Yurtdışına Bayilik Vermeyi Hiç Düşündünüz mü?

Son Güncellenme: Sun May 2024 02:20

Yurtdışında yaşayan Türklerin desteğinin ve dünya genelinde değişen tüketici tercihlerinin avantajından yararlanın!

Yurtdışına Bayilik Vermeyi Hiç Düşündünüz mü?
Enes Öksüz admin

Bayilik veren firmalar genellikle yurtiçindeki pazarı hedefleyip, ürün ya da hizmetlerini daha çok kişiyle buluşturup kârlılıklarını arttırmak isterler. Potansiyelden yararlanmak isteyen girişimciler de bu bayilikleri değerlendirip, kendilerine uygun olanı seçerek bilinen bir markanın gücüyle iş hayatına atılırlar.

Oldukça kârlı olan bu iş modelinden hem bayilik veren firmalar, hem bayilik alanlar hem de nihai tüketici avantaj sağlar. Bu konuda sizinle aynı fikirdeyiz.. Ama arada sırada biraz geniş düşünmenin gerekliliğini de göz ardı edemiyoruz.

Biraz bakış açınızı genişletip ülke sınırları dışına bayilik vermeyi neden düşünmeyesiniz? Hem Türkiye merkezli firmalar hem de yurtdışındaki girişimciler için yüksek potansiyel barındıran bu fikre gelin detaylarıyla göz atalım…

Yurtdışındaki Türkler Yüzünüzü Güldürebilir

Yurtdışına bayilik vermeyi düşünen firmaların şüphesiz en büyük avantajı yurtdışında yaşayan Türk nüfusudur. Aradan siyasi sınırlar kalktı mı kardeşlik bağları güçlenir ve memleket hasreti buram buram hissedilir. 

Yurtdışına bayilik vermeyi düşünüyorsanız yurtdışında yaşayan Türklerin sizi hoş karşılayacağına ve bayiliklerinize ilgi göstereceğine emin olabilirsiniz. Üstelik fikrinizin ardındaki potansiyel bayilik almak isteyen girişimcilerin de gözünden kaçmayacaktır. 

“Türk nüfusunun fazlalığını avantajınız haline getirebilirsiniz” dedik o zaman sadece Avrupa’ya mı bayilik verilebilir? Elbette hayır! Dünya genelinde tüketici profillerinin değişmesi, insanların satın alma dinamiklerinin farklılaşması ve yenilik arayışı içinde olmaları firmanızın başarılarını arttıracaktır. Hangi ülkeye bayilik vereceğiniz ise tamamen bayilik verdiğiniz markanın faaliyet alanına göre düşünülmeli, detaylı bir şekilde planlanmalıdır. 

Bayilik Vermeden Detaylı Pazar Araştırması Yapmalısınız

Ticari başarılarınızı arttırmak ve markanızla dünyaya açılmak için girişimlere başlamak istiyorsanız öncelikle doğru hedef pazarı bulmanız gerekir. Her sektör için “doğru hedef pazar” statüsüne girecek olan ülke değişecektir. 

Firmanızın faaliyet alanı bayilik vereceğiniz ülkeyi seçerken en önemli dayanağınız olmalıdır. Ürün ya da hizmetlerinizin hedef ülkenizde karşılığının olup olmamasını ve o ülkenin sosyal, ekonomik ve kültürel yapısıyla uyumunu göz ardı edemezsiniz.

Şöyle düşünün; Taylandlı bir firma Türkiye’de böcek yemekleri servisi yapan bir restoran zincirinin bayiliğini verebilir mi? Hadi verdi diyelim, Türkiye’de bir girişimci için bu fikir çok cezbedici oldu. Peki bu fikrin iş yapması mümkün mü? Türkiye’de yaşayanların damak zevkleri ve yemek kültürüne bakışları değişmediği takdirde bu yatırımın kazançlı hale gelmesinin ihtimali yoktur. Aynı durum sizin için de geçerli, hizmet ya da ürünleriniz o ülke insanları için mesafeli durulması gereken deneyimlerden biriyse, bu fikriniz beklentilerinizi karşılamayacaktır. 

Hedef pazarınızın kalabalık nüfusu olması size her daim avantaj kazandıracaktır. Bayilik vermeyi planladığınız ülke ne kadar kalabalık olursa, o denli talep görürsünüz. Bu açıdan yaklaşıldığında Çin ve Hindistan gibi ülkelerin ciddi bir potansiyel oluşturacağı düşünülebilir. Oldukça da mantıklı bir çıkarım olmuş olur. Ancak yine belirleyici olan sektörünüzdür. Hindistan’da dana eti yemekleri sunan bir restoran bayiliği açmak ya da Çin’de kadın aksesuarı satan bir bayilik dükkanı açmak hayalperestlikten öteye geçmeyecektir. 

Akıllı Yatırımlarla Adınızı Yurtdışında Duyurun

Sektörünüze göre seçeceğiniz hedef pazarınızı detaylı bir şekilde araştırıp, bayilik verme sürecini başlatabilirsiniz. Ticari faaliyetlerinizi genişleteceğiniz ülkenin değerlerine saygı duyup, toplumunun ilgisini çekecek alanlarda faaliyet göstererek kısa sürede adınızdan söz ettirmeniz mümkün!

Bayiliğinizi alacak girişimcilerin faaliyetlerini yakından takip ederek, marka kültürünüzü ve hizmet anlayışınızı onlara aşılayarak hizmet vermelerini sağlayıp başarılı olabilirsiniz. Ürününüze ya da sağladığınız hizmetin kalitesine güvenin ve marka bilinirliğinizi ülke sınırları dışına taşıyın. Denetim mekanizmanızı güçlendirip, bayi eğitimlerinizi verip, işinizi takip edip kârınızı maksimize edin. 

Sizin için hayal mi? Tekrar düşünün!

Yurt içinde bayilik düşünüyorsanız bir önceki yazımızda Cazibe Merkezi Programı başlığı ile teşvikler incelenmiştir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler