Vadelerine Göre İdeal Gayrimenkul Yatırımları

Son Güncellenme: Tue Mar 2024 12:33

Hangi yatırım aracı hangi vadede kar getirir? Kısa vadede, orta vadede ve uzun vadede hangi yatırım aracı en mantıklı?

Vadelerine Göre İdeal Gayrimenkul Yatırımları
Enes Öksüz admin

Elde bulunan birikim ile en doğru yatırımı yapmak herkesin hayalidir. Bunu gerçekleştirmek için yatırımdan önce detaylı bir araştırma yapmanız gerekir. Özellikle konu gayrimenkul yatırımı olduğunda farklı gayrimenkul türleri farklı sürelerde kar etmenizi sağlar. Bunun için de tercihinizi yapmadan önce bakmanız gereken farklı kriterler vardır. Birikiminize göre arsa, konut veya iş yeri gibi seçenekleri değerlendirerek size en uygununu seçebilirsiniz. 

Kira Geliri İçin Yatırım

Vadelerine Göre İdeal Gayrimenkul Yatırımları - Kira Geliri İçin Yatırım

Kira geliri elde etmek istiyorsanız konut veya işyeri olmak üzere iki seçeneğiniz bulunuyor. Her iki yatırımında benzer özellikleri olduğu gibi farklılıkları da bulunuyor. Hem konut hem de iş yeri yatırımında taşınmazın değeri arttığı için enflasyona karşı birikiminizin korunmasını sağlayabilirsiniz. Diğer taraftan iş yerlerinin kira gelirleri konut kiralarına göre genellikle daha yüksek olduğu için iş yeri yatırımları daha çok tercih edilir. Diğer taraftan kiracının iş yerini temiz ve bakımlı tutmak zorunda olması giderlerinizin daha düşük olmasını sağlar. Kurumsal firmalara veya özel ofislere kiralayabileceğiniz yatırımlarınızda kira problemi de yaşamazsınız. 

Kısa Vadeli Kazanç

Vadelerine Göre İdeal Gayrimenkul Yatırımları - Kısa Vadeli Kazanç

Kısa vadeli kazanç elde etme gibi hedeflere sahipseniz konut yatırımı sizin için ideal seçeneklerden birisi. Hem oturmak için hem de yatırım amaçlı olsun birikiminiz için en avantajlı yollardan bir tanesi konut sahibi olmak. Her geçen yıl artmakta olan inşaat ve arsa giderleri ile beraber yıllık enflasyon artışları da konut fiyatının yükselmesini sağlar. Oturmak için olmasa bile kira geliri sağlamak için ev sahibi olmak kısa vadede hem de orta vadede gelir elde etmenin yoludur. Şehir merkezlerinde yer alan evler kolay kiralanabildiği gibi kira bedelleri de oldukça yüksek. Şehir içerisinde ve toplu taşıma noktalarına yakın evler hem yıllar içerisinde değerini artırırken hem de yüksek gelir kazandırır. 

Orta Vadeli Kazanç

Vadelerine Göre İdeal Gayrimenkul Yatırımları - Orta Vadeli Kazanç

Konut ve iş yerleri kısa vadeli kazançlarda daha yüksek gelir sağlarken orta vadeli kazançlarda biraz etkisiz kalmaktadır. Eğer birikiminizi orta vadeli yatırımda değerlendirmek isterseniz arsalar, konutlara göre daha büyük avantajlar sunar. Artan nüfus ve göç göz önünde bulundurulduğunda artan konut ihtiyacı konut arazilerinin her geçen yıl değerine değer katıyor. Ayrıca bu arazilerin kolay elden çıkarılabilir olması arsa yatırımını en yüksek kazanç getiren gayrimenkuller arasına olmasını sağlıyor. 100 metrekareden daha büyük olan arsa arazileri yatırım için önemli birer değer olarak görülüyor.

Önerilen İçerik: Yatırım Aracı Olarak Arsa Satın Almak

Uzun Vadeli Kazanç 

Vadelerine Göre İdeal Gayrimenkul Yatırımları - Uzun Vadeli Kazanç

Uzun vadede gelir elde etmek için birikiminizi en doğru tarla yatırımı ile değerlendirebilirsiniz. Bütün taşınmaz malların üretimi bulunurken arsaların bulunmamaktadır. Bu yüzden lüks evlerden çok bu evlerin üzerinde yer aldığı değerli araziler daha önemlidir. Arsa yatırımına benzer bir yatırım gibi gözükse de tarla yatırımı geri dönüşünü daha geç sağlayan ancak daha büyük kazanç sunan yatırım tipidir. Günümüzde hızla büyüyen şehirler her on yılda kabaca 10 km kadar genişlemekte. Bu da şehir içerisinde bir arsa yerine şehir merkezinde bir tarlayı daha avantajlı kılar. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler