Mobilya Sektöründe Aksesuarların Cazibesi

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 04:26

Geniş ürün yelpazesi sunan aksesuar ürün grupları aradığınız yatırım fikri neden olmasın?

Mobilya Sektöründe Aksesuarların Cazibesi
Enes Öksüz admin

Mobilya sektörü her daim yatırımcıların ilgi odağı olmuştur. Üstelik bu durum için oldukça geçerli nedenler bulunur. Geçmişten beri mobilya sektöründe yatırım yapanlar prestijli bir işin patronu olmaları ve iyi kazanç elde etmeleriyle bilinirler. 

Mobilya sektöründe tüketicilerin talepleri süreklidir, mobilya trendleri ile birlikte satın alma talepleri de değişiklik gösterir.

Mobilya sektörü yeniliklere açıktır ve inşaat sektörü ile birebir bağlantılıdır. Mobilya sektörü güçlüdür ve evet, kârlıdır. 

Son dönemde yatırım amaçlı ev alan kişilerin mobilyalı ev kiralamayı tercih etmesi, vergi indirimlerinin süresinin uzaması derken bu sektörde normalden fazla bir canlanma olduğu da gözümüzden kaçmadığı için yeni bir fikirle karşınıza çıkıyoruz.

Bayilik veren firmaların sayısı ve bayilerine sundukları hizmetlerin de genişlemesiyle, bu yazımızda mobilya sektörüne farklı bir açıdan bakmaya karar verdik ve sizlerle paylaşmak istiyoruz… 

Aksesuarlarla Yaşam Alanları Kişiselleştiriliyor

Yatırımcılar mobilya sektörünün avantajlarına rağmen, aslına bakarsanız bu sektörde yatırım yapmaya çekinirler. Düşünürler ki; mobilya bir kez alınır, bir daha aynı müşteriye satış yapma imkanına sahip olmak için yıllarca beklenilmesi gereklidir. Müşterilerin taleplerinin geç geri dönmesi satışlarının sirkülasyonunu da azaltacaktır…

Gerçekten böyle midir?

Hane bazında düşünürsek bu düşünceleri doğrudur. Ancak amaç sadece tek bir aileye senede bir mobilya takımı satmak değildir… Daha çok hedef kitlesine ulaşmak ve kârlılığı arttırmaktır. 

Verdiğimiz cevap sizi tatmin etmediyse, o zaman yine, yeni bir fikirle karşınıza çıkacağız…

Aksesuarlar…

Tablolar, sehpalar, sandalyeler, kitaplıklar, mumluklar, mutfak rafları, kırlentler, biblolar, vazolar, televizyon üniteleri vb. ürünlere ihtiyaç büyüyor. Dekorasyon trendleri; tüketicileri yaşam alanlarını renklendirmeye, kişiselleştirmeye teşvik ediyor. Bu furya ise mobilya aksesuarları arz eden işletmecilerin yüzünü güldürüyor. 

Mobilya satın alan kişiler zaman içerisinde evlerini değiştirme ihtiyacı duyup, bütçelerine göre bu değişimi nasıl yapabileceklerini sorgulamaya başlıyor. Maddi olarak sıkıntısı olmayanlar evin tüm mobilyalarını değiştirirken, tutumlu olmak zorunda olan kişiler bu değişimi küçük dokunuşlarla yapıyorlar. 

Kimileri yıllarca kullandıkları koltuklara renk renk, desen desen kırlentler alıyor ve yaşam alanlarına yeni bir soluk getiriyor; kimileri değişik tasarımlara sahip ilgi çekici kitaplıkları salonlarının en boş yerine ekleyip ortamın havasını değiştiriyor. Birbirinden zarif, renkli ve ilgi çekici mumluklar evlerinin en boş köşesinin yıldızını parlatıyor ya da mutfaklarına koydukları işlevsel ve aynı zamanda dekoratif raflarla içleri açılıyor. 

Sadece evler için de değil; ofislerde de insanlar kendi zevklerinden bir iz görmek istiyor. Küçük biblolar, zevklerini yansıtan tablolarla hem kendilerini daha iyi hissediyor hem de ziyaretçilerini kendilerini rahat hissettikleri bir mekanda karşılama ayrıcalığına kavuşuyorlar. 

İşin özü insanlar artık farklılık arıyorlar. Evlerinde, ofislerinde kendilerinden bir parça görmek istiyorlar. Hediye alacakları zaman sevdiklerinin kendilerini hatırlaması için de aksesuarları tercih ediyorlar. Hem çok alternatifli, hem de çok kişisel hediyelerle kendilerinden bir parçayı sevdiklerine teslim ediyorlar.

Mobilya sektörü aksesuarları ise tüm özellikleri ve kendilerine yüklenen bu anlamlarla hedef kitlelerinin ilgisini sürekli olarak çekmeye devam ediyor. Talepleri takip eden, trendler doğrultusunda aksiyon almayı başaran girişimciler ise bu furyadan nasibini alıyor. 

Daha teknolojik ürünlere ilgi duyuyorsanız, bir önceki yazımızda Geleceğin Teknolojileri Yatırımcılarını Arıyor başlığı altında faydalı fikirler bulabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler