Düzenli Reklam Veren Markaların Bayiliklerini Almak

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 03:58

Reklamların gücünü hafife almayın! Reklamlar marka bilinirliğini arttırır ve tüketicilerin satın alma alışkanlıklarını şekillendirir.

Düzenli Reklam Veren Markaların Bayiliklerini Almak
Enes Öksüz admin

Bayilik veren firmalar içerisinde seçim yaparken dikkat etmeniz gereken birden fazla unsur vardır;

Markanın bilinirliği, o markaya müşterilerin bağlılık duyup duymaması, markanın adının kalite ile özdeşleşmiş olup olması, markanın bayilik şartları gibi unsurlar bayilik alacağınız firmalar arasında tercih yaparken sizin için değerlendirilmesi gereken önemli kriterler arasında yer alır.

En az bu unsurlar kadar, girişimcilerin odaklanması gereken diğer bir konu da bayilik alacakları firmaların reklamlarına ayırdıkları bütçedir. 

“Marka tanıtım çalışmalarına ne kadar ağırlık veriyor, ürün ya da hizmet tanıtımlarını ne denli önceliklendiriyor, reklamları hangi mecralarda dönüyor, reklamlar hedef kitlenin ilgisini şekillendirebiliyor mu?” gibi soruların cevaplarını doğru tespit etmek girişimciler için de kritik öneme sahiptir. 

Her sektörde yoğun rekabet olduğu gerçeğine dayanarak, reklamların tüketici seçimleri üzerinde önemli etkileri olduğu gerçeğini yadsıyamayız. 

Reklam yapan markalar, kendilerini hedef kitlesine daha iyi tanıtıp marka bilinirliklerini daha kolay arttırarak, bayilik almak isteyen girişimcilerin de ilgi odağı haline gelirler. 

Reklamlar Neden Bu Kadar Önemli?

Reklamların öneminden önce amacına çok kısa değinmemizde fayda olduğunu düşünüyoruz. Reklamların temel amacı; markanın hedef kitlesini etkilemek, ihtiyaçlarını gözden geçirmelerini sağlayıp satın alma davranışlarını şekillendirmektir. Kimi zaman ise ihtiyaçları yeniden belirlemektir. Diğer bir deyişle, normalde hedef kitlenin o markanın ürün ya da hizmetine ihtiyaç duymasa da satın alma ihtiyacını hissetmelerini sağlamaktır.

Reklamlar bir marka için çok güçlü silahlardır; rakiplerinden farklılaşmayı sağlar. Rakiplerinden farklılaşan firmalar daha çok kişiye hitap eder hale gelip kârlarını maksimize edebilirler. 

Üstelik bizim toplumumuzda reklam algısı bunlarla da sınırlı değildir. Bir firmanın reklamı yapılıyorsa o markanın kaliteli olduğunu düşünmeye başlarız ve hatta bu fikri benimseriz. Ne zaman bir ürün alacak olsak, muadilleri arasından o markanın ürününü satın almayı tercih ederiz. 

Reklamlar tüketiciyi bilgilendirir, seçim yapmaları için tüm alternatiflerden haberdar olmalarını sağlar. Zaman zaman onları yanıltır, zaman zaman görüşlerini şekillendirir ama mutlaka markaların bilinirliliğini arttırır. 

Her Markanın Reklama İhtiyacı Vardır!

Kesinlikle fark etmişsinizdir; sosyal medyada, internette hatta TV izlerken denk geldiğiniz reklamların %90’ı ülkenin en büyükleri arasında kabul edilen firmaların reklamlarıdır. Bu markalar zaten ülke çapında tercih ediliyor ve ürünlerinin kalitesi sorgulanmıyordur. Ancak onlar bile reklam yapmaya devam ediyorlardır. Neden? 

Acaba “onlar bile” derken doğru bir noktaya mı parmak bastık?

Aslında hayır! Reklam sadece adını duyurmak isteyen markalar için bir güç sağlamaz; büyük markaların da marka bilinirliğini korumak, yeni ürün ya da hizmetlerini hedef kitlesine tanıtmak ve rekabet anlamında geri kalmamak için reklamlara ihtiyaçları vardır. 

Reklamlar pastadan alınan payı çoğaltmak ya da o payı koruyabilmek için en etkili şirket stratejileri arasında yer alır. Çok etkili ve çok güçlüdürler. Sadece bir reklam deyip geçmeyin; yalnızca kalbe, duygulara dokunan bir reklam yaptı diye ülkenin en iyileri arasına giren markaların var olduğu bir ülkede yaşıyoruz!

Düzenli Reklam Veren Markalarla İşbirlikleri

Tüketicilerle sürekli temas halinde olan, reklamları düzenli olarak yapılan markaların bayiliklerini alarak; girişimciler de yüksek kârlılık elde edebilirler. 

Sattıkları ürün ya da hizmet geniş bir tüketici kitlesine ulaşmış ve bir çoğunun dikkatini hali hazırda çekmiştir. 

Düzenli reklam veren markaların bayiliklerini alan girişimciler; kendi işini kuran girişimciler gibi; marka bilinirliğine, müşteri sadakatine, marka imajına en başından yatırım yapmak ve bu süreci adım adım planlamak zorunda kalmazlar. 

Tanınan bir markanın bayisi olup reklamların gücünü kullanarak kısa zamanda yatırımlarını amorti edip kârlı bir işletmenin sahibi haline gelebilirler. 

Önceki yazımızda Anaokulu Bayilikleri Kârlı ve Prestijli Yatırımlardır başlığı altında eğitim sektöründeki en prestijli bayilik fırsatını inceledik.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler