Yatırım İçin Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 05:28

Yatırım İçin Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?
Enes Öksüz admin

Almaya karar verdiğiniz konutu İster yatırım için, ister oturmak için isterseniz de alım-satım yapmak için alın bakmanız gereken bazı temel özellikler bulunuyor. Bazı ana özellikler her üçünde de benzer olduğu için bu durum yatırımcıların işlerini kolaylaştırabiliyor. Ancak detaya inildiğinde her birinin kendi arasında bazı farklılıkları bulunmaktadır. Her ne sebeple olursa olsun yatırım için konut alacağınız zaman dikkat etmeniz gereken bazı şeyler bulunur. Bunları doğru bir şekilde yaptığınızda ise yatırım için aldığınız konut bu işten karlı çıkmanızı sağlayabilir.

Kira Çarpanı

Eğer yatırım için satın alacağınız evi kiraya vermeyi düşünüyorsanız kira çarpanı en önemli kriterlerden bir tanesidir. Kaç aylık brüt kira ile evin değeri karşılanıyorsa o kira çarpanı olarak kabul edilir. Örneği, 100.000 TL’ye aldığınız bir evi aylık 2000 TL’ye kiraya verdiğinizde bu evin kira çarpanı 50 olarak kabul edilir. Kira çarpanı düşük olan konutlar her zaman avantaj sağlar. Ancak kira çarpanını göz önünde bulundururken Deprem Yönetmeliği’ni göz önünde bulundurmalısınız. Özellikle İstanbul'da Deprem Yönetmeliği çıkmadan önce yapılan evlerin kira çarpanları oldukça iyidir. Ancak bu riski almaya değmeyebilir.

Henüz Tamamlanmamış Evler

Henüz maket halinde veya toprak aşamasında olan projelerdeki evlerin daima daha avantajlı olacağını düşünebilirsiniz ancak bu pek doğru olmayabilir. Hemen teslim evler bazen daha ucuz olabilir. Diğer taraftan inşaat firmasının kötü pazarlamasından dolayı proje aşamasında anlatılan cazibe merkezi hiçbir zaman gerçekleşmeyebilir. Yeni tamamlanmış sitelerde yaşamın başlaması biraz zaman alabilir. Bu tarz sitelerde alacağınız konutlar potansiyelini ancak sitenin doluluk oranı %100’e gelince gösterir. Aidatların düşük olduğu ve başarılı bir site yönetiminin olduğu siteler yatırımınızı olumlu yönde etkiler.

Yatırımınızı Uzun Vadeli Yapın

Yatırım için konut almaya karar verdiğinizde stratejinizin uzun vadeli olması gerekir. Minimum 5 yıl veya daha uzun süreli yatırımlarınız için konutu düşünmeniz her zaman daha mantıklıdır. Kısa vadeli yatırımlar için ise tercihinizi konut yerine sermaye piyasalarını göz önünde bulundurmanız daha avantajlıdır. Kısa vadede konuttan para kazanabilirsiniz ancak yapacağınız yatırımın reel bazda gerçek kazancınız uzun vadede ortaya çıkar. Bu yüzden yatırımınızı yaparken ayağınızı yorganınıza göre uzatmaya çalışın. Uzun vadeli yatırımlarda gelir elde ederken üzerinde yüksek borç baskısı oluşmasına izin vermeyin.

Önerilen İçerik: Vadelerine Göre İdeal Gayrimenkul Yatırımları

Evin Değerlendirmesi

Alacak olduğunuz evin metre kare hesabını doğru bir şekilde yapmanız son derece önemlidir. Özellikle karşınızda birden fazla alternatif mevcutsa bu alternatifleri aynı kriterlere göre değerlendirmeye çalışın. Evin metrekare hesabı bazı şirketlerde brüt üzerinden söylenirken bazı şirketler net şekilde söylenebiliyor. Yatırım için satın alacağınız evi anında kiraya veremeyeceğinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Aynı şekilde satmaya karar verdiğinizde de hemen bir alıcı bulamamanız gayet doğal. Bu nedenle bu tarz işlemler her zaman marj bırakmanız sizin daha doğru bir yatırım yapmanıza olanak sağlar.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler