Talebin Düştüğü Pazarda Karı Artırmanın 6 Yolu

Son Güncellenme: Sun May 2024 05:06

Talebin Düştüğü Pazarda Karı Artırmanın 6 Yolu
Enes Öksüz admin

Ucuz bir ürüne sahip  olan ancak yüksek fiyatla satış yapan firmaları gördüğünüz zaman ne hissedersiniz? Genel olarak hissedilen “vay be adamlar neler yapıyor” hissini bir kenara bırakalım ve bu durumun altında yer alan başarıyı inceleyelim. 2014 yılında Amerika’da King’s Hawaiian adlı bir marka pek çok rakibini geride bıraktı. Markanın odağında yer alan taze fırın ürünlerinin diğer rakiplerinin yaptığı ürünlerden ayrılmasını sağlayan öncelikli fark yüksek fiyatıydı. En ucuz olmadan en çok talep edilen ürün yaratmanın elbette bazı kuralları var. Bir ürün sadece çok pahalı olduğu için talep görebilir ama bu da yeterli değildir. Önemli olan dengeli bir talep yaratabilmek. Pazarınıza olan talep düşerken karınızı arttırabilmeniz ise ayakta kalmanızın en önemli sırrıdır. 

Ürün Her Şey Değil

Harika, eşsiz ve yüksek kaliteli bir ürüne sahip olabilirsiniz. Buna sahip olmayı isteyen herkes olabilir. Önemli olan bu ürüne sahip olmak değil. Bu ürünü etkili bir şekilde satabilmek. Eğer elinizdeki ürünü satmanızı sağlayacak bir markanız yoksa boşa uğraşırsınız. 

Geleneksel Reklamdan Uzak Durun 

Kurum içi pazarlama yapmak oldukça zor gelebilir. Ama bunu büyük bir marka olma yolunda ilerlerken mecburi olduğunuz bir davranış biçimi olarak karşınıza çıkar. Reklam ajansı ile çalışmak bir noktaya kadar mantıklı olsa da bu tür bir dış kaynak kullanımı yeterince iyi olmayabilir. Büyük reklam ajanslar küçük işletmelerle çok fazla uğraşmak istemedikleri için ya da küçük ajanslar bütçe ile orantılı olarak hizmet veremediklerinden bu yöntem sanıldığı kadar etkili olmayabilir. Yarı zamanlı ya da serbest çalışanlarla bu süreci daha etkili bir şekilde yönetebilirsiniz. Hatta bu yatırımınızla elde ettikleriniz kendi bünyenizde bir reklam departmanı açmaya yetecek kadar çok olabilir. 

İlk Olmaya Özen Gösterin 

Ürünlerinizi ilk olarak lanse edebilirseniz çok daha fazla tercih edilirsiniz. King’s Hawaii Super Bowl için yaptığı reklam kampanyasında ürününü resmi atıştırmalık olarak konumlandırmayı başardı. Bunu yaparken yeni seri ürünlerini “ilk kez” kavramı ile pazarlayan firma pek çok ekmek şirketinin elde edemediği bir başarıya sahip oldu. 

Rakiplere Dikkat 

Ürünlerinizi özel olarak pazarlayın, asla rakiplerinizin bir parçası olmayın. Rakiplerinizle ortak bir iş yapacaksanız ya da tedarikçilerinizle pazarlama kampanyaları yürütecekseniz “sınırlı sayıda” ve marka adınızla çalışın. Bu sayede sizin ürününüzün özelliği kaybolmaz ve marka konumlandırmanız daha etkili olur. Rakiplerinizden kendinizi ayırıyor olmanız sizi egoist ya da kendini beğenmiş yapmaz. Sadece markanızı daha değerli kılar.

Yeteneklere Değer Verin 

Yetenekli insanlardan oluşan bir ekibe sahip olmak kesinlikle bir şirketin başına gelecek en güzel şeylerden birisidir. Unutmayın kiminle çalıştığınızın şirketin, ürününüzün ve markanızın kalitesini belirler. A sınıf yetenekli insanlarla çalışırsanız A takımı, B sınıf ile çalışırsanız B takımı olursunuz.

Önerilen İçerik: Yaratıcı Kişileri Projelerle Barıştırmanın 3 Yolu

Sahiplenin

İşletmenizi sahiplenmeniz başarının gelişini hızlandırır. Çalışanlarla birlikte bir organizasyonun parçası olduğunuz zaman uzun vadeli fayda elde edersiniz. İnsanlar her zaman sahiplenmek isterler ancak sahiplenmenin sonucunda elde edecekleri fayda oldukça önemlidir. Bu önemi ortaya çıkarmak ve güçlü bir yapı kurmak ise sizin elinizde. İyi yetenekleri kabul ettiğiniz, inandığınız bir takım kurarsanız onları motive edecek ortaklıklar sunabilirsiniz. Bu sayede herkesin sahip çıktığı bir işletme ile çok daha etkili bir şekilde yol alırsınız.
 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler