Franchise Almaya Hazır Mısınız?

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 05:22

Herkesin hayali değil midir bilindik bir markanın Franchise’ı olup düzenli gelir sağlamak? Peki ya girişimleri hayata geçirmeden hesaba katılması gerekenler nelerdir? İşte detaylar…

Franchise Almaya Hazır Mısınız?
Enes Öksüz admin

Franchise alarak hayatınızı değiştirebilirsiniz; her zaman uğrayıp zaman geçirdiğiniz ve üzerine bir de kahve içtiğiniz zincir mağazalardan bir tanesini de siz açabilirsiniz. Önce doğru lokasyon seçimi yapar, franchise veren markaların şartlarını kabul eder ve sonrasında kendi işinizin sahibi olabilirsiniz.

Önerilen İçerik: Franchise Satın Alma Süreci Hakkında Merak Edilenler

Yıllardır aynı hayali kurmuyor muyuz? Çok iş yapan, para kazandıran ve prestijli bir işe sahip olmayı istemiyor muyuz?

İstiyoruz elbette ancak genellikle iç sesimizi dinliyor ve risk almadan hayatımızı sürdürüyoruz. Franchise alma kararı vermenin kolay olduğunu iddia etmiyoruz elbette, ancak doğru hamlelerle kârlı bir yatırım olduğu gerçeğini de görmezden gelmiyoruz. Franchise almadan önce; süreçle, franchise veren markayla ve maliyetlerle ilgili bilgi sahibi olunduğunda risklerin minimize edilebileceğini biliyoruz. Önemli olan doğru sorgulamaları yapıp hayallerinizin peşinden koşmanız, bu gerçeği hatırlamanızı istiyoruz!

Ne Kadar Yatırım Yapmalısınız?,

Franchise almaya karar vermeden önce mutlaka gerekli yatırım tutarını bilmeniz gerekir. Birikimlerinizin yeterli olup olmadığını, çıkabilecek ekstra masraflar için nakit akışını sağlayıp sağlayamayacağınızı öğrenmeniz önemlidir. “Önce bir işi açalım da sonrası gelir!” bakış açısından sadece zarar görürsünüz. Franchise sözleşme bedelini, işletmenizin giderlerini, çalışanların masraflarını hesaplamalısınız. Bu giderleri anlamanız ve hesaba katmanız kritiktir; yeterli sermayeniz olmadığı takdirde başarı ile sonuçlanması muhtemel bir girişimi batırabilirsiniz.

Önerilen İçerik: Son Para İle Yatırım Yapmak 

İstekleriniz ve Güçlü Yönleriniz Neler?

Franchise almadan önce kendinizi de anlamanız ve isteklerinizi değerlendirmeniz gerekir. Kahve dükkanlarının franchise’ını alacaksanız illaki kahveyi sevmeniz lazım demiyoruz ancak franchise sisteminin gereksinimlerini kabullenip kabullenemeyeceğinizi irdelemelisiniz.

Önerilen İçerik: Franchise Alırken Yapılan Hatalar

Herkes franchise alarak kendi işine sahip olmayı tercih etmeyebilir. Bu sistem içerisinde var olmak, hem özgürlük hem de bağımlılık getirir. Kişiliğiniz bir bütünün parçası olmaya uygun değilse temsilcisi olduğunuz markayla sorun yaşamanız kaçınılmaz hale gelebilir.

Ne Kadar Zamanınızı İşinize Ayırabilirsiniz?

Sıfırdan kendi markanızla kendi işletmenizi kurduğunuzda; franchise aldığınız zamana göre daha fazla emek ve zaman harcamanız gerekir. Kendi sisteminizi oluşturmanız, kendinizi tanıtmanız ve müşterilerinizle ilk teması yaşamanız yıpratıcı olabilir. Franchise aldığınızda tüm kararları vermesi gereken kişi siz olmazsınız. Arkanızda bilinirliği yüksek bir marka olur ve oturmuş bir organizasyonel sürece dahil olursunuz. Ancak yine de ayırabileceğiniz zamanı hesaba katmalısınız. Franchise alsanız da uzun saatler boyunca işletmenizin başında kalmanız gerektiğini aklınızda bulundurmalısınız.

Franchise Veren Firmalar Hakkında Bilgi Sahibi Misiniz?

Franchise sistemi markalar tarafından aşağı yukarı aynı şartlarla ve düzenle işletilir. Ancak her markanın birbirinden ayrıldığı konular olabilir. Franchise veren firmaları yakından tanımalı, şirket değerlerini öğrenmeli, franchiselarının başarı oranlarını araştırmalı ve kârlılıkları ile ilgili bilgi edinmelisiniz. Ne kadar fazla bilgi edinirseniz aldığınız kararları daha sağlam temellere oturtabilirsiniz.

Önerilen İçerik: Franchise Satın Almak Tam Olarak Ne İfade Ediyor?

Diğer Franchiselarla Görüştünüz mü?

Franchise almadan önce net kararınızı verirken elinizde somut veriler olması gerekir. Daha önceden ya da hali hazırda franchise alan girişimcilerden bilgi edinmeyi ihmal etmemelisiniz.

  • Nasıl başarılı oldular?
  • Karşılaştıkları en büyük zorluk neydi?
  • Tecrübelerini hesaba katarak nasıl bir strateji izlemenizi önerirler?
  • Başarısız oldularsa neden?
  • Ne zaman kâr etmeye başladılar?

Bu soruların yanıtlarını alırsanız işe daha temkinli başlayabilir ve neticesinde olası yanlışlarınızdan korunabilirsiniz. Bayilik Almadan Önce Mevcut Bayilere Sorulması Gereken Sorular başlıklı içerikten bu konu hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Franchise Veren Firmadan Hangi Yardımları Alacaksınız?

Franchise aldığınız zaman kendi işinizi kurmaktan farklı olarak yalnız olmayacağınızı bilmelisiniz. İsmini kullanacağınız firmanın sizi destekleyeceği gerçeği büyük bir rahatlığa sebep olacaktır. Ancak hangi oranda ve hangi alanlarda destek alacağınızı mutlaka öğrenmelisiniz. “Personel eğitimleri olacak mı?”, “Reklam desteği verilecek mi?” ya da “Lokasyon bazlı destekler sunulacak mı?” gibi soruların yanıtları başarılarınızı doğrudan etkileyecektir.

Önerilen İçerik: Franchise Veren Firmalar Girişimcileri Nasıl Destekler? 

B Planınız Hazır mı?

Franchise almayı düşünürken dahi B planınızın hazır olması iş dünyasının en önemli gerekliliklerinden biridir. Elbette başarısız olmak için bir işe girilmez, başarılı olup kâr elde etmek adına tüm çabalar harcanır. Ancak her koşula hazırlı olmanız sonrasında yaşayabileceğiniz olumsuzlukları azaltacaktır. Kısa ve uzun dönemli hedeflerinizi belirlemelisiniz; alternatif fırsatları takip etmeyi sürdürmelisiniz. Gelişen iş dünyasının nabzını tutarak girişimlerinizin sürekliliğini sağlamaya çalışmalısınız.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler