Franchise Alırken Yapılan Hatalar

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 01:13

İş kurmak için franchise almayı seçenlerin dikkat etmesi gereken bazı noktaları inceleyerek uzun vadede daha başarılı yatırımlar yapabilirsiniz.

Franchise Alırken Yapılan Hatalar
Enes Öksüz admin

Franchise satın almak ilk başta heyecan verici ve ilgi çekici gelebilir ancak bu işte tecrübeli olanlar bu heyecanın yerini strese bırakabileceğini söyleyebilir. Franchise almaya geldiğinde ya da almadan önce düşünmeniz gereken bir çok şey var. Bununla beraber en kötüsü bir anlık heyecanla  ve doğru soruları sormadan girmektir. 

Önerilen İçerik: Bayilik Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bu adım bir çok hataya açık kapı bırakıyor. Bazı kişiler hukuki konulardan endişelenmiyor, pazarı anlamıyor, diğer franchise sahipleriyle yeterince vakit geçirmiyor, tamamen bağımsız olacaklarını düşünüyor ve bir çıkış stratejisi geliştirmiyor. Neyse ki bu hataların olabileceğini daha en başından fark ederseniz hatalardan çok kolay bir şekilde kaçınabilirsiniz. 

Marketi Doğru Anlamamak

Moda bir şeyin ya da tutkunu olduğunuz bir şeyin peşinden gidebilirsiniz ancak yerel bölgenizin buna ihtiyacı yoksa bu büyük bir yanlış haline gelir. Bu yüzden hem işletmenin içerisinde olduğu marketi hem de işletmenizi açacağınız bölgedeki ihtiyaçları doğru analiz etmeniz gerekir. Bu işletmeye ihtiyaç var mı, bu tarz bir hizmetin ya da ürünün tüketimi nasıl, lokasyon önemli mi, market yakın zamanda değişecek mi? gibi soruları kendinize sorarak doğru bir adım atıp atmadığınızı sorgulayabilirsiniz. 

Diğer Franchise Sahipleri ile Yeterince Vakit Harcamamak

Birçok insan bir işletme açmadan önce etrafındakilerden fikir alır. Aile fertleri, arkadaşlar, avukatlar, iş geliştiriciler, çalışanlar gibi farklı kesimlerden alınacak her fikir değerlidir. Ancak birçok kişi önemli birine danışmayı unutur. Açacak olduğu franchise şubesinin diğer işletmelerinden birinin sahibi. Hiç kimse bir işletmeyi sahibinden daha iyi tanıyamaz. Bu kişilerden market ya da müşteri alışkanlığı ve profili üzerine fikir alabilirsiniz. Bu kişiler ile ne kadar erken konuşursanız o kadar avantaj sahibi olursunuz. 

Önerilen İçerik: Bir Firmaya Bayilik Almadan Sorulması Gereken 10 Soru

Bağımsız Olabileceğinizi Düşünmek

Bazı girişimciler kendi işinin patronu olmak için işletme açma fikrine sıcak bakabilir ancak gerçekte bu durum böyle değil. İş, bir işletmeyi yönetmeye gelince franchise sahipleri genel olarak girişimciler gibi kendilerinden başka kimseye güvenmezler. Diğer taraftan franchise modelinde markaya güvenmek zorundasınızdır. Bir girişimci olarak kendi bağımsızlık hissinizi dizginleyerek markanıza ve franchise işletmesine güvenmemek oldukça önemlidir. Sonuçta alacak olduğunuz marka bu sektörde sizden daha uzun süredir bulunmaktadır ve güvendiğiniz takdirde size güvenli bir alan sağlayacaktır. 

Yürümeden Önce Koşmak

Eğer birden fazla işletmede çalışmak istemiyorsanız girişimci olmak sizin için değil. Fakat birden çok işletmeyi açmayı istemeden önce sistemi nasıl uygulayacağınızı bilmeniz gerekir. Franchise sisteminde de bir markanın birden fazla birimini açmak ya da aynı çatı işletmeye bağlı farklı franchise birimlerini açmak mümkündür Ancak ikinci veya onuncu işletmeniz olsun fark etmez bu sayılara gelmeden önce ilk işletmenizi gerçek başarıya ulaştırmanız gerekmektedir. Bunun arkasından diğer işletmelerinizde daha kolay başarıya ulaşabilirsiniz. 

Sonuç olarak bir franchise açmak herkes için iyi bir fikir değildir. Ancak kendi işinizin sahibi olmak için kendinizi adamaya hazırsanız, hazırlığınızı doğru yapar ve franchise modelinize yatırım yaparsanız başarılı olabilirsiniz. Franchise modelinde ne kadar çok çalışırsanız şansınızı o kadar artırırsınız.
 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler