İşletmenize Gelecek Eleştiriler ile Başa Çıkmanın 5 Yolu

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 01:09

İşletmenize Gelecek Eleştiriler ile Başa Çıkmanın 5 Yolu
Enes Öksüz admin

İnsan olmak eleştiri almanın ilk nedenidir. Çocuk, anne, baba, yönetici ya da girişimci olabilirsiniz. Günün sonunda attığınız her adımda eleştirildiğinizi görmek sizi etkileyebilir. En ufak başarıdan başarısızlığa kadar her şey eleştirilir. Mutlaka çevrenizde sizin yerinizde olsa daha farklı davranacak, daha etkili sonuçlar alacak insanlar olur. Çevrenizdeki insanları değiştiremeyeceğinize göre kendiniz eleştirilerle nasıl başa çıkacağınızı öğrenmelisiniz. Bunun dışında atacağınız her adım kendinize ya da çevrenize zarar vermekle sonuçlanır. 


1. İstekli Olun 

İnsanların ne dediğinden ziyade sizin ne düşündüğünüz önemlidir. Bunu aklınızdan çıkarmadan karşınızda duran insanlarla iletişime geçmeyi öğrenmelisiniz. Sizi hatalı bulan birisi varsa onunla konuşmalı ama sizi etkilemesine izin vermemelisiniz. İnsanlar sizi hatalı bulabilir ya da kararlarınızdan nefret edebilir. Önemli olan sizin anlatmaya, ifade etmeye ve öğretmeye ne kadar istekli olduğunuzdur. Bu nedenle insanlarla aranızdaki bu eleştiri odaklı iletişime kişisel hislerinizi karıştırmamalısınız. İnsanlara öğretmeli, hedeflerinize nasıl gideceğinizi açıklamalı ve her zaman sakin olmalısınız. 


2. Gerçeklerden Kaçınmayın

İnsanlar her zaman kötü olana inanmayı tercih ederler. Başarılı olduğunuz inancına sahip olmaları için başarısızlıklarınızı saklamamalısınız. Başta kendiniz olmak üzere çevrenizde bulunan herkese dürüst olun. Şeffaf olduğunuz zaman insanlar sizden şüphe etmezler, başarılarınızı sorgulamazlar. Toplumda genel olarak mükemmel görünmek gerektiği ile ilgili bir algının olması ve insanların sürekli kazanan, başarılı olan ve mutlu tarafta gözükmesi gerektiği ile ilgili bir algı var. Bu algıyı yıktığınız zaman insanlarla olan paylaşımlarınız da değişir. Bu sayede insanların size olan güvenlerini daha rahat kazanabilirsiniz. Hatalarınızın, eksiklerinizin farkında olduğunuz zaman, özellikle bunları itiraf edebildiğiniz de daha çok saygı görürsünüz çünkü gerçek olursunuz. 


3. İnsanlar Şüphe Eder

Şüphe bir tercih olarak değil insanların doğal tepkisi olarak algılandığında faydalı olur. Şüpheyi kişisel almamak ve bir hakaret olarak değerlendirmemek gerekir. İnsanlar sizden şüphe ediyorsa bunun bir saldırı olarak almayın ve nedenlerini öğrenmeye çalışın. Böyle bir anda insanlar size kişisel olarak saldırmazlar sadece bunu korku ya da şaşkınlıkla bir tepki olarak yansıtırlar. İnsanların düşüncelerini öğrendiğiniz zaman şüphenin içeriğini ve sizi ne kadar ilgilendirdiğiniz daha rahat göreceğiniz için tepkilerinizi de buna göre ayarlayabilirsiniz. 

4. Denemekten ve Yanılmaktan Korkmayın

Deneme yanılma yöntemi tarih boyunca en geçerli olan ve en çok kullanılan yöntemlerden birisi olduğundan dolayı günümüzde de girişimciler tarafından sıkça tercih edilir. Deneme yanılma yönteminin bu kadar yaygın olmasında girişimcilerin çoğu zaman bir danışmanla çalışmıyor olmaları gerçeği vardır. Deneme yanılma ile öğrendiğiniz zaman bu aslında öğrenmenin en önemli yolları arasında yer alır ve geçerliliği vardır. Ancak insanlar denemenin ve başarısız olmanın her zaman olumsuz olduğunu düşünürler. Kendine güvenen bir insan başarısızlığın artı değerlerini alarak kendine güçlü bir deneyim yaratabilir. Bu tür insanlar her zaman daha çok saygı görürler ve dikkate alınırlar. Çünkü diğer pek çok insanın aksine onlar cesur ve güçlü insanlardır. 

5. Erdemli Olun

Başarısızlık sizi yormuş olabilir, başarıya giden yolda zorluluklar da yaşamış olabilirsiniz. Tüm bunlar bir araya geldiğinde sabrınız ve sükunetiniz azalabilir. Bir girişimci olarak geçtiğiniz yollar sizi zorlarken insanlardan gelen eleştiriler sadece tuzu biberi olabilir. Bu noktada özür dileyebilmeli ve farkında olduğunuzu gösterebilmelisiniz. Size sinir bozucu gelen bir durum aslında günlük rutininizde defalarca karşılaştığınız sıradan bir olay olabilir. Bu durumları iyileştirmeye çalışırken fevri davransanız ya da hata olsanız da özür dileyebilirsiniz. Hata yapmanın öğrenmek için elde edilen en iyi fırsatlardan birisi olduğunu unutmamalısınız.
 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler