Başarılı Yatırımcıların Bile Yapabileceği Hatalar

Son Güncellenme: Sun May 2024 03:00

Başarılı Yatırımcıların Bile Yapabileceği Hatalar
Enes Öksüz admin

Bir işte ne kadar tecrübeli olursanız olun bu asla hata yapmayacağınız anlamına gelmiyor. Uzun yıllardır hisse senedi yatırımı yapanlar bile zaman zaman büyük hatalara imza atabilirler. Bir yatırımcı olarak her zaman doğru hisseye yatırım yapacağınızın bir garantisi yok. Yeni yeni hisse senedi yatırımı yapmaya başlamış bir küçük yatırımcı sık hata yapmaya meyillidir. Ancak bazı şeylere dikkat ederek yapacağınız hataları minimuma indirebilir ve kayıplarınızı düşürebilirsiniz.

Yakınlık Hissetmek

Yıllarını hisse senedi yatırımına adamış birileri bile zaman zaman bazı şirketlere yakınlık hissedebilirler. Şirketin ürünleri, yönetim biçimi ya da şirketin felsefesi yatırımcılarda bu gibi durumlara yol açabilir. Bu tarz şirketlerin hisselerini elden çıkarmak doğru zaman gelse bile güç gelebilir. Sevdiğiniz bir ürünün üreticisinin hisseleri her zaman yükselecek diye bir kural yok. Birisinden miras kalmış olan hisseler de elden çıkarılmakta zorlanılan hisselerdendir. Bu tarz hisselerde yapılacak olan yanlışlar düzgün bir şekilde giden portföyün sekteye uğramasına sebep olabilir. Bundan kaçınmak için portföy yönetimi ile ilgili kendinize bazı kurallar koyabilirsiniz. Bir hisse portföyünüzün değerini aşağıya doğru çekiyorsa bu hissenin satılmasının zamanı gelmiştir. Bu şekilde bir disiplin belirleyerek hatalardan kaçınabilirsiniz.

Umut Beslemek

Başarılı bir yatırımın zor yanlarından bir tanesi de hisseyi elden çıkarmaktadır. Değerinin altında performans gösteren hisseler bir gün durum değişirse diye elde tutulmamalıdır. Çünkü bu hisselerin ciddi bir geri dönüş yapacağına dair bir somut kanıtınız yoktur. Elle tutulur bir kanıt yerine sadece umudunuz varsa o hisseyi elden çıkarmanız gerektiğinde zorlanabilirsiniz. Diğer taraftan bu hisseyi elinizde tutarak daha çok umut vadeden yatırımları da elden kaçırabilirsiniz. Bir hisse para kaybettirirken elinizde tutuyorsanız neler kaçırdığınıza çok dikkat etmelisiniz.

Tek Düze Portföy Oluşturmak

Portföyde çeşitliliğin olması yaşanabilecek bazı olumsuzlukların önüne geçmenizi sağlayabilir. Bir yatırımcı olarak size en iyi performans sağlayan hisse senedini elinizden çıkarmadığınız için bu durum en büyük yatırımınız haline gelebilir. Tek bir hisseye bağlı kalmak ileride yaşanabilecek olan zararlara karşı savunmasız olmanıza neden olur ancak çeşitliliğe sahip bir portföy ile zarar uğrama riskini en aza indirebilirsiniz. Doğru bir şekilde çeşitlendirilmiş portföy ile alacağınız riski en aza düşürürken aynı zamanda geleceğinizi de garanti altına almış olursunuz.

Plansızlık

Daha yatırımınızı yapmadan önce bir hisseyi neden aldığınızı, ne kadar gelir elde etmeyi hedeflediğinizi ve ne kadarlık bir kayıp yaşadığınızda hisseyi elinizden çıkaracağınızı bilmeniz gerekir. Planı yapmış olan başlı başına bir artı değildir. Yatırımınızı yaptıktan sonra bu plana sıkı sıkıya sadık kalmanız son derece önemlidir. Yapacağınız plana sadık kalarak piyasada yaşanacak olan fiyat dalgalanmalarına karşı da psikolojik olarak hazırlanmış olursunuz. Daha işin başındayken alım satım planı yapmak ve bu planı gerçekleştirmek sizi hem maddi hem de manevi olarak daha güçlü kılar.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler