Evden Çalışanlar İçin İpuçları

Son Güncellenme: Sun May 2024 06:18

Evden çalışmak birçok kişinin hayalini süsler. Ayrıca kulağa son derece kolay gelir. Ancak evden çalışmayı düşünen birisinin yapacağı en büyük hatalardan birisi evden çalışmanın kolay olacağını düşünmektir

Evden Çalışanlar İçin İpuçları
Enes Öksüz admin

Dünyanın en ünlü iş adamı Richard Branson’dan dünyanın önde gelen üniversitelerindeki profesörlere kadar birçok kişi eğer evden çalışmaktan memnunsanız, o zaman evden çalışın diyor. Evden çalışmanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunuyor. Evden çalışmak isteyenlerin kafasında birçok soru işareti yer alıyor. Evden çalışmak göze kolay gibi gelse de bazı kişiler için oldukça zor olabiliyor.

Zamanınızı Takip Edin

Evden çalışırken zamanınızı takip etmek oldukça önemli. Bu sayede sadece yapmanız gereken görevinizi devam ettirmekle kalmazsınız aynı zamanda zamanınızı nasıl harcadığınızı da göz önünde bulundurabilirsiniz.

Önerilen İçerik: Zamanı Değil Enerjinizi Yönetin

Temiz Hava Alın

Gün ortasında dışarıda kısa bir tur atabilirsiniz. Öğle saatlerinde D vitamini almak enerjinizi arttıracaktır. Ayrıca bu süreçte vücudunuz endorfin salgılayacak ve daha az ağrı ya da acı hissetmenizi sağlayacak. Bu kısa yürüşler ile iş verimini çok etkili bir şekilde arttırabilirsiniz.

Yer Değiştirin

Evden çalışıyor olmanız her daim evden çalışmak zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor. Bilgisayarınızı alıp bir bahçeye ya da bir kahve dükkanına oturmaya gidebilirsiniz. Ayrıca otel lobileri pek tercih edilmeyen ancak farklı bir çalışma alanı olarak kullanılabilecek olan ideal yerlerden birisidir.

Ufkunuzu Genişletin

Gün içerisinde yarım saat ya da bir saat işiniz ile ilgili olmayan şeyler okuyun. Bu bir kitap olabilir, blog yazısı olabilir farketmez. Sadece alışkın olduğunuz konulardan uzaklaşın. Bunu yapmak zihninizi boşaltmanıza ve yeni fikirler edinmenize yarayacaktır.

Ofisinizi Kurun

Evden çalışırken bile ev ile işi ayırmak gerekmektedir. Evin içerisinde bilgisayarınızı koyup çalışabileceğiniz ayrı bir alan daha olmalıdır. Bu alanı ya da odayı sadece iş için kullanmalısınız. Hatta yataktan kalkıp pijamalarla bilgisayar başına geçmek yerine günlük kıyafet giymek de evden çalışmada yararlı yöntemlerden birisidir.

Önerilen İçerik: Evden Çalışmak İçin Sizin İçin İdeal Mi?

Sınırları Belirleyin

Ev ortamında, iş ortamında bulunmayan birçok dikkat dağıtıcı unsur bulunmaktadır. Kimse video konferans yaparken kapı zilinin çalmasını istemez. Bunun yaşanmaması için çalıştığınız süre boyunca kapıya bir uyarı asabilirsiniz.

İşinizi Organize Edin

Çalışıntığınız proje üzerinde ne durumda olduğunuz bilmek son derece önemlidir. Müşterilerinize mahçup olmamak için işlerinizi yönetebileceğiniz Asana, Slack, Trello ya da Wunderlist gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.

Kendinize Değil Çevreye Adapte Olun

Evden çalışmanın en güzel yanlarından birisi çok fazla sınırın bulunmaması. Birden fazla dokümanla çalışmanız gereken durumlarda masanızda iki monitörle birlikte çalışabilirsiniz. Ancak sadece tek ekranın yeteceği durumlarda balkonda ya da bahçede çalışmak yaratıcılığınızı da arttıracaktır.

İş Dışında İlgilendiğiniz Şeyler Olsun

Ev dışındaki bir şeye dahil olmanız gerekmektedir. Evde tüm gün çalışarak başka hiçbir şeyle ilgilenmemek zamanla sizi tüketecektir. İşiniz bebeğiniz gibidir ve onunla 7 gün 24 saat ilgilenmek isteyebilirsiniz. Ancak bu zamanla hareketsizliğe de neden olmaktadır.

Hedefleri Haftalık Belirleyin

Silinebilen bir beyaz tahta alıp hedeflerinizi bu tahtaya yazabilirsiniz. Daha sonra bunları kontrol edin ve ulaştığınız hedefleri silin. Bu durum zaman içerisinde çok tatmin edici olmaya ve daha büyük hedeflerin daha az stresli algılanmasını sağlamaya başlayacaktır. Haftalık hedefler koymak genelde en iyisidir. Daha az zamanlı hedefler potansiyelinizin altında kalmanızı sağlayacaktır. Daha uzun süreli hedeflerin ise yanlış konma ihtimali yüksektir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler