Franchise Satın Almadan Önce Düşünmeniz Gereken 7 Şey

Son Güncellenme: Sat Jun 2024 11:17

Franchise Satın Almadan Önce Düşünmeniz Gereken 7 Şey
Enes Öksüz admin

Kendi işine sahip olmak isteyenler için bir franchise satın almak oldukça mantıklı bir karar olabilir. Pek çok insan için sıfırdan bir fikir oluşturup bu fikri olgunlaştırmak yerine başarılı bir markanın bayiliğini almak daha verimlidir. Franchise işletmeler pek çok araştırmaya göre hızlı gelişmeleri ve başarılı olmaları nedeniyle insanların dikkatini çekiyor. 

Uzunca bir süre bu alanda büyük bir değişikliğin beklenmemesi, bayiliklerle ilgili olumlu gelişmelerin olması da insanların bu alana yönelmesinde etkili oluyor. Peki franchise almak sizin için gerçekten doğru karar mı? 

Franchise Satın Almanın Avantajları 

Franchise sistemler anahtar teslim oldukları için daha etkili olurlar. Bu sistemler işletmenin nasıl yapılacağı ve karlılığın nasıl olacağı önceden anlattığı için yeni girişimciler için cazip bir teklif haline gelirler. Sıfırdan bir fikir ile iş kurmak yerine biraz daha marka bedeli ödeyerek bayilik alırsanız daha hızlı karlılık elde edersiniz. Franchise aldığınız zaman bayilik desteği alabilir bu destekle işinizle ilgili farklı yatırımlar alabilirsiniz. 

Önerilen İçerik: Bayilik Alarak Zamanınızı ve Enerjinizi İşinize Odaklayın

Franchise sahibi olduğunuzda elinizde bir yol haritası olur. Bu tür bir sisteme girdiğiniz zaman sizinle benzer süreçlerden geçen girişimcilerin deneyimlerini paylaşabilirsiniz. Franchise veren şirket ise geçmiş deneyimlerini daha konforlu bir iş süreci yaratmak için bayilerle paylaşarak etkili bir yol gösterici olur. Franchise sistemlerde tek fayda deneyim değildir. 

Satın aldığınız isim kullanım hakkı size pek çok güç sağlar. Pazarlama, marka bilinirliği yaratma, marka prestiji sağlama gibi alanlarda hali hazırda donanımı olan bir marka ile çalışmak sizi büyük bir yükten kurtarır. Marka gücü sayesinde daha hızlı müşteri kazanarak müşteri edinme maliyetlerinizi azaltırsınız. Bu size hem işinizden kar etme sürecinde hem de iş geliştirme sürecinde büyük fayda sağlar. 

Önerilen İçerik: RAKAMLARLA FRANCHİSE SEKTÖRÜ

Franchise sistemlerde tedarikçiler merkezden yönlendirilir. Bunun temel sebebi markanın kalitesini her yerde aynı seviyede tutma isteğidir. Bu durum franchise sahiplerin için çok ciddi bir artıya dönüşür. Merkezden yapılan anlaşmalar sayesinde satın alınan ürünleri çok daha ekonomik bir şekilde temiz edebilirsiniz. Tek bir mekan için yapılacak pazarlığın gücü ile yüzlerce şube için yapılacak pazarlığın gücü aynı değildir. 

Marka gücü sadece müşterilerinize yansımaz. Bilinen bir markanız varsa insanlara güven verirsiniz ve daha kolay çalışan bulabilirsiniz. İyi bir isme sahip olmak insanların ön yargılarından ve soru işaretlerinden kolayca kurtulmanızı sağlar. 

Franchise Satın Almanın Dezavantajları 

Her açıdan çok mantıklı gelen franchise işletmeler söz konusu olduğunda gözden kaçan bazı dezavantajlar olduğunu da aklınızdan çıkarmamalısınız. 

Bir franchise almanın maliyeti başlangıç için yüksek olabilir. Sonuçta bir mekan açmanın yanına ek olarak marka hakkı satın aldığınız bir durumda maliyetleriniz artar. Eğer sadece kendinize ait bir fikir için sermayeniz varsa bu sermayenin franchise almak için yeterli olmama ihtimalini göz önünde bulundurun. Franchise sistemlerinin pek çoğunda yıllık telif ödemeleri vardır. Yapılan pazarlama ve reklam çalışmaları için bayilerden telif ödemesi alınır. Bu durum da maliyetleri yükselten kalemler arasında yer alır. 

Franchise satın aldığınız zaman kontrol her zaman sizde olmaz. Gizlilik ve özgürlük açısından çeşitli kısıtlamalar yaşayabilirsiniz. Çünkü bir işletme prosedürüne uygun olarak çalışmanız gerekir. Markanın gereksinimlerini sağladığınız sürece sistemde kalabilirsiniz ve aklınıza gelen her fikri uygulayamazsınız. 

Franchise sistemler ile ilgili hayallerinizi bir kenara bırakarak bu tür bir işe girmeniz gerekir. Her açından destek alacağınızı düşünerek bu tür bir işe kalkışabilirsiniz ancak öncesinde kartları açık bir şekilde görmeniz gerekir. Her sistem aynı desteği sağlamadığı için en doğrusu girmek istediğiniz sistemi detaylı bir şekilde araştırdıktan sonra karar vermeniz olur. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler