Evde Çalışmak Rahat mı?

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 01:46

Evde çalışmanın rahatlığı mı yoksa ev rahatlığında çalışmak mı? Evde çalışmanın çok rahat olduğunu düşünüyorsanız tekrar düşünmenizi öneririz!

Evde Çalışmak Rahat mı?
Enes Öksüz admin

Kurumsal şirketlerin katı kuralları, işyerlerinin giderek artan stresi evde çalışma hayali kuranların sayısını gün geçtikçe arttırıyor. Ev rahatlığında; pijama ve terlikle çalışma hayali kurulurken evde çalışmanın ne kadar da rahat olduğundan dem vuruluyor. Gerçekten öyle mi peki? Evde çalışmak düşünüldüğü kadar rahat mı? Bu sorunun yanıtını evde çalışanların yakınmalarından yola çıkarak tüm açıklığı ile bu yazımızda paylaşacağız.

Evde Çalışmak Mutlak Özgürlük Sağlamaz

Düşünüldüğünün aksine evde çalışmak mutlak özgürlük sağlamaz. Disiplin en büyük gerekliliktir aksi halde adı evde çalışmak değil; evde dinlenmek olur. Ofiste çalışanlar işyerlerine gittikleri andan itibaren kendilerini hazırlanmış bir disiplin içinde bulurlar. İşlerini yaparlar ve evlerine geri dönerler. Evde çalışan kişilerin en büyük sorunu; öz disiplini sağlamaya çalışmak olmaktadır. Evin rahatlığı dikkat toplamayı ve çalışma disiplini kurmayı zorlaştırabilir. İşyerinde 2 saatte bitirilecek bir görev evde 5 saat sürebilir. Çünkü bilinir ki nasılsa evde kalınacaktır ve işlerin hızlıca bitirilmesine gerek yoktur. Bu şekilde düşünmeye başlayanlar için evin rahatlığı en büyük rahatsızlık haline gelir. Akıllara kazınması gereken temel unsur evde çalışmanın kendine göre rahatlığı olsa da tam özgürlük sağlamadığıdır. Evde çalışmayı düşünenlerin bu kararlarını enine boyuna düşünmeleri gerekir; disiplinli bir şekilde çalışamayan kişilerin evde çalışmaları önerilmemektedir.

Önerilen İçerik: Evde Yapılabilecek Ek İşler

Evde Çalışmak Çevredekiler Tarafından Anlaşılamayabilir

Maalesef! Siz evden çalışıyorsunuzdur, kendinize göre çalışma düzeni oturtmuşsunuzdur ancak evdesinizdir ya; hep müsaitsinizdir. Aileniz, çevreniz öyle düşünür! Sizin bitirmek zorunda olduğunuz işlerden, değerli zamanınızın nasıl bölündüğünden haberleri olmaz. Alışkın olmadıkları bu çalışma düzeninin aslında çok rahat olmadığını aksine kimi zaman dışarıda çalışmaktan çok daha yorucu olduğu gerçeğini anlamazlar. Evde olmanızdan güç alarak çat kapı ziyaretler başlar mesela; size sormadan planlar yapılır; fikriniz bile alınmadan planların bir parçası olursunuz. Evde çalışmanızın aslında iş yerinde çalışmaktan çok da farklı olmadığını kavramaları için uzun uzun konuşmalar yapmanız gerekir. Yeterince kararlı olursanız, savunursanız evden çalışmanın çalışmamak anlamına gelmediğini; uzun bir müddetten sonra çalıştığınız gerçeğinin idrak edilmesini sağlayabilirsiniz.

Evde Mesai Sınırı Olmaz

Evde çalışmanın en büyük rahatlığı mesai saatlerinizi ayarlayabilmenizdir; fakat bu rahatlık zaman içerisinde en büyük rahatsızlığa dönüşebilir. Şöyle düşünün sabah 9’da gidip akşam 6’da döndüğünüz bir işyerinde mesaileriniz bellidir. İşyerinizden ayrıldığınız anda isteseniz de çalışma imkanınız yoktur. Akşamları size özeldir, kendinize ve ailenize zaman ayırabilirsiniz. Evden çalışmaya başladığınız anda çalışma düzeni oturtmaya çalışırsınız. Freelance olarak çalışmaya devam ederken çalışmadan para kazanamayacağınızı anlarsınız. Sabit bir geliriniz yoktur çünkü, çalıştıkça para kazanırsınız. Zaman geçtikçe mesai saatlerinizin gece yarılarına kadar uzadığını fark edersiniz. Ne kendinize ne de sevdiklerinize gönlünüzce zaman ayırabilirsiniz. Disiplin oturttuğunuzda çalışma sürelerinizi kısıtlayabilseniz de reddedemeyeceğiniz bir iş geldiğinde evinizde çalışmaya devam edersiniz…

Evde Çalışmaya Kararlıysanız Bu Önerilere Dikkat!

Evde çalışmak bir tercihtir; disiplinli çalışabileceğinize inanıyorsanız siz de ev rahatlığında çalışabilirsiniz. Ancak çalışma düzeninizi oturtmak ve evden de para kazanmaya devam etmek istiyorsanız dikkatli olmanız gerektiğini ve ihmal etmeden gerçekleştirmeniz gereken bazı unsurlar olduğunu bilmelisiniz.

  • Kendinize çalışma saatleri belirleyin. Disiplinli bir şekilde çalışıp o çalışma saatlerini ihlal etmemeye özen gösterin. Böylece evde olduğunuz için bütün gün çalışmak zorunda kalmaz aynı zamanda kendinize ve sevdiklerinize zaman ayırmayı başarabilirsiniz.
  • Evde çalıştığınız için sürekli sizle iletişime geçen, plan yapan ve bu esnada fikrinizi almayan kişilerle ciddi bir şekilde konuşun. Evde çalışıyor olmanızın her an tekliflere açık olacağınız anlamına gelmediğini açıkça ifade edin. Bu süreç biraz zaman alabilir ancak sonunda hedefinize ulaşırsınız.
  • Evinizin her odasında çalışma hatasına düşmeyin. Çalışacağınız zaman dilimlerinde çalışma odanızda kalın. Kendi çalışma odanızın olması evin geri kalanından ve aynı zamanda evdeki diğer kişilerden soyutlanma fırsatı yaratır. Bu nedenle özel bir çalışma alanı gereklilikten çok zorunluluk olarak düşünülmelidir.
  • Evde çalışanların en büyük hatası dışarı çıkmamalarıdır. Çalışma düzeni oturtamadıkları ya da dinlenmek istedikleri için dışarı çıkmayı tercih etmezler. Mutlaka dışarı çıkılması gerekir. Günde yarım saat bile olsa havanızın değişmesi iş verimliliğinizi yükseltecektir.
İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler