Başarılı Bir Franchise Sahibi Olmak İçin 3 Temel Strateji

Son Güncellenme: Fri May 2024 06:38

Başarılı bir franchise olmak için yapmanız gereken uzun vadeli planlar ve stratejiler vardır. Bu stratejilerin yanında kendinizi adamışlığınız bir franchise işletmesini başarıya götürmenizde yardımcı olacaktır.

Başarılı Bir Franchise Sahibi Olmak İçin 3 Temel Strateji
Enes Öksüz admin

Franchise sahiplerinin sorularının başında temel olarak olarak büyüme ile ilgili sorular yer alıyor. Büyümeyi sağlamak için başarıyı, vasattan ayıran temel stratejiler gerekiyor. Güçlü bir lider figürü işletmenin genel başarısını belirleyebilir ancak bunu sağlamak için uygulanabilir sıtratejiler belirlemek gerekiyor.

Önerilen İçerik: Bir Büyüme Modeli Olarak Bayilik

Başarılı bir franchise sahibi olmak ve büyüme elde etmek için uygulamanız gereken üç temel strateji bulunuyor. Ters Piramit stratejisi temel bir strateji olduğu için her durumda kullanılabiliyor. Üç Karar stratejisi ise işletmenin hedefe giden yolda olduğundan emin olmak için kullanılabiliyor ve işletmenin genel büyümesine fayda sağlıyor. Son olarak Franchise Tutkalı ise agresif bir şekilde büyümeye ve zirveye çıkmakta uzun vadeli planlar sunuyor.

Ters Piramit

Bu strateji organizasyon yapısında bir paradigma değişikliğini hedefler. Genel olarak ekip üyeleri üzerinde yönetim basamağın en üstünden ekip liderlerine, çalışanlara ve son olarak müşterilere doğru giden strateji franchise sisteminin benzersizliği ile mümkün oluyor. Geleneksel işletme kültüründen ayrılan franchise sisteminde franchise sahipleri bir çalışan olarak görülmüyor. Bu da şirketin altyapısının ağırlığını taşıyan liderlerin omuzuna koyuyor. Franchise sahipleri ters piramit stratejisi ile bir çalışan olarak değil bir müşteri olarak işletmeyi eleştiriyor ve bir müşteri gözü ile destekliyor.

Üç Sonuçlu Karar

Bir franchise sahibinin aldığı her karar hukuksal, pratik ve siyasi sonuçlar taşıyor. Bu nedenle bir karar verirken bu üç unsuru dikkate almanız gerekir. İyi kararlar vermek bir franchise organizasyonunun başarı ile büyümesinde kritik bir önem taşır. Yanlış alınan kararlar birçok franchise bayisinin tökezlemesine neden oluyor. Bu yüzden bir karar vermeden önce bunun sadece işletme açısından değil toplam etkisini de göz önüne almanız gerekir. Kararınızın sonucunda toplam olarak olumlu yönler ön plana çıkıyorsa kararınız doğru anlamına gelmektedir.

Franchise Tutkalı

Franchise işletmelerde markanın sürekli desteği işletmeyi bir arada tutan bir tutkal gibidir. Sürekli destek ve eğitim, markanın satın alma gücü, teknoloji araçları, etkinlikleri ve reklam gücü bir franchise için bulunmaz bir nimet olarak kabul edilebilir. Bunlar franchise ile markanın bağını güçlendiriyor ve franchise işletmelerin, geleneksel işletmelerden daha kolay bir şekilde başarılı olmasını sağlıyor.

Sonuç

Bu üç strateji uygulandığında ve başarılı bir liderlik figürü oluşturulduğunda geriye finans, pazarlama ve kullanılacak teknoloji gibi özellikler kalacaktır. Bu özelliklere markanın yaptığı katkılar büyük faydalar sağlar.

Önerilen İçerik: Bir Franchise Kuruluşunun Temelleri

Bütün iş stratejiler size ve işletmenize yardımcı olacaktır. Ancak işletmenizi başarıya götürecek en önemli faktör işletmenizi sizin isteğinizdir. Eğer kendinizi ortaya koymazsanız dünyanın en iyi planı bile size yardımcı olamaz. Sağlıklı ve başarılı bir franchise sahibi olmak egzersiz yapmak gibidir. Sadece uzun vadeli ve sürekli egzersiz programları sizi daha sağlıklı birisi yapacaktır.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler