Zaman İçinde Ucuzlayan Reklam Fiyatları

Son Güncellenme: Sun May 2024 03:15

Zaman İçinde Ucuzlayan Reklam Fiyatları
Enes Öksüz admin

Uzun yıllar boyunca reklamcılık basılı yayınların, radyonun ve televizyonun ötesine geçememişti. Ancak bu yayınlarda yayınlanan reklamların fiyatları çok yüksek olduğu için reklam sektörü genel olarak büyük şirketlere hitap ediyordu. Ancak internetin geniş kitlelere yayılması ile beraber yeni bir reklam sektörü kendisine yeni bir mecra daha buldu. Üstelik bu mecrayı diğerlerinden ayıran önemli bir özellik bulunuyor. İnternet reklamları diğer geleneksel mecraların reklamlarına göre çok daha ucuz. Geniş kitleye, ucuz bir şekilde erişebilme fırsatı özellikle küçük işletmelerin kendi seslerini en az büyük şirketler kadar duyurabilmelerini sağlıyor. Ancak internette başarılı bir reklam stratejisi izlemek diğer mecralarda ihtiyaç duyulan reklam stratejilerine göre daha karmaşık ve daha sabır gerektiriyor. Diğer taraftan internette uygulanan başarılı reklam stratejilerinin etkisi daha uzun sürerken işletmeye daha fazla getiri sağlıyor.

İnternet Reklamı Çeşitleri

İnternette birbirinden farklı reklam seçenekleri bulunmaktadır. Bu reklam çeşitleri ulaşılan kişi sayısı, ödenen ücret, gösterilme yöntemi gibi farklara sahiptir.

Küçük işletmeler Google, Bing, Yahoo gibi arama motorlarında reklam yayınlayabilirler. Arama motorlarının yanı sıra Facebook, Twitter, Instagram ya da YouTube gibi çok fazla kişinin ziyaret ettiği sosyal medya platformları da önemli birer reklam alanları arında yer alıyor. İşletmeler ayrıca yerel internet sitelerinde reklam vererek, sektör ile ilgili bloglarda yazılar yazdırarak da kendi reklamlarını yapabilirler. Sosyal medya platformlarının püf noktalarını bilerek kullandığınızda reklam için hiç para harcamanıza gerek kalmayabilir. Sosyal medyanın bir diğer avantajı ise kullanmak için abartılı bir uzmanlık gerekmemesidir.

Önerilen İçerik: Sosyal Medya Pazarlamasında Başarı Getirecek 8 Kural

Ancak belirli bir reklam bütçesi karşılığında da Facebook, Twitter, Instagram ve YouTube gibi platformlarda otomatik reklam yayınlatmak da mümkündür. Google gibi devasa arama motorlarında ise yine küçük bir reklam bütçesi ile işletmenizin adını yapılan aramalarda üst sıralarda çıkmasını sağlayabilirsiniz. Profesyonel ve ayrıntılı bir şekilde oluşturulmuş Google AdWords reklam planı işletmenize önemli bir geri dönüş sağlar. İnternette yayınlayacağınız reklamları belirli bir bölgede, belirli bir yaş aralığına ya da belirli bir kesime göstermeye yarayan hedeflenmiş reklamlar ile direkt olarak hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Üstelik ayrıntılı istatistikler ile reklam planlarınızı yeniden düzenleyebilir ve onları daha etkili hale getirebilirsiniz.

İnternet Reklamlarının Ücretlendirilmesi

Sosyal medya platformlarında kendi reklamınızı ücretsiz bir şekilde yapabilirsiniz. Ancak bunu yapabilmeniz için işletmenizin sosyal medya platformlarında belirli bir kitleye sahip olması gerekir. İnternette yayınlanan reklamların ücretlendirilmesi ise diğer mecralara göre çok daha efektiftir. İnternette yayınlanan reklamlarınız sadece görüntülendiği ya da tıklandığı kadar ücretlendirilir. Bunların dışında ise herhangi bir ücretlendirme gerçekleştirilmediği için özellikle küçük işletmeler için son derece avantajlıdır. Doğru planlanmış internet reklamları sayesinde hazırladığınız reklam bütçesi boşa gitmemiş olur. İnternet reklamları bu gibi avantajları sayesinde yıllar içerisinde diğer reklam türlerine göre daha fazla öne çıkmaya başladı. Bu da kullanıcı sayısının artmasıyla beraber daha fazla kişinin reklamlardan haberdar olmasını sağlıyor.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler