Genç ve Enerjik Çalışanları Yönetmek

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 12:33

Dijital dünya ile büyüyen ve bunun içerisine entegre olmuş başarılı gençler gerçekten üzerine düşüldüğünde şirketiniz için vazgeçilmez çalışanlar olabiliyorlar.

Genç ve Enerjik Çalışanları Yönetmek
Enes Öksüz admin

Gençler hem öğrenmeye hem de iyi bir iş çıkardıklarını duymaya açlar. En iyi olanları genellikle şirket bünyesindeki ufak bir eğitim ve küçük bir zamla inanılmaz motive çalışabiliyor. Böyle tepki veren gençler negatif geri dönüşlere ise bazen hassas ve duyarlı olabiliyor. Bu yüzden gençler ile çalışırken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Genç çalışanlarla en iyi anlaşan ve onları en iyi şekilde yönetebilen yönetici tipi yaşamayı ve başkalarına birşeyler öğretmeyi sevenler olarak öne çıkıyor. Bu tarz yöneticiler başkalarının kendini geliştirmesine yardımcı oluyor ve genellikle çalışanlarıyla açık bir iletişim içinde oluyor. Siz de bu tarz bir işletmeci olarak hem enerjik hem de genç olan çalışanlarınızın işletmenizden memnun kalmasını sağlayabilirsiniz.

İlk Günden Zorlayın

İşletmenizde çalışmaya başlayan bir gencin kısa sürede herhangi bir konuda karar mekanizması olmasını sağlayın. Başarılı ve büyük şirketler çalışanlarını herhangi bir şeyin CEO’su haline getirerek daha ilk günden onların gönüllerini kazanıyor. Eğer nasıl bir karar vereceklerini bilmiyorlarsa onlara yardımcı olabilirsiniz. Yeni çalışanlarınız için 3 dakikalık bir açıklama mükemmel bir geri dönüş almanızı sağlayacaktır.

Açıkça Ödüllendirin

Genç ve enerjik çalışanlarınız bir konuda gerçekten başarılı olduğunda onları ödüllendirmekten korkmayın. Küçük bir teşekkür bile onlar için büyük bir ödül anlamına gelmektedir. Bir diğer iyi bir yöntem pek tercih edilmese de genç çalışanlara fikirlerini sormaktır. Herkesin içerisinde onların kendi fikirlerini dile getirmelerine izin vermek sizi bir lider olarak kabul etmelerini kolaylaştıracaktır. Bu durum aynı zamanda çalışanın meslektaşları arasında saygı duyulan bir birey olmasını da kolaylaştıracaktır.

Sorular Sorun

Onlara sorduğunuz sorular her zaman ciddi olmak zorunda değildir. Havadan sudan sorularda sorabilirsiniz. Bu onların gözünde sizin onlarla iletişime geçmek istediğinizi gösterecektir. Diğer taraftan bu şekilde genç çalışanlarınız kendilerini size karşı daha kolay ifade etmelerini sağlar. Kendilerini dile getirmeye alışan çalışanlarınız daha başarılı olmaya aç olacaktır ve daha özgüven duyacaklardır. Bunu besleyerek onların daha verimli olmasını sağlayabilirsiniz.

Etkileşime Geçmelerine Yardımcı Olun

Genç çalışanlar diğer meslektaşlarına göre ilişkiler konusunda daha tembel. Bu yüzden çalışanınınızın diğerleriyle etkileşime geçmesine yardımcı olabilirsiniz. Onları diğer çalışanlar ile birlikte yer alabilecekleri projelere dahil ederek şirket içerisinde sosyalleşebilmelerini sağlayabilirsiniz. Özellikle pazarlama departmanı çalışanlarınız varsa bunlar sosyalleşme için iyi bir seçim olabilir.

Önerilen İçerik: Dedikodu Yapmak Çalışanların Üretkenliğini Arttırıyor!

Kısa Süreli Görevler Verin

Maalesef genç çalışanların en kötü özelliklerinden bir tanesi dikkatlerinin çabuk dağılması. Özellikle dijital cihazların giderek gelişmesi ve sosyal medya gibi etmenler bu konuda başrolü oynuyor. Bu yüzden onlara aylık yerine haftalık görevler vererek dikkatlerinin yüksek olmasını sağlayabilirsiniz. Buna uyum sağlamak ilk başta size de zor gelebilir ancak karşılığını almaya başladığınızda ne kadar doğru bir davranış olduğunu siz de görebilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler