Bu Nedenlerle Kendi İşinizi Kurmayın!

Son Güncellenme: Sun May 2024 01:39

Bu Nedenlerle Kendi İşinizi Kurmayın!
Enes Öksüz admin

Kendi işini kurmak için sıfırdan başlayan ya da bayilik alarak ticari faaliyetlerine adım atan kişilerin birçok motivasyonu olabilir. Kimileri zengin olmak, kimileri deneyimlerini kendi lehine kullanmak, kimileri mutlu olmak, kimileri sevdiklerine daha çok vakit ayırmak istediği için kendi işini kurar. Bu sebeplerden bazıları gelecekte de mutlu olmayı garantilerken, bazı nedenler kendi işini kurmak isteyenlere yeterli ve doğru motivasyonu sağlayamaz. 

Bu yazımızda hangi nedenlerle kendi işinizi kurmamanız gerektiğini açıklayacağız. Hazırsanız, başlayalım!

Sadece İşinizden Nefret Ettiğiniz için Kendi İşinizi Kurmayın

Mevcut işinizden nefret ediyor olabilirsiniz, aslına bakarsanız çalışanların çoğu işlerinden nefret eder. Ancak sadece işinizden nefret ettiğiniz için kendi işinizi kurmak istiyorsanız temel motivasyonlarınız eksik demektir. Bunun yerine enerjinizi olumlu değerlendirin, kendinizi daha rahat hissedeceğiniz ve düzenli gelir elde edebileceğiniz bir iş aramaya başlayın. Kendi işinizi kurarsanız ve düzenli kazanç sağlamaya başlayana kadar nakit akışınızı sağlayamazsanız beklentilerinizi gerçekleştiremezsiniz. 

Sadece Patronunuzu Sevmediğiniz İçin Kendi İşinizi Kurmayın

Kendi işinizi kurmak için gereken temel motivasyon iş fikriniz ile ilgili olmalı, patronunuzu sevmiyorsunuz diye hemen ticari hayata atılmamalısınız. Patronunuzu sevmiyorsanız farklı şirketlerde şansınızı deneyin. İş fikriniz olgunlaşmadan ve belirgin bir yol haritası çizmeden kendi işinizi kurmaya çalışmak sonu belirsiz bir maceraya yelken açmaya benzer. 

Hızlı Para Kazanmak İçin Kendi İşinizi Kurmayın

Tabii ki para kazanmak isteyeceksiniz ve evet bu süreç ne kadar hızlanırsa o kadar mutlu olacaksınız. Fakat kendi işinizi kurduğunuz ve kendi işinizin patronu olduğunuz anda kazançlarınızın tavan yapacağını umuyorsanız, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Çoğu girişimci işletmelerini kurduktan uzunca bir süre para kazanmak için beklerler. İş fikirleri tutana kadar ek sermayeye ihtiyaç duyabilirler. 

Daha Az Çalışmak İstediğiniz İçin Kendi İşinizi Kurmayın

İş yerindeki uzun mesai saatleri sizi bezdirmiş olabilir. Kendi işinizi kurmak için temel motivasyonunuz daha az çalışmaksa; planlarınızı tekrar gözden geçirin! Yeni bir iş kurduğunuzda özellikle işletmeniz emeklerken eskiye oranla çok daha fazla çalışmanız gerekebilir. Üstelik kazancınız sizin ne kadar çalıştığınıza bağlı olarak değişecekse, her zaman yapacak işiniz olacaktır!

Daha Esnek Çalışmak İstediğiniz İçin Kendi İşinizi Kurmayın

Esnek çalışma saatlerine kavuşmak gibi bir hayalle kendi işinizi kurmak istiyorsanız, dikkatli olmalısınız. Faaliyet göstermek istediğiniz sektöre bağlı olarak hayalini kurduğunuz esnekliğe kavuşabilirsiniz; ancak doğru iş alanı seçmezseniz beklentilerinizin tam zıttı olan gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalabilirsiniz. Faaliyet alanınıza bağlı olarak müşterilerinizin beklentilerini değerlendirmeden, taleplerinin hangi zaman aralıklarında geleceğini öngörmeden adım atmamalısınız. 

Kimseye Hesap Vermek İstemediğiniz İçin Kendi İşinizi Kurmayın

Bir girişimci olarak herkese cevap vermek zorunda değilsiniz, ancak hesap vermeniz gereken tarafların varlığını da yadsıyamazsınız. Mesaili çalıştığınız işinizde yetkililerinize hesap verirsiniz, kendi işinizin sahibi olduğunuzda müşterilerinize hesap vermek zorunda kalırsınız. Ticaret yapacaksanız her halükarda hesap vermeniz gereken kişiler ya da taraflar olacaktır, aksi maalesef mümkün değildir. 

Sevdikleriniz Sizinle İş Kurmak İstiyor Diye Kendi İşinizi Kurmayın

Arkadaşlarınızla ya da aile bireylerinizle konuştuğunuzda iş kurma planları yapıyorsanız, hızlı hareket etmeyin. Mevcut işinizi, kazancınızı, memnuniyetinizi sorgulayın. İş fikrini detaylı bir şekilde planlayıp size getirilerini hesaplamazsanız kendinizi başarısız girişimciler arasında bulabilirsiniz. 

Eğlenmek İçin Kendi İşinizi Kurmayın

Kendi işinizi açmak ve kendi işinizin başında durmak oldukça eğlenceli olabilir. İş fikriniz size para kazandırıyorsa ve bu işi yapmaktan memnunsanız keyfinize diyecek olmaz. Ancak söz konusu olan kendi işiniz olduğunda zorlukların da en az eğlenceli zamanlar kadar sık yaşanabileceğini unutmamalısınız. Çok yoğun, stresli zamanlar yaşanabilir; kazançlarınız düşebilir, beklentileriniz gerçekleşmeyebilir. Bu nedenle işinizi kurmadan her koşulu değerlendirmelisiniz. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler