Geleceğin Teknolojileri Yatırımcılarını Arıyor

Son Güncellenme: Sun Jun 2024 05:30

Teknolojik yatırımlar dikkat çekerken bu alanda insanların yakından takip ettiği yenilikler de artık çok daha sık ortaya çıkıyor.

Geleceğin Teknolojileri Yatırımcılarını Arıyor
Enes Öksüz admin

Teknolojik gelişmeleri takip etmek artık neredeyse imkansız hale geldi. İnsanlar sadece kendi işleri, eğitimleri ya da ilgi alanlarıyla ilgili teknolojileri yakından takip etme şansı bulabiliyor. Yıllar boyunca yenilik geliştirmek, araştırma yapmak ve icat çıkarmak için yapılan teknolojik çalışmalar artık hızlı bir şekilde insanların tüketimine sunulacak ürünler üretmek için kullanılıyor. Teknolojik gelişmeler üzerine bayilik veren firmalar sayı ve içerik olarak her geçen gün artarken bu alanda yapılan yatırımlarda oldukça ciddi boyutlarda artıyor. Gelecekteki 10 yılda gerçekten çok ciddi bir talep olacağı düşünülen bazı teknolojiler ise şimdiden insanların beğenisine sunuluyor. 


1. Giyilebilir Teknolojiler 

Giyilebilir teknolojiler sıkça karşımıza çıkan ürünleri ile dikkat çekiyor. Günümüzde en çok kullanılan giyilebilir teknoloji ürünleri akıllı bileklikler ve saatler olsa da bu alanda üretilenler bunlardan çok daha fazlasını sunuyor. İnsanların daha rahat telefon kullanması, günlük işlerini yaparken zaman kaybetmemesi, araç kullanırken kaza yapmaya sebep olacak davranışlardan kaçınması için geliştirilen akıllı saatler insanların kollarına taktıkları asistanlar olarak öne çıkıyor. Fitness takipçisi olan akıllı bileklikler sağlıklı yaşamın kapılarını açmanın yanı sıra insanların günlük rutinlerini takip etmelerine olanak sağlıyor. Bu iki ürün insanlar arasında çok yaygın bir şekilde kullanılıyor olsa da giyilebilir teknolojiler bunlarla sınırlı kalmıyor. İnsanların gözleri ile kontrol edebilecekleri ve yine asistan olarak kullanabilecekleri giyilebilir teknolojiler büyük bir merakla beklenirken fabrikalarda kullanılan ve insanların çok daha güvenli bir şekilde çalışmalarını sağlarken aynı zamanda çok daha güçlü olmalarını sağlayan iskelet teknolojileri de giyilebilir teknolojilerin insan hayatına yansıması olarak görülebilir. İnsan hayatını kolaylaştırmak, daha güvenli ve konforlu kılmak için geliştirilen teknolojilerin gelecekte sağlık alanında yapacağı gelişmeler sayesinde çok büyük bir konfor elde edilmesi bekleniyor.

2. Elektronik Otomobiller 

Enerji sorunu sürekli gündemdeyken yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelen teknolojik atılımlar arasında insan ve çevre sağlığına oldukça duyarlı bir çözüm olan elektronik arabalar aslında bitmeyen trafik sorunlarına ve trafik kazalarına da çözüm sunmayı amaçlıyor. Öncelikli olarak normal akaryakıtlı arabaların yerine geçen ve elektrikli motor ile çalışan arabalar yeni bir teknoloji olarak karşımıza çıksa da şimdiler bu teknoloji biraz daha gelişmiş hali ile insanların beğenisine sunuluyor. Akıllı elektronik arabalarla ilgili testler ve geliştirme çalışmaları devam ederken dünya bu araçların etik kavramına nasıl sahip olacağını, bir kaza anında kimi korumaya yönelik karar vereceğini tartışıyor. İnsan söz konusu olduğunda tamamen iç güdüler üzerinden işleyen bir süreci yapay zekaya aktarmayı amaçlayan teknoloji firmaları bu sistemlerin yayılması ile birlikte karar vermek zorunda kalınan durumların ortaya çıkmayacağını ifade ediyor. İnsanlar için oldukça büyük bir adım olan elektronik otomobiller ve akıllı arabalar bir dönemin popüler çizgi filmi olan Jetgiller’de yer alan uçan arabaların yerini doldurmasa da ilgi ve merakla beklenen teknolojiler arasında yer alıyor. 

3. Sanal gerçeklik teknolojileri

Sanal gerçeklik teknoloji firmaları tarafından uzun yıllardır konsept çalışmalar ile gündeme getirilen ancak yeni yeni piyasaya sürülen bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor. Bu alanda yapılabileceklerin sınırsız olması insanları heyecanlandırırken piyasaya sürülen ürünlerin neler yapabileceği de firmaların inisiyatifine kalıyor. Oyun sektöründe büyük ilgi gören sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik teknolojileri insanlara oyun dünyasının kapılarını sanal olarak da olsa açmayı başarıyor. Mekansal farkındalık yaratmaya odaklı olan bu teknolojiler sayesinden insanlar daha aktif bir şekilde oyun oynama fırsatı yakalıyor. Sanal gerçeklik teknolojilerinin kullanılacağı tek alan oyunlar değil elbette firmalar bu teknolojiyi evden alışveriş yapmayı kolaylaştırmaktan hologramlı iş toplantılarına kadar geniş bir alanda kullanmayı hedefliyor. İnsan hayatından teknolojinin yeri her geçen gün artarken mesafelerden, fiziksel zorluklardan bağımsız olarak yaşamanın mümkün olacağı bir dünyayı hayal etmemizi sağlayan sanal gerçeklik teknolojileri dikkatle takip ediliyor. 

Genç bir müşteri kitlesine hitap etmeyi düşünüyorsanız, Gençlere Hitap Ederek Rakiplerinizi Geri Bırakın başlıklı bir önceki yazımız da size ilham verebilir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler