Gelir Sağlamak İçin Yatırım Yapmaya Başlayacaklara Tavsiyeler

Son Güncellenme: Thu Jul 2024 05:45

Gelir Sağlamak İçin Yatırım Yapmaya Başlayacaklara Tavsiyeler
Enes Öksüz admin

Gelir elde etmek için portföy oluşturmaya mı ihtiyacınız olabilir ya da daha fazla gelir elde ederek geleceğe güvenle bakabilirsiniz. Ancak bunu sağlamak için yatırım yaparken dikkat etmeniz bazı şeyler vardır. Gelir elde etmek için yatırım yapmanın bazı yönleri vardır. Bu yönleri anlamak, hangi tarz değerlerin işinize yarayacağını öğrenmek ve bariz tehlikelerden kaçınmak bunlardan bazılarıdır.  Günümüzde gelir için yatırım yapanların sayısı hızla artmaktadır. Renk, cinsiyet, yaş, din, dil ırk, boy ve kilo fark etmeksizin herkes yatırım yaparak gelir elde edebilir. Coca Cola ya da PepsiCo gibi büyük firmalara yatırım yaparak düşük risk ile kazanç sağlamayı isteyen herkes başarabilir. 

Gelir Portföyünden Ne Kadar Gelir Beklemelisiniz?

Gelir için yapacağınız yatırımlarda hiç para harcamak istemiyorsanız her yıl hesap bakiyenizin %4’ünü elde edebilirsiniz. Bu dünyada %4 kuralı olarak bilinmektedir. 25 yaşındaki birisi yıllık %7’lik bir gelir ile her ay yapacağı 146$ değerindeki bir yatırım ile 65 yaşına geldiğinde 350.000$ sahibi olabilir. Ana paranıza dokunmadan gelirinizden aylık kullanımlar gerçekleştirebilirsiniz. 

Önerilen İçerik: Sınırlı yatırım bütçesine sahip küçük yatırımcılar için borsa yatırımı önerileri

Değerlendirebileceğiniz Yatırım Türleri

Gelir elde etmek için 3 farklı yatırım türünü değerlendirebilirsiniz; 

Temettü ödenen yatırımlar, tahviller ve gayrimenkul üç ana başlığınız olabilir. Temettü ödenen yatırımlarda şirketler karın bir bölümünü sahip olunan pay sayısına göre hissedarlara dağıtır. Günümüzde güvenli temettü oranlarına sahip şirketler yıllık karın %40 - %50’sini dağıtabilirler. Kalan parayı ise tekrar yatırıma koyarak geri kazanmaya çalışırlar. Günümüzde %4 ile %6 arasında bir temettü geri dönüşü genel olarak iyi kabul edilmektedir. 

Önerilen İçerik: Hisse senedi yatırımı düşünenler için kısa, orta ve uzun vadeli strateji önerileri

Tahvilde ise daha geniş seçenekler mevcuttur. Devlet tahvilleri, acente tahvilleri, belediye tahvilleri, tasarruf tahvilleri ve daha birçok tahvile sahip olabilirsiniz. 5-8 yıllık vadelerdeki tahvillerden kaçınmalısınız. Çünkü vade süresi gereği riskleri yüksek olabilir ve faiz oranlarındaki değişimlerden dolayı çok fazla dalgalanabilirler. Ancak yabancı tahvillerden kaçınmanız gerekebilir çünkü yabancı para birimlerini anlamamanız size büyük bir risk getirecektir. Faiz oranlarının keskin bir şekilde hareket edebilmesi halinde çok fazla değer kaybettirecekleri için 5-8 yıl içinde olgunlaşan tahvillerden de uzak durmanız iyiliğinize olacaktır.

Önerilen İçerik: Vadeli Mevduat Yatırımı Yapmak İsteyenler Nelere Dikkat Etmeli?

Gayrimenkul yatırımları güvenli yatırımlar olarak görülmektedir. Bir daireyi direkt olarak kiraya verebilirsiniz ya da gayrimenkul yatırım ortaklıklıları aracılığı ile yatırım yapabilirsiniz. Gayrimenkulün kendi vergi kuralları mevcuttur ve gayrimenkul yatırım yüksek enflasyona karşı paranızı korur. Birçok gelir yatırımı portföyünde geniş bir emlak unsuru bulunur. Ancak yatırımın hepsini gayrimenkul üzerinden değerlendirmek yanlış olur çünkü gayrimenkul piyasası düşerse portföyünüzde yer alan diğer yatırım araçlarınız ile kayıp en aza indirgenmiş olur. Ayrıca gayrimenkullerde yer alan bakım, vergi, sigorta ve daha fazlası nedeniyle hisse senedi ve tahvillerden daha fazla uğraşmak gerekir.  Son olarak enflasyona göre düzeltilmiş temelde hisse senedi değerlerindeki uzun vadeli büyüme her zaman gayrimenkullerden daha fazla olmaktadır. 

Önerilen İçerik: Yatırım İçin Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler