Amazon Alışveriş Mağazalarını Nasıl Etkiliyor?

Son Güncellenme: Sat Mar 2024 04:29

Amazon Alışveriş Mağazalarını Nasıl Etkiliyor?
Enes Öksüz admin

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin bir hayli artmasıyla önümüzdeki beş yıl içerisinde alışveriş merkezlerinin yaklaşık olarak %20 ile %25’inin kapanması bekleniyor. Alışveriş merkezleri hala kalabalık olabilir. Evinizin yakınındaki alışveriş merkezinde yemek kuyruğu beklerken sıkılıyor olabilirsiniz. Ancak bu alışveriş merkezlerinin iyiye gittiği anlamına gelmiyor. Alışveriş merkezlerine olan talep genel olarak düşüyor ancak yine de alışveriş merkezleri buna karşı hazırlıksız değil.

Deneyimler Önemli

İnternet üzerinden yapılan alışverişler hızla büyüyor. Ancak insanlar hala daha bir şey almadan önce onu elinde tutmak ve deneyimlemek istiyor. Amazon geçtiğimiz aylarda Whole Foods’u satın almıştı. Bunun nedeni Amazon’un müşterilerinin kapısına marul götürebilmek değil markası için müşterilere fiziksel bir deneyim sunmak. Müşterinin kim olduğu, hangi sektörün tehdit altında olduğu ya da ne satıldığı çok önemli değil. İyi bir müşteri deneyimi sunduğunuz takdirde müşterileriniz size mutlaka geri dönecektir.

Önerilen İçerik: Sanal Market Bayilikleri ile Yenilikçi Sistemler

Önerilen İçerik: Amazon Neden Hala Yeni Kurulmuş Bir Şirket Gibi Yönetiliyor?

Müşteriyi Dinleyin

Satış sektöründe en önemli şeylerden birisi de her perakende mağazanın yer aldığı çevre birbirinden çok farklıdır. İki alışveriş merkezi birbirinin aynısı olamaz. Yerel müşterileri dinlemek, bulunulan merkez için en iyi şeyleri sunmak her zaman en büyük artılardan birisidir. Sadece alışveriş merkezleri değil yerelleşmeyi doğru bir şekilde başarmış her işletme bunun karşılığını fazlasıyla alacaktır. Deniz kenarında yer alan bir alışveriş merkezine gelen müşterilerin aradıkları ile bir iş merkezinin ortasında yer alan alışveriş merkezine gelen müşterilerin aradıkları birbirinden çok farklıdır. Müşterileri dinlemek ve mağazayı şekillendirirken müşteri isteklerini göz önünde bulundurmak önemli katkılar yapacaktır.

Önerilen İçerik: Müşteri Şikayetlerini Yeni İş Fırsatlarına Çevirin

Değişim ile Kriz Arasındaki Farkı Bilin

İçerisinde bulunduğunuz endüstri hakkında ön görülen kehanetlerin peşinden panikle ya da aşırı tekiyle koşmayın. Günümüzde birçok alışveriş merkezi Amazon’un gücü karşısında böyle br yanlışa düştü. Ancak bu süreçte insanların her ikisine de ihtiyacı olduğunu unuttular. Daha sonra bu yaptıkları yanlışın farkına vararak politikalarında çeşitli değişikliklere gittiler.

Sizde ilk başta böyle bir hata yapmak yerine değişimin getirdiği ihtiyaçları dinleyip kendinizi buna göre şekillendirin. Krizler yanlarında kötü şeyler değil, aynı zamanda sağlıklı bir değişim de getirebilir.

Tehditlerden Kaçmamak

Bazı araştırmalara göre bugün internetten yapılan alışverişlerin, mağazalardan yapılan alışverişlere oranı 2030 yılında iki katına çıkmış olacak. Böyle bir şey olabilirde olmayabilir de. Ancak bu bilgiye dayanarak elinizdeki herşeyi bırakmanız sadece internet servislerinin işine yarayacaktır. Bunun yerine harekete geçerek çeşitli olumsuz ön görülerin gerçekleşmemesi için çalışabilirsiniz. Kaçmak yerine sabretmek, kabullenmek yerine değişmek her zaman size bir çıkış yolu sunacaktır. Alışveriş merkezleri yavaş yavaş bünyelerinde yaptıkları değişim ile kullanıcılarının mağazalarda daha fazla telefon ve internet kullanmasını sağlıyor. Böylelikle müşteriler her iki deneyimi de aynı anda yaşıyorlar. Amazon’un alışveriş merkezlerini etkilediği bir gerçek. Ancak Amazon’un yaptığı bu etki alışverişlerin çökmesini sağlamak yerine onların değişmesini sağlıyor gibi gözüküyor.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler