilere destek sağladıklarını söyleyebiliriz. 

İşletmenin Lokasyon Seçimi

Girişimlerinizin başarılı olmasını istiyorsanız lokasyon seçimini doğru yapmanız gerekir. Müşterilerin kolay ulaşabileceği yerlerde faaliyetlerinize başlarsanız satışlarınızı arttırma olasılığınız da artacaktır. Franchise veren markaların çoğu nasıl bir yer seçmeniz gerektiği ile ilgili siz destek olacaktır ve seçtiğiniz lokasyonlarla ilgili görüş bildirecektir. Seçtiğiniz lokasyonu onaylayabilirler fakat bu onayı başarılı olacağınıza dair bir teminat olarak değerlendirmemeniz gerekir. 

Önerilen İçerik: İşletmeniz İçin Lokasyon Seçimini Nasıl Yapmalısınız?

Franchise alan taraf olarak seçtiğiniz lokasyondaki dekorun, tabelaların, mobilya, demirbaş ve teçhizatların karşılanmasını bekleyebilirsiniz. Franchise veren markalar bu konularda size yardımcı olarak müşterileriyle standart bir konseptte buluşmak isteyeceklerdir. 

Başlangıç Eğitimi

Franchise aldığınız markanın girişimcileri için önceden belirlediği bazı eğitim standartları bulunur. Kimi zaman günler kimi zaman haftalar süren bu eğitim dahilinde franchise alacak olan girişimcilerin marka, markanın operasyon süreci, ürün ya da hizmetleri ile ilgili yeterli bilgiye sahip olması amaçlanır. Kimi zaman bu eğitimler yeni açılan işletmede de devam eder ve markanın görevlendirdiği uzmanlar yerinde eğitim vermek için girişimcilerin yanlarına giderler. 

Eğitimi kimden, ne zaman, ne kadar süreliğine ve nasıl aldığınız ile ilgili standart bir kural bulunmaz. Franchise veren markalar eğitim ile ilgili tüm koşulları kendileri belirlerler. 

Çoğu marka eğitimleri kendi merkezlerinde verse de yerinde eğitim opsiyonlarını tercih eden markaların da var olduğu bilinmektedir. Eğitim bütçesi franchise giriş bedelinin içinde bulunur ve eğitim için seyahat yapmanız gerekiyorsa bu ücretleri kendiniz temin etmeniz gerekebilir. Eğer işletmenizde çalışacak personelleri de bu eğitime götürebiliyorsanız bu fırsatı ayrıcalık olarak düşünebilirsiniz. Çoğu franchise veren marka franchise alan girişimci kadar işletmede çalışacak personellerin de eğitilmesi gerektiği konusunda net bir tavır sergilemektedir. 

Devam Eden Destekler ve Eğitimler 

İlk eğitimi alıp faaliyetlerinize başladıktan sonra Franchise veren firmalar eğitiminize düzenli aralıklarla devam ederler. Ancak burada size de iş düştüğünü unutmamalısınız, neticede siz franchise aldığınız markanın maaşlı çalışanı değilsiniz ve kendinizi geliştirerek sağlayacağınız temel faydaları görmezden gelmemelisiniz. Firmanın size verdiği dokümanları inceleyin, sistemin işleyişini öğrenin ve tam anlamıyla marka standartlarını kavrayarak kendinizi geliştirmenin yolunu bulun. Çoğu marka, standartlarının karşılanıp karşılanmadığından emin olmak ister; bu nedenle talep etmeniz halinde size destek verebilir. Tedarik zinciri, pazarlama desteği, yeni ürünlerle ilgili bilgi vermeyi amaçlayan toplantılarla diğer franchise’larla iletişiminizi arttırmayı hedeflerler. Bölge toplantıları ve seminerler aracılığı ile gelişiminizin sürekliliğini sağlamaya çalışırlar. 

Pazarlama ve Reklam Destekleri 

İşletmenizi ilk açtığınız zaman pazarlama ve reklam stratejileriniz konusunda franchise’lığını aldığınız marka yetkililerinden rehberlik yapmalarını isteyebilirsiniz. Lokal olarak tanıtım ve reklam çalışmalarını sizin yürütmenizi istemeden önce markalar bu eğitimleri size verip destek olacaklardır. 

Önerilen İçerik: Düzenli Reklam Veren Markaların Bayiliklerini Almak

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler