Frachiseların İnternette Yaptığı 5 Büyük Pazarlama Hatası

Son Güncellenme: Thu Jul 2024 05:56

Frachiseların İnternette Yaptığı 5 Büyük Pazarlama Hatası
Enes Öksüz admin

Franchise işletme ile geleneksel bir işletme arasında bazı benzerlikler bulunur ancak konu pazarlamaya geldiğinde bazı farklılıklar baş gösterir. Bazı franchise pazarlamaları ile gelen hataları anlamak ve önceden bilmek son derece önem arz eder. Neyin yanlış olduğunu anlamak ondan olabildiğince hızlı bir şekilde vazgeçerek doğru yolda ilerlemeyi sağlar. 

İnternet Siteleri

Franchiselar, şirketin internet sitesini kullanmak yerine kendi internet sitelerini kullandığında ortaya bir karmaşıklık çıkar. Ayrıca sitelerin bu ayrılığı SEO’yu da olumsuz yönde etkiler. Bir çok şirket bundan kaçarak kendi kurum sitelerinin altında franchise için ayrı bölümler oluşturmayı tercih eder. Bu bölümler ile beraber internet sitesi daha organize ve daha yönetilebilir olurken ziyaretçilere kendilerine lokasyon ya da numara bilgisi gibi bilgilerin sağlanmasına devam eder. Şirketin herkes tarafından bilinen adı ve zaten yapılmakta olan SEO çalışması bünyesinde yer alan franchise sayfalarının da yükselmesine ve bu prestijden yararlanır. 

Ana Hat Mantalitesi

Franchiselar kendi stok sağlayıcıları ya da toptancıları ile çalıştığında bu ürünün farklılaşmasına yol açacaktır. Her franchise kendi toptancısını kendisi seçtiğinde potansiyel olarak ucuzu seçebilecek olanlar genel olarak ürün kalitesini düşürebilir. Eğer her franchise kendi toptancısını seçecekse bunu siz belirlemelisiniz ve oluşturacağınız ana hatlar doğrultusunda önceden onaylanmış toptancılarla çalışmalarını sağlamalısınız. 

Yerel CEO Çalışmaları

Yerel CEO çalışmaları sadece birer duyuru mekanizması olmamasına rağmen bir çok işletme böyle davranır ve bir çok franchise ne yazık ki optimize edilmiş bir yerel SEO çalışmasına vakit ayırmaz. Yerel CEO çalışmaları rakibiniz ile aranızdaki farkı belirleyecek önemli faktörlerden bir tanesi. İşletmenizin yerel bilgileri hakkında yeteri kadar bilginin internette olmasını sağlamak başta gelir. İşletmenin telefon numarası, adresi, Google Haritalar servisinde yeri olması işletmenin etrafındaki internet kullanıcıları ve işletmeniz hakkında arama yapanları potansiyel müşterilere dönüşmelerine katkıda bulunur. Ayrıca yerel organizasyonlar ile ne kadar etkileşime geçerseniz insanların internet sitenizi ve şubenizi o kadar çok ziyaret etmesini sağlarsınız. 

Doğru İçeriğin Önemi

Herkes içeriğin önemi konusunda bir fikre sahip ancak bu içeriğin niteliği konusunda belirsizlikler yaşanabilir. Bu durum özellikle franchise siteleri için oldukça geçerli. Genel olarak franchise siteleri arama motorlarının algılayamayacağı kadar kısıtlı içeriğe ya da başka sitelerden direkt olarak içeriğe sahip. Ne yazık ki bunun işletmeye hiçbir faydası olmuyor. Özgün ve yerelleştirilmiş içeriğe sahip olmak, ürünlerinizin ve servislerinizin anlaşılır açıklamalarının yer alması her zaman sitenizin ve işletmenizin bilinirliğini arttırır ve arama motorlarındaki performansını yükseltir. 

Gelen Yorumların Değerlendirilmesi

Günümüzde internet platformunda yer alan yorumlar önemli bir yer utuyor ve bu yorumların değerlendirilmesi işletmelerin günlük işleri arasında yer alıyor. Araştırmalara göre tüketicilerin %90’ı alışveriş yapmadan önce internette yer alan yorumlara bakıyor ve pozitif yorumlar satın alma eğilimlerini etkiliyor. Bu etkiyi yaratmak için bir sosyal medya uzmanı ile çalışmak yapılan doğrulardan bir tanesi. Ayrıca franchiseların da yorumları değerlendirmesi ve cevaplandırması için birer çalışan çalıştırması olası. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler