Gençlere Hitap Ederek Rakiplerinizi Geri Bırakın

Son Güncellenme: Sun May 2024 02:24

Gençlere Hitap Ederek Rakiplerinizi Geri Bırakın
Enes Öksüz admin

Artık kabul edelim; trendleri belirleyenler gençler…

Kuşak değiştikçe, yetiştikleri zaman farklılaştıkça; gençlerin talepleri, davranışları, trend belirleyicilikleri ve elbette toplum üzerindeki etkileri de eskiye göre farklılık gösteriyor. 

Bayilik veren firmalar arasında seçim yapmak için, değerlendireceğiniz birçok unsur arasında, marka ve sektörün gençlerle olan bağlantısını da gözden kaçırmamalısınız. Gençlere hitap eden markalar, yatırımlarınızı tek kelimeyle uçuracaktır!

Eskiden böyle miydi? Ailelerimiz, anne ve babalarımız bizim davranışlarımızı şekillendiren idollerdi. Giyim tarzları nasıl giyineceğimizi, yemek zevkleri neleri yemeyi seveceğimizi belirlerdi. Şimdiki gençler için ise durum çok ama çok farklı…

50 yaş üstü kişilerin; diğer bir deyişle “X kuşağı” temsilcilerinin trendlere yön verdiği dönem çok gerilerde kaldı.. 40 -28 yaş arası; yani “Y kuşağı” etkisini kaybetti, yıldızları kısa zamanda söndü… Günümüzde ekonomik, sosyal, kültürel hayata yön veren nesil huzurlarınızda; “Z kuşağı”! Gençler bir şeyi beğenirse, herkes ilgi gösteriyor; gençler çekimser kalınca; toplumun o şeyden haberi bile olmuyor! 

Z Kuşağı Gençleri: Tek Kelimeyle İlham Verici!

Trendleri belirleyen, toplumun beğenileri üzerinde dahi etkisi olan neslin gücünü kesinlikle küçümsemeyin! Onların tercihleri, yemek alışkanlıkları, hayata bakışları, alışveriş yaparken dikkat ettikleri, markalara karşı tutumları iş hayatındaki her bir aktörün stratejilerini belirliyor.

Neden? Çünkü onların tutumları, genel hedef kitlenin davranışlarını da şekillendiriyor!

Daha açık konuşacağız ve sizlerle birkaç örnek paylaşacağız…

Türkiye’nin en büyük GSM operatörünün reklamlarını düşünün; neden bu reklamlarda hep gençler var, neden gençlere özel organizasyonlar, konserler ve hatta hizmetleri ile ilgili kampanyalar düzenliyorlar?

Peki ya giyim markaları? Neden hep reklamlarında markanın giysilerini giyince prenseslere ya da prenslere dönüşen gençler oynuyor?

İçecek, dondurma vb. markaların reklamları farklı mı? Neden hep serinleyen, kendini keşfeden, kızgın sulardan serin sulara atlayanlar hep genç?

Tüm bu sorularımızın cevabı aynı; hedef kitlesi gençler olmayan ve gençlere hitap edemeyen markaların trendleri belirlemesi ve toplumun satın alma dinamiklerinin bir parçası olma ihtimali yok!

Durum böyle olunca da gençlerin bu etkisini lehine çevirmeyi başaran markalar her daim en çok konuşulan, en çok tercih edilen, en çok güvenilenler arasında yer alıyor. 

Gençler arasında bir kez tutunanlar, stratejilerini doğru yaparlarsa ve gençlerle etkileşimde kalmaya devam ederlerse, soylu bir zafer kazanabiliyorlar…

Gençlere Hitap Eden İş Fikirlerini Değerlendirin!

Bayilik almak mı istiyorsunuz? İş fikrinizi henüz seçemediyseniz, gençlerle iletişime geçin. Kendinize yardımcı mı alacaksınız, deneyimden çok gençliğe güvenin! 

Nereden çıktı bu? Şöyle en başarılı markaların işe alım stratejilerinin püf noktasını sizlerle paylaştık…

Gençlerle bağını koparmak istemeyen markalar bünyelerinde genç kuşaktan personeller barındırırlar. Böylece en son trendler, gençlerin ihtiyaçları ve eğilimleri hakkında bilgi sahibi olmaları kolaylaşır; çünkü onlardan biri markaya ilham verecektir! 

Yüksek kazanç elde etmek için illaki gençlerle birebir bağlantılı firmaların bayiliklerini almanıza da gerek yok. Tüm yazılarımızda söylüyoruz, başarılı olmanın yolu, rakipler arasında farklılaşmaktan geçmektedir. 

Hali hazırda bir işletmeniz ya da iş fikriniz varsa; gençlerle bağlantı kurmanın yolunu aramaya başlayabilirsiniz!

İlk adımı, her zaman vurguladığımız gibi sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanarak atabilirsiniz. Sosyal medyanın gücünü kelimelerle ifade etmeye çalışıyoruz, ancak inanın buna değer! Artık internete bağlanmayan cep telefonu kalmadı; en azında gençler kullanmıyor. Her birinin en az bir Facebook ya da Instagram hesabı var; minimumdan bahsediyoruz. Telefonlar sürekli ellerinde; yapılan istatistikler sonucunda; gençlerin her gün ortalama 2 saat sosyal medyada gezindikleri, arkadaşlarını takip ettikleri, trendleri öğrendiklerini ve tercihlerini dile getirdikleri ortaya çıkmıştır. 

İşletmelerinize gençleri çekebilir ve onlara hizmet ya da ürünlerinizle paylaşmaya değer deneyimler yaşatabilirseniz; adınızı duyurabilirsiniz. Gençlerin ilgisini çekmeyi başarırsanız, hedef kitlenizin giderek çoğaldığı göreceksiniz. Sadece gençler arasında da değil; tüm yaş gruplarından müşterilerinizde artış yaşanacak. 

Sonrası ise malum, hızla artan kârlılık ve beklentilerin üzerinde ticari bir başarı…

Genç erkekleri hedefleyen bir bayilik düşünüyorsanız, bir önceki haberimizde Erkek Aksesuarlarıyla Piyasaya Hızlı Bir Giriş Yapın başlığı altında faydalı fikirler bulabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler