Sanal Market Bayilikleri ile Yenilikçi Sistemler

Son Güncellenme: Sun May 2024 01:20

İnsanların alışveriş alışkanlıklarını zaman ve enerji tasarrufu sebebiyle kolayca değiştirebilmek için sanal market hizmeti vermek oldukça yenilikçi ve başarılı bir fikir olarak öne çıkıyor.

Sanal Market Bayilikleri ile Yenilikçi Sistemler
Enes Öksüz admin

İnsanların her geçen gün zamandan daha çok kazanmak için çalıştıklarını rahatlıkla görebilirsiniz. Bu alışkanlığın gelişmenin temelinde insanların bir yerden bir yere gitmek için harcadıkları zamanın artması oldukça etkilidir. Dünya büyüyor ve gelişiyor, insanlar bu gelişime ayak uydurmaya çalışırken kendilerini çok büyük bir koşturmacanın içerisinde buluyorlar. Günün sonunda zamanın nasıl ve neden bu kadar hızlı aktığı sorusu gündeme geliyor. Bu soruyla birlikte insanlar alışveriş alışkanlıklarını da değiştirmeye başlıyor. E-ticaret sistemleri mağazalarda harcanan saatlerden sonra insanlar için ev ortamında bir dinlenme anında alışveriş yapabilmelerine imkan sunuyor. E-ticaret sistemleri giyimden mobilyaya kadar pek çok farklı alanda konfor sunarken insanların temel ihtiyaçlarını aldıkları marketler de benzer bir sistemle servis yapma fikrine sıcak bakmaya başladılar.

Dünyada Çok Yaygın 

Marketlerin temel ihtiyaçları evlere getirmesi yurtdışında uzun zamandır yaygın olarak kullanılan bir uygulama. Süpermarketlerin bu alanda hizmet kalitesini yüksek tutuyor olması da tercih edilmelerini sağlayan etmenler arasında yer alıyor. Marketler sanılanın aksine sadece kuru ürünlerin servisini yapmıyor. Soğuk zincirde yer alan ürünlerin de servisi marketler tarafından yapılıyor. Marketten sipariş veren müşterilerin farklı detayları talep edebilmeleri de bu hizmetin tercih edilmesin de etkili oluyor. Bir marketin sanal mağazasından alışveriş yaparken satın aldığınız etin nasıl temizlenmesi gerektiğini, kıymanın nasıl hazırlanmasını istediğinizi veya paketlenme tercihlerinizi istediğiniz gibi belirtebilirsiniz. Soğuk zincirden aldığınız ürünler de dahil olmak üzere talep edilen alışveriş sepeti teslimat için çıkacak araç çıkmadan sadece birkaç saat içerisinde hazırlanır. Bunun sebebi marketten aldığınız her ürünün eve geldiğinde alıştığınız şekilde teslim edilmesini sağlamaktır. Aynı zamanda teslimat arabalarında soğuk zincirin bozulmasını engelleyecek şekilde dizayn edilmiş soğutucu alanlar bulunur. Sebzeler de aynı şekilde doğru sıcaklıkta korunarak taze bir şekilde sunulurlar. 

 Konfor Odaklı, Yenilikçi Çözümler

Sanal market olarak adlandırılan bu hizmet tüketici konforunu ön plana çıkaran hizmet arasında yer alır. İnsanlar görerek satın alma alışkanlığına sahip olsalar da bu hizmet sağladığı zaman tasarrufu ile tercih edilir. Türkiye’de bu hizmeti uygulayan büyük zincir mağazalar olsa da daha yerel marketlerin de bu sisteme geçmesi çok kısa sürede ciddi bir kitleye hitap edebilmelerini sağlar. Yerel marketlerin bu adımı lokasyonlarında atmaları operasyonel sürecin rahatlıkla üstesinden gelmelerine de yardımcı olacağından dolayı mutlaka iş geliştirme sürecinde değerlendirilmelidir. Ülkemizde bir dönem bakkalların evlere servis yapmaları aslında bu sistemin temelinde yer alsa da günümüzde ihtiyaç duyulan çözümler çok daha farklılaşıyor. Sistemsel açıdan biraz uğraştırıcı bir süreç gibi gözüküyor olsa da müşterilere yüksek konfor sunan bir hizmet olduğundan dolayı bu yenilikçi çözümün kısa sürede yayılması bekleniyor. Hizmet ağınızı kurarken müşterilerinize yıpranmamış, hasar görmemiş, akmamış, taze kalmış ve leziz gözüken ürünler teslim edebildiğiniz sürece müşterileriniz tarafından tercih edilmeye devam edersiniz. Bu hizmetin odağında insanların market alışverişi gibi zorunlu bir eylem için dışarı çıkmalarını engellemek, bu yüzden ortaya çıkan zaman ve enerji kaybını ortadan kaldırmak ve insanlara sadece market torbalarını yerleştirme görevi bırakmak yer aldığından dolayı sunulan konforun tercih edilmeme şansı uzun vadede mümkün olmuyor. 

Büyük Adımı Siz Atın

Büyük zincir marketlerin bu uygulama için adım atması çok daha zorlu bir süreç olsa da daha yerel markalar için bu kararı almak daha kolay olacağından dolayı bu durumu avantaja çevirebilirsiniz. Daha yerel hizmet veren az sayıda şubesi bulunan bir market zincirinden bayilik aldığınız zaman bu zincire böyle bir uygulama getirmek için adım atabilirsiniz. Farklı bir bakış açısı ile mevcut olan işinizi bu şekilde geliştirerek hem bayilik vermeye başlayabilir hem de eve servis hizmetini verebilirsiniz. Süreci kolaylaştırmak için bölgesel dağıtım grupları kurmak, her bayinin kendi lokasyonuna servis götürmesini sağlamak sürecin kolaylaşmasını sağlayacağından dolayı bu adamı bir bayilik sistemi içerisinde atmak çok daha hızlı uygulanabilir olur.  

Tesettür Giyimde Markalaşmanın Önemi başlıklı bir önceki metinde sektör üzerine bayilk fikirleri bulabilirsiniz.
İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler