Tesettür Giyimde Markalaşmanın Önemi

Son Güncellenme: Fri May 2024 06:43

Türkiye’nin İslami giyim harcamaları yapan devletler arasında ilk sırada yer aldığını biliyor muydunuz?

Tesettür Giyimde Markalaşmanın Önemi
Enes Öksüz admin

Bayilik veren firmalar arasında seçim yapmakta zorlanıyorsanız, hangi sektörde yatırım yapacağınıza henüz karar vermediyseniz; belki de sizin için en doğru tercih tesettür giyimi bayilikleridir… 

Türkiye’nin İslami giyim harcamaları yapan devletler arasında ilk sırada yer aldığını biliyor muydunuz?

Diğer bir deyişle; Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya, Malezya, Suudi Arabistan ve İran gibi tesettüre girme zorunluluğu olan ülkelerdeki tesettürlü giyim sektörünü geride bırakan bir potansiyel barındırıyoruz. 

Bu veri oldukça şaşırtıcı; aslına bakarsanız bu verilerin ortaya çıkmasının temel sebebi, Türkiye’de kapalı kadınların sayısının her geçen gün hızla artması değildir. Elbette artış olabilir ancak sektöre asıl büyüme ivmesi veren tesettür giyim ürünlerinin çeşitlenmesi olarak yorumlanmaktadır.  

Yıllık 40 milyar dolarlık hacmi olan bir sektörden bahsediyoruz… Gerek fiziki mağazalarda gerekse E-ticaret sitelerinde tesettür giyim ürünlerinin çoğalması, çeşitlenmesi ve belki de ucuzlaması tüketicilerin satın alma dinamiklerinin değişmesine sebep olmaktadır. 

Tesettür Giyimin Değişimi

Tesettürü olan kadınlar geçmiş dönemde sadece eşarp ve pardesü alımı yaparken, kendilerine yepyeni alternatifler sunulmaya başlandı. 

Pantolon, etek, elbise, farklı baş örtüleri, şallar, tunikler, tesettürlü eşofman ve panço derken kadınlar şıklık anlayışlarını daha çok yansıtır hale geldiler.

Öncelikle bu sektörün kesinlikle hafife alınmamasından yanayız; yıllardır belli kalıplara sığdırılmış tesettür giyim modası yeni yeni hak ettiği ilgiyi görmeye başladı.

Tesettür giyim tasarımcılarının da bu sektöre olan katkısından bahsetmemek haksızlık olur. Tasarımcılar ön plana çıkarken, tesettür giyim ürünlerinde kullanılan renkler, kesimler, modeller de değişmeye başladı. 

Neticede hep demiyor muyuz; “Kadınlar her zaman güzel olmak ve bakımlı görünmek ister.” Başkaları için de değil, kendileri için. Giyim ise şüphesiz güzelliklerinin en önemli parçasıdır kadınlar için… 

Tesettürlü diye bir kadının, kendini iyi hissetme ihtiyacı eleştirilebilir mi?

Tabii ki eleştirilemez. 

Dini inançları çerçevesinde ki kadınlar hangi ortamda nasıl giyineceklerini bilirler; diledikleri renkte ve modelde kıyafetleri tercih edebilirler. 

Az önce de dediğimiz gibi tesettür giyimin alternatifler sunan hale gelmesi belki de kadınları tek düzelikten kurtarması bu sektöre son 5-10 yılda büyük bir canlılık getirmiştir. 

Tesettür modası oluşmuştur ve işte tam da bu noktada girişimciler için sektör; altın yumurtlar hale gelmiştir.

Tesettür Giyimde Markalaşın

Eğer hazır giyim ürünleri üzerine yatırım yapmak istiyorsanız, tesettür giyimi sizin için doğru alternatif olabilir. 

Neden derseniz?

Çünkü kadınlar, sektörün gelişmesine rağmen aradıklarını her zaman bulamıyorlar.

Farklılıklara ve yeniliklere açıklar. 

Tüm ürünlere ilgi gösterebilecek potansiyelde olan kadınlara hitap ederek, yatırımlarınızı düşündüğünüzden çok daha kârlı hale getirebilirsiniz.

Ancak asıl kâr, işletmenizin marka bilinirliğini arttırdığınızda sizlere bekliyor. 

Tesettür giyimde son dönemde markalaşma süreci çok önemseniyor, çünkü kadınlar bilindik markaların ürünlerini alma eğilimi gösteriyor ve bir firma markalaştığı zaman ürün bazında kârlılığını arttırabiliyor. 

Markalaşmayı başarırsanız, bunun için kurumsal bir şirket yapısı oluşturup, kalitenizi ispat edip, yeterince yatırımı marka bilinirliğinizi arttırmak üzerine yoğunlaştırırsanız; markalaşma süreci oldukça hızlı ilerleyecektir. 

Tesettür Giyimde Markalaşıp Bayilik Verebilirsiniz

Sektörde bir kez adınız duyuldu mu marka değeriniz çoktan tırmanışa geçmiş demektir. Marka bilinirliğiniz arttıkça da size yeni kazanç kapıları açılacaktır. 

Şöyle düşünün; fiziki mağaza ihtiyacınız mı var, mağazalarınızın bayiliğini verin. Hem girişimcilere fırsat tanımış olursunuz, hem de satış ağınızı genişletebilirsiniz.

Satış ağınız genişledikçe kârınız artar, işinize yatırım yapabilir, marka bilinirliğini daha da arttırabilir ve avantajınıza dönen döngüde yeni bayiliklerle hızla büyüyebilirsiniz.

Sadece fiziki mağaza bayilikleri de değildir alternatifleriniz; XML bayilikleri ile online satış dünyasına da adım atabilirsiniz. 

Online ticaretin artması ve insanların online alışverişi tercih eder hale gelmelerinden yararlanarak; sanal ortamda ürünlerinizi satabilir ya da satması için diğer girişimcilere bayilik verebilirsiniz. 

Tesettür Giyim Sektörünün Büyümesine Girişimciler Kayıtsız Kalamıyor

Hacmi ve potansiyeli bu denli büyük olan bir sektör her geçen gün girişimcilerin dikkatini daha çok çekiyor. 

Hedef kitlenin büyüklüğü, ürün çeşitliliği ve moda bilincinin artması, markalaşmayı başaran tesettür giyim firmalarına talepleri de çoğaltıyor.

Sıfırdan başlayıp kendi markasını oturtmaktan ziyade, girişimciler bilinen markaların bayiliklerini alarak kısa zamanda kârlı bir işletme sahibi olmak istiyor. 

Önceki Gıda Perakendeciliği başlıklı yazımızda gıda sektöründeki bayilik fikirleri hakkında incelemeler bulabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler