E-Ticaret Sektöründeyseniz Başarının Anahtarları Burada!

Son Güncellenme: Sun Jun 2024 06:03

Müşterilerinizin değişen beklentilerini anlayın; beklentilerine uygun çözümler sunun ve e-ticaret sitenizin satışlarını arttırın. Nasıl mı? Detaylar yazımızda…

E-Ticaret Sektöründeyseniz Başarının Anahtarları Burada!
Enes Öksüz admin

Teknoloji ilerliyor, dünya değişiyor ve elbette tüketicilerin alışkanlıkları da bu değişime ayak uyduruyor. E-ticaret siteniz varsa ve kazançlarınız son dönemde düşmeye başladıysa, bu düşüşün ardındaki temel neden değişime ayak uyduramamanız olabilir! Her ne kadar alışkanlıklarımızdan vazgeçmek ve yeniliklere kucak açmak zor olsa da, iş dünyası kendi dinamizmini içinde barındırır. Bu dinamizm rüzgarlarını takip ederseniz, işletmenizin başarısını sürekli kılabilirsiniz. 

Bu söylemlerimiz tüm sektörlerde faaliyet gösteren kişiler için geçerli olsa da bu yazımızda e-ticaret girişimciliği özelinde detaylar paylaşacağız. Çünkü bu sektör değişimin ilk hissedildiği ve müşterilerin taleplerinin en hızlı farklılaştığı sektörlerin başında gelmektedir. 

E-Ticaret Siteleriniz ve Müşteri Hizmetleriniz

İş dünyasının geneli gibi, müşterileriniz de değişir. Teknolojinin son sürat ilerleyip kültürel farklılıklara neden olması ve toplumsal yapının değişime uğraması müşterilerin beklentilerini ve taleplerini değiştirir. E-ticaret sitenizdeki ürünlerinizin daha çok satılmasını istiyorsanız tek yapmanız gereken müşterilerinizi anlamak ve onların beklentilerine yanıt vermektir. Kolay değil elbette; farkındayız ama imkansız olmadığını da biliyoruz. İşinizi kolaylaştırmak adına başarılı e-ticaret sitelerinin müşterilerini memnun etmek için uyguladıkları bazı stratejileri sizlerle paylaşacağız. 

Online Alışveriş Yapan Müşteriler  Ne İster?

Sabit, Hızlı ve Etkin İletişim

İnternetin yaygınlaşmasına bağlı olarak sosyal medya platformları ve anlık mesajlaşma uygulamaları müşterilerin “hız” anlayışını yeniden şekillendirdi. Akıllı cep telefonu kullanıcıları anlık iletişimin faydalarını test edip bundan fayda sağladıktan sonra hayatlarının her alanında aynı etkinliği istemeye başladı. E-ticaret siteniz varsa ve müşterileriniz size bir soru yöneltmişlerse mümkün olduğunca kısa sürede kendilerine geri dönüş yapmalısınız. Hızlı cevap verirseniz; müşterileriniz karşılarında onlarla ilgilenen, güvenilir ve işini sahiplenen kişiler olduğunu düşünür aynı zamanda herhangi bir sorunla karşılaştıklarında çözüleceği yargısını edinirler. Size farklı kanallardan erişebilirler; mail atabilirler, anlık mesaj yazabilirler ya da telefonla irtibata geçebilirler. Müşterilerin sizinle iletişime geçecekleri kanalları çeşitlendirmeli ve hangi kanaldan size ulaşmaya çalışırlarsa çalışsınlar; onlara mümkün olduğunca kısa süre içerisinde yanıt vermelisiniz. 

Kişiselleştirilmiş Deneyim

Büyük şirketler sahip oldukları müşteri datalarını kullanarak kişiye özel ürün önerilerinde bulunduktan sonra, müşterilerin online alışveriş yaparken beklentileri de arttırılmış oldu. Geçmişte baktıkları ürünlerin hatırlatılması, baktıkları ürünler çerçevesinde alternatiflerin üretilmesi, muadil ürünlerin ekranda belirmesi kısaca “bunlar da ilginizi çekebilir” adı altında sunulan kişisel öneriler müşterileri memnun etti. Dolayısıyla kullanıcı deneyimini iyileştiren hizmetlerle karşılaşmaya alışan müşteriler, bu hizmetleri normalleştirdi. E-ticaret siteniz varsa, ürün konseptiniz ne olursa olsun müşterilerinize kişisel deneyim yaşatmaya çalışın. Böylece kendilerini özel hissederler ve sizi tercih edebilirler. 

Önerilen İçerik: Blogunuza Bayilik Alabilirsiniz!

Yeni ve Uygun Ödeme Şekilleri 

Sadece havale ile ya da kredi kartı ile ödeme kabul eden bir e-ticaret siteniz varsa, müşterilerinizin gönlünü fethetmekte zorlanabilirsiniz. Onlara kullanışlı ödeme alternatifleri sunmalısınız. Bazıları internet alışverişinin güvenli olmadığını düşünebilir bu nedenle kapıda ödeme seçeneği sizi avantajlı hale getirebilir. Bazıları yenilikçidir; mobil ödeme seçeneği arar ve onlara istediklerini sunarsanız yine bir adım öne geçme şansı yakalarsınız. 

Geri Bildirimlerini Yanıtlayın ve Cevaplayın

Sosyal medyanın kazandırdığı alışkanlıklardan biri de yorum bırakma alışkanlığıdır. Müşteriler aldıkları ürünlerle ilgili geri bildirimde bulunmak isterler. E-ticaret sitenizin kazancını arttırmak istiyorsanız müşterilerinizin geri bildirimde bulunmalarına olanak tanıyan bir sistem kurmalısınız ve her yoruma yanıt vermeye özen göstermelisiniz. Sitenizden alışveriş yapmak isteyen potansiyel müşteriler bu yorumları gördüğünde karşılarında ciddi bir muhatabın olduğunu düşünürler, sitenizin güvenirliği artar ve müşteriler seslerini duyurabildikleri için bir sonraki alışverişlerinde yine sizi tercih etme eğiliminde olurlar. Hepsinden ayrı olarak da müşteri etkileşiminizin artmasını Google tarafından da pozitif değerlendirir ve sitenizi güvenilir olarak tanımlayıp arama sonuçlarındaki sıranızı yükseltir. Her halükarda kârlı çıkan siz olursunuz…

Önerilen İçerik: Teknoloji Marketleri Yerine Teknoloji Siteleri

Önerilen İçerik: E-Ticaret Bayiliği Veren Firmalar

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler