Küçük İşletmeler İçin Başarı Sırları

Son Güncellenme: Sun May 2024 05:41

Yeni bir girişimciyseniz başarı konusunda endişelenebilirsiniz. Mutlaka unuttuğunuz adımların olması çok normal olsa da biraz araştırma yapmak size yepyeni bir dünyanın kapılarını açabilir.

Küçük İşletmeler İçin Başarı Sırları
Enes Öksüz admin

Kendi işini kurmak isteyen kişiler bu süreçte adım atarken her zaman reklam ve pazarlama çalışmalarını geri plana atarlar. Yeni girişimcilerin attığı bazı adımlar çok faydalı olsa da bazıları ise tam aksine başarısızlık için zemin hazırlıyor. Reklam projeleri ise en son akla gelenler arasında yer alarak büyük bir hataya neden oluyor. İşletmeciler ilk etapta markanın, mekanın, hizmetin ve ürünlerin kalitesine odaklanırken tüm bu odaklandıkları noktaları satacakları müşteriye nasıl ulaşacaklarını düşünmeyerek hata yapıyorlar. Büyük işletmeler zaten reklam ve pazarlama için kendi bünyelerinde departmanlara sahip oldukları ya da ajanslarla çalıştıkları için bu konuda sorun yaşamazken pazara yeni girecek küçük işletmeler başarının en büyük sırrını kolayca kaçırabiliyor. 
Küçük işletmelerin çoğu zaman ucu ucuna yeten bütçesi büyük işletmeler ile baş edebilir mi? Pek çok yeni girişimcinin aklına gelen bu sorunun cevabının korkutucu olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak korktuğunuz şeylerin gözünüzde büyüyebileceğini asla aklınızdan çıkarmamalısınız. Bu nedenle kendiniz için esnek bir iş planı oluştururken kazancınızın bir kısmını da pazarlama faaliyetlerine ayırmayı unutmayın. 

Önerilen İçerik: Pazarlama ve Bilinirlik

Kampanyalarınızı yakın çevrenize duyurmak için çeşitli etkinlikler yapabilirsiniz. Broşür dağıtmak ilk akla gelen yöntemler arasında yer alır. Ufak kampanyalar düzenlemek, broşür alanları iş yerinize çekmek için iyi bir yöntemdir. Bunu yaptığınız zaman insanların aklında yer edersiniz ve sizin alanınızda bir ihtiyaç olduğunda mutlaka aranan isim olursunuz. Magnet, not defteri ya da kalem gibi insanların gözünün önünde olacak promosyon ürünleri de işinize göre seçip dağıtabilirsiniz. 

En Ucuz Pazarlama: Güler Yüz

Küçük işletmeler için harika bir pazarlama yöntemi olarak müşteri memnuniyeti sağlamayı düşünebilirsiniz. Güler yüzlü bir işletmeci kolay kolay unutulmaz. İnsanlar kendilerine değer verdiğini düşündükleri firmaları tercih etme eğilimine sahiptir. İyi davranmanız, sorun çözmeniz ve özel hissettirmeniz ağızdan ağıza viral bir şekilde yayılmanızı sağlar. Tavsiye edilmek en etkili pazarlama yöntemleri arasında yer alır. 

Önerilen İçerik: Satış mı Pazarlama mı, Yoksa Her İkisi Birden mi?

Mesai Demek Memnuniyet Demek 

Kendi işinizi kurma sebebiniz daha rahat çalışma saatlerine sahip olmak olabilir. Farkındalık yaratmadığınız sürece benzer işletmelerden kendinizi ayırıp başarılı olamazsınız. Sahur saatlerinde hizmet veren bir restoran ya da gece geç saatlerde açık olan bir tekel bayi insanlar tarafından kolayca öğrenilir. Sabah erken saatlerde açılış yapan bir kahvaltı salonu pek çok müşteriye sahip olur. Bu örnekleri kendi işinize göre çoğaltabilir ve rakiplerinizin çalışmadığı saatlerde elbette maliyetlerinizi göz önünde bulundurarak hizmet verebilirsiniz. 

Önerilen İçerik: Bu Nedenlerle Kendi İşinizi Kurmayın!

Önerilen İçerik: Müşterilerinizle Gerçekten İletişimde misiniz?

Müşterilerinizi Şaşırtın

Hedef kitlenize göre müşterilerinizin ilgi alanlarını ya da sevecekleri detayları belirleyebilirsiniz. Islak mendil üzerinde yazan bir espri, masa servisinde yazan bir şiir ya da hediye paketine ilişen bir not insanların dikkatini çeker. Pazarlama her zaman billboardlara reklam vererek yapılmaz. Bütçenize göre farkındalık yaratacağınız her adım size getiri sağlar. İnsanların dikkatini çekecek şeyleri iyi bir şekilde belirlemelisiniz ve belirlediğiniz şeyleri hedef alarak yaratıcı işler yapmalısınız. 

Önerilen İçerik: Müşterilerle Daha İyi İletişim Kurmanın Yolları

Süreklilik Sağlayın 

Bazı işletmeler için düzenli müşteri edinmek çok önemlidir. Bakım servisleri bu işletmelere örnek verilebilir. Müşterileriniz ile iletişiminizi koparmamanız tekrar sizi tercih etmelerini sağlar. Bakım dönemlerini hatırlatmak, doğum günlerini kutlamak ya da izin verdikleri takdirde kampanyalarınızdan haberdar etmek kesinlikle kazancınızı arttıracak yöntemler arasında yer alır.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler