Pazarlama ve Bilinirlik  

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 12:34

Yeni iş kurarken her şeyin kusursuz olmasını isteyen yatırımcılar pazarlama çalışmalarını geri plana attıkları zaman ne kaybettiklerini göremiyorlar.

Pazarlama ve Bilinirlik  
Enes Öksüz admin

Yeni iş kuranlar müşterilerine gösterecekleri her detaya dikkat ederken neden müşteri getirecek detayları önemsemez? Bu sorunun cevabı aslında insanların biraz heyecanında biraz da büyük resmi görememesinde saklanıyor. Güzel bir iş fikrine sahip olduğunuz da ya da bayilik veren firmalar ile anlaştığınız zaman önceliğiniz müşterilerinize nasıl gözükeceğiniz olur. Ancak bu öncelik oldukça yanlış anlaşılır. Sektörden bağımsız bir şekilde dükkanınızın ya da e-ticaret sitenizin nasıl gözüktüğü, dekorasyonun nasıl olduğu, tabelanızın güzelliği, çalışanlarınızın müşterilerinize nasıl davrandığı, restoranınız varsa tabaklarınızın şekli ve temizliği gibi detaylarla ilgilenirsiniz. Aslında sahip olduğunuz her şeyi sunacağınız müşterilere ulaşmanız için gerekenleri sona bırakmanız oldukça teknik ama sık yapılan bir taktik hatasıdır. İş kurmak isteyenler her konuda eşit adımlar atmaları gerektiğini aklından çıkarmamalı ve stratejilerini buna uygun şekilde gerçekleştirmelidir. Girişimciler için kusursuz ürünler ve hizmetler sunmanın yanı sıra başarılı kampanyalar yapmak da olmazsa olmazlar arasında yer alır.

Pazarlamanın Değeri

Pazarlama faaliyetlerinin tamamı size yeni müşteriler getirir. Yeni kitlelere ulaşmayı sağlamak için mevcut müşterilerinizi memnun etmekten fazlasını yapmak zorunda olduğunuzu kendi işinizi kurarken mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Her sektörde rekabet yoğun bir yerleşim olduğunu rahatça gözlemlediğiniz bir ortamda mutlaka adımlarınızı bu rekabete göre atmanız gerektiğini de bilirsiniz. Hem dijital hem de geleneksel pazarlama yöntemleri imkanlar dahilinde kullanmak önemlidir. Bu açıdan yaklaşabildiğiniz her işte elde edebileceğiniz başarıya ulaşma sürenizin kısalacağını aklınızdan çıkarmamalısınız. Pazarlama yeni kitlelere erişmenizi ve mevcut potansiyelinizin üzerine çıkmanızı sağlar. Dijital pazarlama ile birlikte çok daha geniş kitlelere ulaşma şansı elde edebilir. Konvansiyonel pazarlama yöntemleri ise markanın daha çok prestij kazanmasını ve insanların gözünde daha değerli hale gelmesinde etkili olur. Yeni bir marka oluştururken iki alana da beklentiler doğrultusunda yatırım yapmak önemlidir. 


Dijital Pazarlama Yöntemleri

Farklı pazarlama yöntemleri farklı iş fikirlerine daha kolay uyum sağlasa da dijital yöntemler artık internetin yaygınlaşmasıyla birlikte her işe uyarlanabilir hale geldi. Bir çilingirde tutun da e-ticaret sistemlerine kadar herkes dijital pazarlamaya başvurabiliyor. Lokasyon bazlı pazarlama çalışmaları fiziksel mağaza sahipleri için oldukça etkili sonuçlar sunarken çilingirlik hizmeti veren birisi sadece telefon numarası ile reklam verebilir. Bu farklı yöntemleri mevcut işinize uyarlayarak oldukça geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz. Dijital pazarlama kolay bir şekilde takip edilebilir olduğundan dolayı da işletmeler için ön plana çıkmaktadır. İnternet reklamlarını ve pazarlama yöntemlerini kullandığınız zaman insanların ne talep ettiğini, neye tepki verdiğini ve nelerle ilgilendiğini daha rahat bir şekilde görme şansı elde edersiniz. Bu sayede bütçenizi daha rahat kullanma ve kontrol etme şansı bulursunuz. Pazarlama planlaması yaparken dijital platformlar için bütçenizi yıllık ya da dönemlik olarak ayarlamış olsanız da öncelikle kendinize yol haritası çizmenizi sağlayacak denemeler yapmanız daha yüksek fayda elde etmenizi sağlar. Doğru hedef kitleyi ve reklam yöntemini bulmak için reklam raporlarınızdaki kırılımları arttırmaya özen göstermelisiniz. Yaş, cinsiyet, ilgi alanı ve lokasyon gibi temel bilgilerin yanı sıra kişilere ziyaret ettikleri web sitelerine göre bile pazarlama yapabileceğiniz için kendiniz için en doğru yolu çizmek için biraz zaman ayırmalısınız. 

Konvansiyonel Pazarlama Yöntemleri

Pek çok firmanın ve girişimcinin bildiği pazarlama yöntemleri arasında yer alan konvansiyonel pazarlama yöntemleri basılı, videolu ya da sesli tanıtım teknikleri ile yapılır. Bu yöntemler markalar için prestij ve bilinirlik sağlamak için çok etkilidir. Bunun dışında lokasyonunuzda yer alan hedef kitlenize kolayca ulaşmak için de konvansiyonel yöntemleri tercih edebilirsiniz. Açılış ya da kampanya duyurularını broşürler ile dağıtmak bölgesel çalışmalarda oldukça etkilidir. Pazarlama bütçesinden maksimum verim almak için yapmanız gereken şeyler dijital ve konvansiyonel pazarlama çalışmalarına eşit bütçe ayırmak ve geri dönüşleri olabildiğince takip etmek olmalıdır. Basılı el ilanlarınız üzerine özel indirim kodları ekleyerek insanların size bu kodlarla gelmesini sağladığınız zaman konvansiyonel yöntemlerin sonuçlarını da gözlemleme şansınız olur. Farklı yayın organlarına farklı kampanyalar düzenleyerek gelen talepler doğrultusunda sizin için en doğru olanı rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. 

Bir önceki yazımızda, Yurtdışına Bayilik Vermeyi Hiç Düşündünüz mü? başlığı altında sizi motive edecek yeni fikirler bulabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler