Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Fintech’in Hedefinde

Son Güncellenme: Wed Feb 2024 09:48

Bugüne kadar fintechin hedefinde sadece büyük şirketler vardı ancak bu değişiyor. Fintech’in KOBİler için de karlı hale gelmesi, KOBİlere bir çok yeni avantajlar sunuyor.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Fintech’in Hedefinde
Enes Öksüz admin

Son yıllarda dünyada en çok konuşulan şeylerden birisi de fintech. Fintech, finans ve teknoloji kelimelerinin bir araya getirilmesiyle ortaya çıktı. Günümüzde finans teknolojilerine büyük yatırımlar yapılıyor ve uzun bir üsre daha bu yatırımların devam etmesi öngörülüyor. Fintech, müşterilerin yeni ürün ve finansal hizmet ihtiyaçlarını dijial ortamlar aracılığıyla çözen yöntemleri hayata geçirmeyi amaçlıyor. Bir süredir fintech firmaları KOBİlere hizmet verirken karlılığı sürdürmenin yolunu keşfetmiş gibi duruyor ve bu durum KOBİlere yeni finan teknolojilerini sunuyor. KOBİler daha önce hiç olmadığı kadar finansal servis sağlayıcılar tarafından mercek altına alınıyor. Bu durum giderek iki tarafında olumlu sonuçlar elde edebileceği bir oluşuma dönüşüyor.

Anahtar Değişimler

Geçtiğimiz yıllarda KOBİler, finansal servis sağlayıcıları tarafından gerekli ilgiyi görmedi çünkü KOBİler büyük şirketlerden daha az gelir elde ediyor ve daha fazla isteklerde bulunuyordu. Sonuç olarak KOBİlerin, finansal servis sağlayıcıları arasında kötü bir imajı oluştu. Ancak son yıllarda finansal servis sağlayıcıları, en küçük boyuttaki işletmeye bile karlı bir şekilde hizmet sunmanın önünü açtı ve bu durum KOBİleri neredeyse kökten değiştirecek. Fintech, KOBİlerin üç ana hizmet alanındaki eksiklerini gideriyor. Bu eksiklikler kredibilite, kritik işletme hizmetlerine erişim ve banka hesaplarının sağlanmasından oluşuyor. Birçok büyük finans kuruluşu, fintech firmalarıyla etkileşime geçerek ya da kendi sistemlerini oluşturarak KOBİlere ulaşmayı hedefliyor. Bu finans kuruluşlarının başında JPMorgan, Barclays, NatWest ve BBVA gibi dünya finansının önde gelen kuruluşları yer alıyor. Bu kuruluşların KOBİlere daha iyi bir teknoloji aracılığı ile ulşmak istemesi, KOBİ tarafında birçok avantajların olmasını sağlıyor.

Fintech’in Geleceği

Fintech şu anda dünyada en çok yatırım alan sektörler arasında yer alıyor. Fintech’e yapılan yatırımlarda Amerika ve Avrupa başı çekiyor. Kuzey Avrupa ülkeleri de Amerika ve Avrupa’dan sonra en çok fintech yatırımı yapan üçüncü bölge konumunda. 2014 yılında toplamda 10 milyar dolar yatırım yapılan fintech sektörünün önümüdeki 10 yıl içerisinde %40’a varan büyüeler elde etmesi bekleniyor. Bankacılık sektöründe yapılan işleri çok daha ucuz, hızlı ve etkili hale getiren fintech çözümlerinin önümüzdeki yıllarda iş dünyasının hemen hemen bütün sektörlerini baştan sona değiştirmesi kaçınılmaz gözüküyor. Bankalar ile tüketicilerin arasındaki ilişkileri yeniden tanımlayan fintech şirketleri gelecekte sadece işletme ölçeğinde değil bireysel ölçekte de büyük değişimler yaşanacağına işaret ediyor. Günümüzde özellikle melek yatırımcıların ilgisi fintech sektörüne kaymış durumda. Ancak bu seneden itibaren sadece melek yatırımcıların değil büyük ve çok uluslu şirketlerin bu sektöre para yatırması bekleniyor. Mobil teknolojinin giderek daha fazla benimsenmesi artık finansal işlemlerin büyük bir çoğunluğunun bu cihazlar üzerinden gerçekleşmesini sağlıyor. Bankaya gitmek ya da vakit kaybetmek yerine insanlar fintech çözümleri ile bütün işlemleri anında gerçekleştirebiliyor.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler