Yatırım Aracı Olarak Arsa Satın Almak

Son Güncellenme: Fri May 2024 07:50

Bir yatırım enstrümanı olarak arsalar da değerlendirilebilir.

Yatırım Aracı Olarak Arsa Satın Almak
Enes Öksüz admin

Arsa satın almak yatırımcılar için uzun süredir kullanılan kazançlı bir yatırım yöntemidir. Doğru zamanda ve doğru yerde yapılacak bir yatırım size orta ve uzun vadede önemli bir gelir sağlayabilir. Arsa yatırımları da en yüksek kazancı sağlayacak olan gayrimenkul yatırımlarından bir tanesi olarak öne çıkıyor. Bu yatırım yönteminden kısa vadede de büyük kazançlar sağlanabilir ancak bunun için gelişime açık bölgeleri yakından takip etmek ve arazinin imar durumu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Yerleşime açılan yeni yerler, hastane, alışveriş merkezi gibi merkezi yapıların çevresinde yer alan arsalar kısa dönemde değerlerini arttırabilir. 

Gayrimenkul Sektörü Birleşiktir

Gayrimenkulün popüler bir yatırım aracı olarak kabul edilmesi ve konut fiyatlarının önlenemez yükselişini göz önünde bulundurduğumuzda arsa yatırımları avantajlı bir yatırım yöntemi olarak kabul edilebilir. Yine arsa satın almak ile daire satın almak arasında büyük farklar bulunur. Satın almak istediğiniz konutu kısa bir süre gezerek içerisinde yer alan problemleri görebilir ve yapmanız gerekenleri belirleyebilirsiniz. Ancak arsa satın almak ve bu arsa için araştırma yapmak çok daha fazla vakit alır. Diğer taraftan konut yatırımlarınız size kira olarak geri döner ancak arsa satın aldığınızda herhangi bir geliriniz olmadığı gibi bir de vergi ödemeniz gerekir. 

Arsa satın alırken ilk olarak imar iznini araştırmanız gerekir. İmar izni olan arsaların imar durumlarını inceleyebilir ve bölgenin konut, ofis ya da sosyal hizmet alanı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Arsa yatırımlarının en mantıklı olan satıldığında reel bazda kar ettirenlerdir. Herhangi bir altyapıya sahip olmayan bir bölgeden satın alacağınız arsaların çok uzun vadeli yatırımlar olacağını göz önünde bulundurmalısınız. Bölgeye yapılması planlanan yolların ve yaşam alanlarının projelerini öğrenerek arsanızın getireceği değer hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Arsa Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Yatırımınızı yaparken ilk düşünmeniz gereken şeylerden bir tanesi de elinizde yer alan birikimin yıllar içerisindeki enflasyon karşısında erimemesini nasıl sağlayacağınızdır. Yaptığınız yatırımın başarılı sayılabilmesi için arsanızı elden çıkaracağınız gün elde ettiğiniz kar oranının arsanın sahibi olduğunuz sürece oluşan enflasyon oranının üzerinde olması gerekir. Ancak elde ettiğiniz kar oranı, yıllar içerisindeki enflasyon oranından yüksek ise başarılı bir yatırım yapmış olabilirsiniz. Tahminlerinizi önceden yaparak yatırımlarınızı bu tahminlere göre şekillendirebilirsiniz. Aksi durumlarda ise yatırım için arsa yerine diğer alternatifleri göz önünde bulundurmak varlıklarınızın en kötü ihtimalle mevcut durumunun korunmasını sağlar. Bu gibi bir değer artışını elde edebilmek için de yatırım yapmayı düşündüğünüz arsanın beklenen değer artışını doğru bir şekilde hesaplamak durumundasınız. Yatırımı yapmayı planladığınız günün reel piyasa ederinin altında gerçekleştirecek olduğunuz arsa yatırımı ile de kısa süreli değer artışı elde etmeniz mümkündür. Ancak bu şekilde elde edeceğiniz gelir, uzun vadeli gelirlerinizin yanında çok daha düşük kalır.
 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler