6 Milyar Gecelik Uyku Araştırması Daha İyi Sabahların Sırrını Verdi

Son Güncellenme: Sat Mar 2024 04:19

6 Milyar Gecelik Uyku Araştırması Daha İyi Sabahların Sırrını Verdi
Enes Öksüz admin

Uyku hayatının her alanında en etkili etmenlerden birisidir. Sosyal ilişkilerinizden liderlik yeteneklerinize ve cüzdanınıza kadar herşey uykunuzun kalitesine ve süresine bağlıdır. Büyük bir seviyede uyku yoksunluğu şirketlere milyonlarca lira zarar verebilmektedir. Aslında, yorgun çalışanlar şirketin aşağıya çeken çalışanlardır ve bunun toplamına bakıldığında dünyada büyük bir etki yaratıyor. Bireysel düzeyde uyku yoksunluğu da önemli bir konudur. Günümüzde ortalama bir kişi yüzyıl öncesine göre yaklaşık olarak 100 dakika daha az uyuyor. Bütün bu veriler dünyanın en büyük aktivite takipçisi üreticilerinden Fİtbit’in Mart 2017 tarihinden itibaren anonim kayıtlarla yapmaya başladığı büyük uyku araştırmasından elde edildi.

Araştırmanın İçeriği

Bu araştırma süresince toplamda 6 milyar geceye tekabül eden veri elde edildi. Bu miktar araştırmayı bugüne kadar uyku üzerine yapılmış olan en büyük araştırma yapıyor. Verilerin en büyük özelliği ile katılımcıların sürekli olarak aynı saatte uyuması. Sürekli olarak aynı saatte uyumak sosyal jet lag etkisinden kaçınmak için etkili bir yöntem. Örneğin hafta içi 23:00’da yatan ve sabah 07:00’da uyanan birisi haftasonu olduğunde gece 02:30’da yatıyor ve sabah 10:00’da kalkıyor. Bu durum sadece vücudu değil aynı zamanda iş performanısı etkiliyor. Çünkü normal ritimden ve rutinden dışarı çıkmak daha az uyumanıza neden oluyor. Günde birkaç saat daha az uyumak uykuya borçlanmanıza neden oluyor ve bu da iş hayatınızda iki önemli alanda etki yapıyor.

Zihinsel Performansı Düşürüyor

Eğer uyku esnasında tamamen dinlenmezseniz hisleriniz dışında zihinsel yetenekleriniz de geriliyor. Bu çalışmada günde altı saat uyuyan kişilerin zihinsel yetenekleri iki hafta sonra bir gece boyunca hiç uyumayan birisine eşit oldu. Uyuma süresi gece başına dört saate düştüğünde ise benzer bir performans düşüşü iki haftada değil bir haftada yaşanıyor. Haftasonları daha geç saatlerde uyumak, hafta boyunca yaşadığınız uykusuzluğa büyük etki ediyor. Uykunuzu düzenli hale getirmeniz için öncelikle bazı alışkanlıklarınızda değişiklik yapmanız gerekiyor. Yatma saatinizi belirten bir alarm kurmak ve bu alarm çaldığında telefon ya da iş gibi dikkat dağıtıcı şeyleri bırakıp yatağa gitmek iyi bir çözüm.

Önerilen İçerik: Zamanı Değil Enerjinizi Yönetin

Liderlik Yetenekleri Geriliyor

Sizden bir lider olarak, ekibinizi ve şirketinizi daha ileri götürecek ve uzman bir problem çözücü olarak işlev görmeniz, ilham verebilmeniz ve karizmatik olmanız beklenir. Bununla birlikte uyku problemleri yaşamaya başladığınızda duygusal zekanız ve ruh halinizde bir düşüş meydana gelir. Bu da hem sizin hem de çalışanlarınızın düşüş yaşaması demektir. Çok sayıda dikkat dağıtıcı ve sosyal etkileşimler ile beraber geceleri geç yatmak yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Katı kurallara sahip olmak yerine uyku düzeninizde zamansız değişiklikler yapmak kötü sonuçlar getiriyor. İyi bir uyku düzenine sahip olabileceğiniz bir plan yapmak ise bu durumu tam tersine çeviriyor.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler