Franchise Sahibi Olmak İçin En Önemli Nedenler

Son Güncellenme: Thu Jul 2024 06:35

Franchise Sahibi Olmak İçin En Önemli Nedenler
Enes Öksüz admin

Bir franchise satın aldığınız zaman kendi işinize sahip olursunuz ve bu önemli bir deneyim olarak hayatınızda yer alır. Franchise sözleşmesi imzalamadan önce durumunuzu iyice gözden geçirmeli ve bu deneyiminizin olumlu olmasını sağlamalısınız. İyi işletilen ve düzgün tasarlanan bir franchise sistem sizin için olağanüstü bir ilerleme sağlayabilir. Bunun aksine iyi tasarlanmayan ve yönetilmeyen sistemlerden ise uzak durmanız gerekir. 

Anahtar Teslim İşletme

İşinizle ilgili her türlü uzmanlığa sahip olmanız gerekir. Finansman elde etmek ya da iş kurmak için çok farklı bilgiye ve tecrübeye sahip olmanız önemlidir. Ancak başarılı bir franchise sisteminde bu kadar yoğun bilgi birikimine ihtiyacınız olmayabilir. Personel eğitimleriniz, tedarikçi anlaşmalarınız ve iş planınız sizin için büyük kolaylıklar sunabilir ama yine de işi öğrenmek ve geliştirmek için gözünüzü dört açmanız gerekir. 

Sistem Garantisi

Franchise satın almak sadece marka ve logo satın almak anlamına gelmez. Böyle bir satın almanın sonunda bir sistem satın almış olursunuz. Bu sistem içerisinde ürün ve hizmetlerin dağıtımının yapılması, tedarikçilerin eşleştirilmesi gibi çalışmalara da dahil olursunuz. Denenmiş ve başarılı olmuş bir sisteme dahil olduğunuz zaman çeşitli varsayımlardan kurtulur ve hata yapma olasılığınızı en aza indirirsiniz. 

Önerilen İçerik: İşleyen Bir İş Modeli Olarak Bayilik Yatırımları

Marka İmtiyazı

Kurumsal kimlik herkes için yaratması kolay olsa da insanlara aşılaması zor olan bir kavramdır. Franchise sistemlerde hazır bir kurumsal kimlikten fazlasını bulabilirsiniz. Başarılı olmuş, genişleme kararı almış kısacası prestiji olan bir sisteme dahil olmak yeni girişimciler için oldukça yerinden bir karar olur. İnsanlar bildikleri, tanıdıkları ve güvendikleri markaları tercih ederler. Bu nedenle franchise ile marka imtiyazı aldığınız zaman hedef kitlenin gözünde o markanın itibarına sahip olursunuz. Marka itibarı ile şirket itibarını aldığınız zaman zaten bulunduğunuz bölgede rahatça iş yapabilirsiniz. 

Başarı

Hazır bir sisteme dahil olmak, ne kadar hacmi olduğunuz bir işe kalkışmak kolaydır. Hayal edemediğiniz ya da hesap yaparken kafanızda soru işaretlerinin olduğu bir alanda çalışmaktansa denenmiş bir sisteme dahil olmak başarı getirir. Bu süreçte kendinizi yetiştirebilir ve yeni girişimler için hazırlık yapmayı deneyebilirsiniz. 

Hayalperest bir girişimci bankaya kredi çekmek için gittiği zaman tebessüm ile hayır cevabı alır ya da uzun bir bekleme listesine girer. Franchise satın alan bir imtiyaz sahibi ise işini genişletmek ya da yeni bir yatırım yapmak istediğinde kredi talebi tebessüm ile onay alır. Bu iki durumun arasındaki temel fark hem işletmenin geleceğinin imtiyaz nedeniyle daha rahat görülmesi hem de yeni girişimcilerin deneyimsizliklerinin bilmesi olabilir. Sonuç olarak emin adımlar için güçlü bir iş ortaklığı işinize yarar. 

Eğitim Programları

Franchise sistemleri eğitim imkanı sunarlar. Bu eğitimlerin temelinde markanın prestijini korumak yatıyor olsa da bu durum girişimci için bir fayda sağlar. Personel eğitimleri çoğu zaman girişimciler için zorlu bir süreç olsa da bir sisteme dahil olduğunuz zaman sistemin kendini koruma ihtiyacı sayesinde pek çok zorluktan uzak kalırsınız. İşinizin verimini arttıran, personellerin yeterliliğini sağlayan eğitimler sayesinde daha başarılı bir girişimci olursunuz. 

Bitmeyen Destek

Sisteme dahil olduktan sonra yalnız kalmadığınız nadir alanlardan birisi de franchise sistemleridir. Sistemin bir parçası olarak sistemde her an desteğe sahip olursunuz. Bu desteğin temelinde de markayı koruma isteği yer alır. Farklı bayiler ile iletişime geçebilir ya da sistemin kurucuları ile fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Hatta onların tavsiyeleri ile daha çok tecrübe edinebilirsiniz. 

Pazarlama

Sistem pazarlamacılığı adı verilen uygulamada reklam maliyetleri belirli bir fon üzerinden karşılanır. Bu fon size yatırdığınızdan çok daha fazlasını geri getiren ulusal reklam kampanyaları için kullanılır. Ayrıca bayiler belirli bir pazarlama harcaması yapmakla yükümlü olabilirler. Bu yükümlüğü yerine getirirken içerik desteği ana merkez tarafından karşılanır. Daha az enerji ve harcama ile daha fazlasını kazanabilirsiniz. 

Önerilen İçerik: Pazarlama ve Bilinirlik

Önerilen İçerik: Frachiseların İnternette Yaptığı 5 Büyük Pazarlama Hatası

Seçilmiş Lokasyon

Franchise sistemler markaları üzerinde kötü izlenim yaratmamak için bayilerin olabildiğince iyi iş yapmasını ve kapanmamasını ister. Bu nedenle lokasyon seçiminde destek sağlarlar. Bölgenin potansiyeline ve bölgedeki aynı markanın imtiyaz sahiplerine göre tavsiye alabilirsiniz. Bu sayede daha özel bir bölgeye yatırım yapabilirsiniz. Bu bölgeye yatırım yaptığınızda ise bu alanda rakipsiz olduğunuzu bilirsiniz. 

Şansınızı Yaratın

Franchise sahibi olmak ve bu sisteme girmek başka kapıların sizin için açılmasını sağlayabilir. Başarılı bir franchise sahibi olduğunuz zaman daha fazlasını elde etmemeniz için önünüzde hiçbir engel kalmaz. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler