E-Ticarette Nasıl Fark Yaratırsınız?

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 03:48

E-ticaret sitesi açacaksanız sektörün dev markaları arasında sıyrılmanın yollarını bulmalısınız. Niş sektörlerde faaliyete başlayarak kendi kitlenizi oluşturabilirsiniz.

E-Ticarette Nasıl Fark Yaratırsınız?
Enes Öksüz admin

E-ticaret sektörü hızla büyüyor ve girişimciler bu geniş pastadan bir dilim alabilmenin yollarını arıyor. Bu yazımızda realist bir bakış açısıyla internetten satış yapmayı düşünenlere fikir vermeye çalışacağız. Öncelikle Türkiye’deki e-ticaret sektörünün aktörlerinden başlamak istiyoruz.

İnternetten alışveriş yapmak isteyen kişilerin artık zihinlerinde ilk bakmaları gereken internet siteleri ile alakalı belli başlı fikirler oluşmuştur. Tek bir e-ticaret sitesi olmasa da online alışverişler birkaç e-ticaret sitesinin tekelindedir dersek çok da yanlış bir fikir beyan etmiş olmayız. Hepsiburada, N11, GittiGidiyor gibi internet siteleri sundukları geniş ürün yelpazeleri, farklı bankalarla yaptıkları taksit anlaşmaları, uzun yıllardır faaliyet göstermelerinden ötürü edindikleri marka bilinirliği ve güvenilirlikle tüketicilerin satın alma kararı verdikten sonra baktıkları ilk e-ticaret siteleri olma özelliği taşımaktadır. Mobilyadan teknoloji ürünlerine, kıyafetlerden spor ayakkabılara; aksesuarlardan yapı malzemelerine dek birçok ürün bu sitelerde satışa sunulduğu için tüketiciler tüm aradıklarını aynı platformlarda bulabiliyorlar. Böylece zaman kaybetmiyor, fiyat karşılaştırması yapıyor ve sonucunda ise bu siteler üzerinden satın alımlarını gerçekleştiriyorlar.

Önerilen İçerik: E-Ticaret Sektöründeyseniz Başarının Anahtarları Burada!

Bu kısma kadar sanırım hepimiz hem fikiriz. Peki bu durumu kabul etmemiz internetten satış yapmaktan vazgeçmemiz gerektiği anlamına mı geliyor? Elbette hayır, internetten satış yapmayı düşünenler doğru ürünleri bularak bu dev şirketlerden ayrışabilirler. Birden çok kez tekrar ettiğimiz üzere; ticari faaliyeti olan şirketlerin varlığını sürdürmeleri için mutlaka rakiplerinden farklılaşmaları gerekir. Aynı tavsiyeyi e-ticaret yapacaklara da sunabiliriz. İşletmeniz yeni kurulduğunda Hepsiburada.com, N11 veya GittiGidiyor gibi internet siteleriyle rekabet etmenizin çok zor olduğu aşikar; peki ya ters köşe yaparsanız ve tüm bu firmalar arasında farklılaşabilirseniz? İşte o zaman kendi e-ticaret sitenizden kazanç elde edebilirsiniz.

Fark Yaratmak İçin Niş Sektörlere Yönelin

Çoğunluğa hitap eden ürünler satmak sürümden kazanmanıza yol açabilir, ancak standart ürünlerle e-ticaret sektörüne giriş yaparsanız gelir elde etmeye başlamanız için öncelikle sektördeki dev markalar arasından sıyrılmanız gerekir. Normal şartlar altında bu strateji zaman alacağı için kestirme yolları deneyebilirsiniz. Çok fazla satılmayan, kısıtlı kitleler tarafından talep gören ürünlerle e-ticaret sitelerinizi canlandırabilirsiniz.

Gotik Kıyafetler Satabilirsiniz; Özellikle gençler tarafından tercih edilen gotik giysilerle e-ticaret sitenizi diğerleri arasında ayrı konumlandırabilirsiniz. Etnik kıyafetler için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Genellikle özgür ruhlu ve farklı olmayı seven kişiler bu tarz kıyafetleri tercih ettikleri için algıda seçicilikleri yüksek olur ve bu ürünlerin satışını yapan e-ticaret sitelerini detaylı bir şekilde incelerler. Üstelik bu gençlerin arkadaş çevreleri de kendileri gibi giyinmeyi tercih ettiği ve aynı zamanda sosyal medya gibi önemli bir faktör olduğu için kısa zamanda e-ticaret sitenizin ismi duyulabilir.

Tasarım Ürünler Satabilirsiniz; E-ticaret sitenizi sadece özel tasarım ürünler satarak kısa zamanda fark edilenler arasına sokabilirsiniz. Üstelik tasarımı yapılan farklı ürün grupları olduğu için ürün çeşitliliği konusunda da sorun yaşamazsınız. Aksesuarlar, çantalar, kıyafetler, mobilyalar, koltuklar, yastıklar, lambalar, avizeler vb. ürünler özel tasarım olduğunda meraklı tüketicilerin ilgisini çekecektir. E-ticaret sitelerinin genelinde bu ürünleri bulma imkanları olsa da tasarıma değer veren tüketicilerin sayısının azımsanmaması gerekir. Tanıdığınız ya da anlaşma yaptığınız tasarımcıların ürünleriyle sitelerinizi zenginleştirebilir ve satışlardan yüksek gelirler elde edebilirsiniz.

Organik Oyuncak Satışı; Doğala olan ilginin artması ile birlikte özellikle bilinçli ebeveynler en değerli varlıkları olan çocukları için her şeyin en iyisini ister oldular. En sağlıklı şekilde beslensin, en iyi şekilde giyinsin ve elbette en zararsız oyuncaklarla büyüsün diye ellerinden geleni yapıyorlar. Organik oyuncaklar da son döneme damga vuran ürünler arasında yer alıyor. El örgüsü bebekler, amigurumi stiliyle örülen birbirinden güzel oyuncaklar ebeveynler tarafından kapış kapış satın alınıyor. E-ticaret sitesi açıp organik oyuncak satabilir; bu ürünleri üreten yetenekli kişilerle ortaklık kurabilir ve en kârlı sektörlerden birinde önemli bir aktör haline gelebilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler