Steve Jobs Başarısının Sırrı Olan Basit Soru

Son Güncellenme: Sun May 2024 06:14

Steve Jobs Başarısının Sırrı Olan Basit Soru
Enes Öksüz admin

Dünyanın en değerli şirketi olan Apple’ın kurucularından olan Steve Jobs, dünyanın büyük birçoğunluğu tarafından bir dahi olarak kabul ediliyordu. Steve Jobs’un bu konuma gelmesini sağlayan en önemli etmenlerden birisi de herkesin zihnindeki soruyu cevaplamış olmasıydı. Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin’in de kullandığı bu yöntem tanıtılan ürünün detaylarını vermek yerine bu ürünün insanların hayatını nasıl değiştireceğini anlatmak. Her sunumda dinleyiciler kendilerine tek bir soru sormaktadır. Bu, cevaplamanız gereken en önemli sorudur. “Neden umursayayım?”.

Bu bir şok uyandırır ve dinleyicileriniz, ürününüze dikkat etmeye başlar. Steve Jobs yaptığı bir açıklamada insanların bilgisayarlar hakkında bilgi sahibi olmak istemediğini bunun yerine bilgisayarın hayatılarını nasıl kolaylaştırdığını bilmek istediğini belirtmişti. Bu açıklama bile ne kadar doğru bir yöntem olduğunu gösteriyor.

Steve Jobs, Nasıldan Önce Nedeni Açıklıyor

Jobs bu konsepti bütün sunumlarında kullandı. Örnek vermek gerekirse iPod’un tanıtımında ne kadar depolama alanı olduğunu belirtirken 5 GB demek yerine cebinizde binlerce şarkıyı taşıyabilirsiniz demek daha etkili oldu. “1000 Şarkıyı Cebinizde Taşıyın” sloganı tüm zamanların en bilinen sloganlarından birisi haline geldi. Jobs burada Apple müşterilerine nasıldan önce nedeni anlattı. 2008 yılında ise Steve Jobs, 13.3 inç büyüklüğünde arkadan LED aydınlatmalı, 1.6 GHz hızında işlemciye ve tek parça alüminyum gövdeye sahip bir bilgisayar tanıttı. Bunlar sadece detaydan ibaret ve ürünün satışına hiçbir şekilde yardımcı olmuyor. Ancak Steve Jobs, MacBook Air’ı eline aldığında kurduğu ilk cümle “Dünyanın en ince dizüstü bilgisayarı” oldu. Bu da bütün dinleyicilerin ilgisini topladı.

Google Bu Yolla Google Oldu

İyi bir lider, ürününün özünü anlatabilen bir liderdir. Stanford’dan mezun iki genç Sergey Brin ve Larry Page, Google’ı kurduktan sonra yatırım alabilmek için Sequoia Capital’a gittiğinde kendinlerine çok basit bir soru soruldu “Müşteri neden ürününüz ile ilgilensin”. “Google dünyanın bilgilerini derleyerek, erişilebilir kılar” cevabı da en az sorunun kendisi kadar açık bir cevap. Bu cümle ile yatırımcılar tatmin oldu ve bugün Google bulunduğu yere gelmeyi başardı.

Bir Çizgi Çizin

Yeni bir ürün çıkarmayı planladığınızda öncelikle “Neden önemsemeliyim” sorusunu cevaplayacak tek bir cümle belirlemeniz gerekmektedir. Bu cümlenin açık ve kısa olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Karmaşık terimleri aradan çıkararak sonuca ulaşmak çok daha hızlı ve basit bir yöntemdir. Bu yöntem özellikle pazarlama konusunda daha tasarruflu ve etkili stratejiler de geliştirmenizi sağlar. Ürününüzün, tüketicide yaratacağı farklılığı göstermek daha kolay satılmasını sağlayacaktır. Bugün Apple’ın geldiği yerde olmasının en önemli nedenlerden birisi budur. İlk örnekte olduğu gibi 2008 için bile olsa fazla performanslı ve donanım gücü yüksek bir bilgisayar olarak kabul edilmeyen MacBook Air, Steve Jobs’ın tek bir cümlesi ile satış rekorları kırdı.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler