Franchise Satın Alma Süreci Hakkında Merak Edilenler

Son Güncellenme: Mon Mar 2024 10:27

Franchise Satın Alma Süreci Hakkında Merak Edilenler
Enes Öksüz admin

Franchise satın alma süreci sanıldığı kadar kolay değildir. İnsanlar yeterli sermayeye sahip oldukları zaman istedikleri bayiliği alabileceklerini düşünseler de her şey bir franchise satın almakla sınırlanmamalı. Para yatıracağınız her süreci detaylı bir şekilde düşünmeli ve yatırımınızı doğru yönlendirmelisiniz. Franchise alma sürecinde karşınıza çıkacak 5 farklı süreç doğru adımları atmanızda yol gösterici olur. Bu nedenle son kararı vermeden önce bu süreçleri dikkatle değerlendirmelisiniz. 

1.Doğru Franchise Seçimi

Bir satın alma sürecinde en önemli adım kesinlikle ne satın alacağınıza karar vermenizdir. Bu kararın doğru olması söz konusu iş kurmak olduğu zaman çok daha önemlidir. Bu nedenle binlerce seçenek arasında en doğru olanı seçerken farklı bakış açılarına sahip olmalısınız. Hayalleriniz, bütçeniz, yetenekleriniz ve daha pek çok değişken sizin seçiminizi etkiler. Bu nedenle franchise seçerken dikkatli olmanız gerekir. 

2.Sermayenize Uygun Sisteme Karar Verin

Franchise sistemlerini satın almak için ödeme yapmanız gerekir. Bu ödeme her yıl tekrarlayan düzenli bir ödeme olabileceği gibi sözleşme yapılırken verilecek yüklü bir meblağ şeklinde olabilir. 5.000 TL’den 200.000 TL’ye kadar çıkan franchise rakamlarından sizin için uygun olanı sermayenize göre seçmelisiniz. Franchise için ödeme yaptıktan sonra mekan, personel ve mal alımı gibi kalemlerde masraflarınız olmaya devam edecek. Satın alma noktasında her masraf kalemini yazarak daha gerçekçi bir sonuç elde edebilirsiniz. 

3.Mevcut Sistemi İnceleyin

Sizin için uygun bir franchise seçtiğiniz zaman bir sonraki adım bu franchise için anlaşacağınız şirketi araştırmak olmalıdır. Çünkü satın alma işlemi sonrasında uzun yıllar muhatap olacağınız kuruluşu yakından tanımanız ilerleyen süreçlerde rahat etmenizi sağlar. Şirketin vizyonunu, mevcut bayileri ile ilişkisini, bayilik sürecinde verdiği sözlere sadakatini araştırdığınız zaman doğru adımı atabilirsiniz. Şirketin yöneticileri tanışın, sorularınızı sorun ve soru işaretsiz bir şekilde adım atın. Bu durumda çekinmeniz kesinlikle yapacağınız en büyük hatalardan birisi olur. Bir yatırım yapmadan önce her detayı araştırmaya hakkınız olduğunu aklınızdan çıkarmayın. 

4.Franchise Konusunda Uzman Avukatla Çalışın

Franchise satın almayı düşündüğünüz zaman bu alanda uzmanlaşmış bir avukat ile çalışmanız haklarınızı ve süreci anlamanızı sağlar. Her şirketin franchise sözleşmesi farklılık gösterdiğinden dolayı bu alanda uzman bir danışmanınız olması geri dönülmez hatalar yapmanıza engel olur. Sözleşmeyi imzalamadan önce tüm belgeleri avukatınızla birlikte incelemelisiniz. Bu size sürece dair her şartı ve hakkı anlama şansı verir. İlerleyen dönemlerde karşınıza çıkan ve canınızı sıkan bir sözleşme maddesi ile uğraşmamak için bu tür bir hizmet almayı mutlaka tercih etmelisiniz. 

5.İş Planınızı Hazırlayın

İş planı hazırlamak kendi işine sahip olmak isteyen herkesin ilk adımda yapması gerekenler arasında yer alır. Planınız sizin bütçenizi ya da franchise satın almak için sağladığınız finansmandan ibaret değildir. Bir plana sahip olmak başarılı olmanız için yol haritası çizmenizi sağlar. Yatırımınızla ilgili kişisel hedefleriniz belirlediğiniz bir iş planı yaparak franchise satın alsanız da kendi yolunuzda ilerleyebilirsiniz. Yatırımlarınızı iyi araştırmalı ve üzerine düşünülmüş adımlar atmalısınız. Bu iki temel gereksinimi bir iş planına sahip olarak kolayca gerçekleştirebilirsiniz. İş planına sahip olmak odaklanmanızı ve hedefleriniz için daha doğru adımlarla çalışmanızı sağlar.

Önerilen İçerik: İş Planınızın Her Zaman Yol Göstersin

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler