Dünyanın En Zengin İş Adamları Onlar!

Son Güncellenme: Fri May 2024 06:13

Dünyanın En Zengin İş Adamları Onlar!
Enes Öksüz admin

Bazılarının adını herkes biliyor bazıları ise sadece servetlerinin devasalığı ile tanınıyor. Dünyanın en zengin iş adamlarının servetleri dudak uçuklatmaya devam ediyor. 2017 senesinde FORBES tarafından açıklanan en zenginler listesine gelin birlikte göz atalım. Dünyanın en zengin ilk 10 iş adamı karşınızda…

1. Bill Gates;

Listenin ilk sırasında yer alan ve 89 milyar dolarlık servetiyle başarılarının hakkını sonuna kadar alan Bill Gates; Microsoft şirketinin sahibi. Hepimizin aşina olduğu bu isim dudak uçuklatan serveti ile uzun zamandır listedeki yerini kimseye bırakmıyor.

2. Warren Buffet

Bill Gates kadar bilinmese de dünyanın ikinci zengini Warren Buffet 78,1 milyar dolarlık bir servete sahiptir. Yaptığı hayır işleri ile adını duyuran ve  asıl mesleği hisse yatırımcılığı olan Buffet, Berkshire Hathaway yatırım şirketinin kurucusu ve CEO’sudur. Aynı zamanda başarılı bir girişimcidir ve yaptığı yatırımlarla adını Amerika Birleşik Devletleri’nin ötesine taşımayı başarmıştır.

Önerilen İçerik: Ünlü Yatırımcı Warren Buffett’nin En İyi Yatırımları

3. Jeff Bezos

Yine ABD’li bir iş adamı ve girişimci ile karşınızdayız. 95.7 milyar dolarlık servetin sahibi Jeff Bezos gelmiş geçmiş en başarılı girişimciler arasında yer almaktadır. Amazon.com’un kurucusu ve CEO’su olan Bezos e-ticaretin gelişmesini sağlayan liderlerden biridir. Yenilikçiliği, farklılığı ve kaliteyi temsil eden Bezos, e-ticaret yatırımcılarının ilham kaynağı olmayı sürdürmektedir.

Serveti listede 95.7 milyar dolar olarak görünse de bizim üçüncü sırada kendisini ağırlamamızın sebebi hisse değeri dalgalanmaları. Amazon'un alışveriş mağazaları üzerine etkileri ve  Amazon Neden Hala Yeni Kurulmuş Bir Şirket Gibi Yönetiliyor? gibi en az iki faklı içerikle dikkatlerimizi daha önce çekmişti. 

4.Amancio Ortega

Dünyanın en zengin 100 iş adamı sıralamasında dördüncü sırada bulunan Amancio Ortega İspanyol bir iş adamıdır. Kendisinin adını çok sık duymasak da sahip olduğu marka ülkemiz pazarının liderleri arasındadır. ZARA’nın kurucusu olan Ortega 76,1 milyar dolarlık bir servete sahiptir.

5. Mark Zuckerberg

56 milyar dolarlık serveti ile listenin beşinci sırasında yer alan Mark Zuckerberg Facebook’un kurucusudur. Yaptığı bağışlarla da adını duyurmayı başaran genç iş adamı genç girişimcilerin idolüdür. Henüz üniversite yıllarında yakaladığı başarısını geliştirmiş ve Facebook’u teknoloji şirketi olma yolunda kurgulamıştır.

6. Carlos Slim Helu

200’den fazla şirketin sahibi olan Carlos Slim Helu 56,5 milyar dolarlık servetiyle listenin 6. Sırasında yer almaktadır. Başarılı bir girişimcilik geçmişine sahip olan Meksikalı iş adamı telekomünikasyon sektörünün kralı olarak tanımlanmaktadır. Servetine ve başarılarına hayırseverliği ile anlam katan mütevazi iş adamının girişimcilik kariyerinin henüz 11 yaşındayken başladığını hatırlatmak istiyoruz.

7. Larry Ellison

60 milyar dolarlık bir servetin sahibi olan Larry Ellison adı göreceli olarak az duyulan milyarder iş adamları arasında yer alır. Veri tabanı yazılım şirketi Oracle’ın kurucusu ve CEO’su olan Ellison teknoloji dünyasının önde gelen isimlerindendir. Steve Jobs ile Apple bünyesinde çalışan Larry Ellison girişimcilerin en başarılı idolleri arasında gösterilmektedir.

8. Charles Koch

Koch Industries kurucusu Charles Koch 47,9 milyar dolarlık bir servetin sahibidir. Sanayi yatırımları ile adını duyuran ve servetini hızlı bir ivmeyle çoğaltan Charles Koch ABD’nin en güçlü simaları arasında yer alır. Kardeşiyle beraber çıktıkları serüvende başarılarıyla adında söz ettirmeyi başaran Charles Koch siyasi anlamda da önemli bir figürdür.

9. David Koch

Charles Koch’un kardeşi ve iş ortağı olan David Koch, 47,9 milyar dolarlık servete sahiptir. İki kardeşin başladığı iş ortaklıklarının başarı ile sonuçlanma ihtimalinin düşük olacağını savunanları haksız çıkaran Koch kardeşler; petrol alanında, finansta ve daha birçok sektörde faaliyet göstermektedir.

10. Michael Bloomberg

Amerikalı iş adamı Michael Bloomberg 47,3 milyar dolarlık bir servetin sahibidir. Soyadı hepimize aşinadır, Bloomberg kanalının kurucusu olan Michael Bloomberg aynı zamanda sanayici, siyasetçi, girişimci ve film yapımcısı sıfatlarına da sahiptir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler