Bayilik Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Son Güncellenme: Sun May 2024 01:33

Doğru tercihi yaptığınızdan emin olmak için dikkat etmeniz gerekenleri bir araya getirdik. Bayilik satın almak isteyenleri bu bilgiler ile daha doğru bir iş tercihi yapabilir.

Bayilik Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Enes Öksüz admin

İşletme sahibi olmak istiyorsunuz ama size en uygun olan işi bilmiyor musunuz?
Çevrenizde gördüğünüz ve oldukça karlı olduğuna inandığınız alanlara yatırım yapmak mı istiyorsunuz?
Bayilik alan ve başarılı olanların izinden gitmenin daha doğru olacağına mı inanıyorsunuz?

Bu soruları aklında taşıyorsanız bayilik satın almadan önce belli başlı soruları cevaplayarak doğru kararı verebilirsiniz. Bazı püf noktaları bayilik almak isteyenleri için çok önemli olduğundan dolayı iyi bir şekilde değerlendirmek gerekir.

Sektör ve Lokasyon Uyumunu Değerlendirin

Yeni bir iş kurmaya karar verdiğinizde bazı araştırmalar yapmanız gerekir. Araştırmalarınızın sonucu her sektöre ve işe göre farklılık göstereceğinden dolayı önemlidir. Bir sektörde sadece çok karlı olduğu için bulunmanın kar elde etmek için yeterli olmadığını ufak araştırmalarla öğrenebilirsiniz. Sırf karlı bulduğunuz ya da başkaları tarafından başarıyla yapıldığını gördüğünüz bir işin başarılı ve karlı olmasının farklı sebepleri olabilir. Öncelikle karlılığına inandığınız sektörün sizin düşündüğünüz lokasyonda ne kadar verimli olacağını görmelisiniz. Kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde restoran açmak yerine fatura ödeme merkezi açmak çok daha karlı bir iş olabilir. Bu deneyimi araştırarak ve gözlemleyerek elde etmelisiniz. Aksi takdirde satın aldığınız bayilikten istediğiniz geliri elde edemeyebilir hatta iş yerinizi kapatabilirsiniz. 

Karlılığını başarılı bulduğunuz işleri daha yakından inceleyerek kendiniz için yeni bir model çıkarabilirsiniz. Öncelikle işletmenin lokasyonunu iyi bir şekilde analiz etmelisiniz. Tam olarak bulunduğu mevkii sosyo-ekonomik ve demografik olarak ne tür bilgiler veriyor. İş yere genel olarak nasıl bir yoğunlukta ve hangi günler daha yoğun oluyor gibi soruların cevabını düşünebilirsiniz. Mekanın yoğunluğunun hangi sebeplere bağlı olacağını da araştırdığınızda sizin iş kurmayı düşündüğünüz lokasyonun uygun olup olmadığını rahatlıkla görebilirsiniz.

Arz – Talep Dengesine Bakın

Seçtiğiniz işe olacak talepleri başarılı bir şekilde değerlendirirseniz doğru yerde ve doğru şekilde arz etme şansınız olur. Arz-talep dengesini yakalamak zaten kar elde etmenin temelinde yer alır. Bu dengeyi yakalamak için mekan açmayı düşündüğünüz lokasyonu araştırmalısınız. Rakipleriniz bölgede ne sıklıkla ve hangi konumlarda bulunuyor? Sizin vereceğiniz hizmet ya da ürünlere olan talebin seviyesi ne durumda? Çevrede rakipleriniz fazla ama talebin çok yüksek olduğunu düşünüyorsunuz bu durumda nasıl fark yaratabilir ve rekabet edebilirsiniz? Bu soruların cevaplarıyla birlikte seçmiş olduğunuz alanın ne kadar verimli ve zorlu olabileceğini daha net görürsünüz. Doğru bir iş planı sahibi olmak için tüm bu bilgilere sahip olmalısınız. Bu yüzden karlı gördüğünüz iş fikirlerini çok yönlü değerlendirmeyi öğrenmelisiniz. Talebi yoğun alanlarda rahatlıkla rekabete girebilirsiniz ancak talep olmayan bir bölge sizin düşündüğünüz sektör için niş olsa bile başarı oranı düşük olacağından hayalinizdeki başarıyı elde edemeyebilirsiniz.

Hedef Kitlenizden Emin Olun

Karlılık beklentinizi yükseltirken hedef kitlenizi de doğru belirlemeyi unutmamalısınız. Hedef kitlenizin hem kazancınız hem de enerjinizi etkileyeceğini göz önünde bulundurmalısınız. Farklı bakış açıları bu noktada ön plana çıkar. Öyle bir hizmet ve ürüne sahip olursunuz ve kimsenin reddedemeyeceğini bilirsiniz bu noktada sadece doğru zamanda işe koyulmanın yeterli olacağından emin olabilirsiniz. Bu tür bir hizmet ve ürüne sahip olmak ise oldukça ender bir fırsat olacağından dolayı genel adımları takip etmek daha doğru sonuçlar elde etmenizi sağlar. İş fikriniz ile bir kitleyi bağdaştırmaya çalıştığınızda aklınıza ilk gelenleri bir kenara not edin. Erkekler, bekar erkekler ya da evli erkekler, 25-40 yaş arası erkekler gibi özelleştirmeler yaparak başarılı bir hedef kitle belirlemesi yapın. Sonrasında ise bir ya da birden fazla hedef kitlenizin sizin için ve lokasyonunuz için ne kadar uygun olduğunu gözlemlemeye çalışın. Bu sayede yapmak istediğiniz iş için doğru yeri belirlerken çok isabetli seçimler yapabilirsiniz. Bu durumda sizin kazancınızın yükselmesinin temelini oluşturacağından çok önemlidir.

30 yaş altı girişimciler için bayilik fikirleri almak için bir önceki yazımız size ilham verebilir. Tavsiye ediyoruz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler