İşe Alımlarda ve Devamında En İyileri Seçmenize Yardımcı Olacak Tavsiyeler

Son Güncellenme: Sat Mar 2024 04:31

İşe Alımlarda ve Devamında En İyileri Seçmenize Yardımcı Olacak Tavsiyeler
Enes Öksüz admin

Hızla büyüyen işletmelerin en büyük problemlerinden birisi de işe alım süreci olabilir. İş başvurusunda bulunanların değerlendirilmesi ve işletmeye en çok yararı olacak adayın seçilmesi önemlidir ancak bu süreç her seferinde doğru idare edilmeyebilir. Ayrıca yetenekli kişilerin işletmenizi tercih etmesi ve çalışma sürecinde motive kalmalarını sağlamak için yapılması gerekenler de oldukça farklı şeyler olabilir. Bazı konulara dikkat ederek ve çalışma ortamını daha rahat bir hale getirerek işe aldığınız yetenekli insanları motive bir şekilde çalışmalarına yardım olabilirsiniz. 

İşe Alım Görüşmesi İçin İpuçları

İşe alım görüşmelerinde soracağınız sorular ve beklediğiniz cevaplar önceden bellidir. Ancak bazı soruların cevapları aday hakkında çok aydınlatıcı olabilir. Bu özel sorular ile onlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Adayların en büyük güvensizliklerinin ne olduğunu sormak aslında adayların zayıf yönlerini ortaya çıkarmaya olanak sağlar. Ayrıca ilk evcil hayvanı hakkında sorular sorulan adayların yaratıcılık seviyesi, kişiliği, samimiyeti ve espri anlayışı hakkında iş görüşmesi yapan kişiye fikir verebilir. Ayrıca kişilerin hayatında ne kadar şanslı olduğunu sormak da onların görüşmenin ilerleyen dakikalarında daha samimi olmalarını sağlıyor. 

Çalışanlarınızı Nasıl İkna Edebilirsiniz?

Sağlam bir şirket kültürü oluşturmak insanları şirketinizde çalışmak için ikna edecektir. Çalışma ortamı olarak bir cazibe merkezi olmak her zaman iş görüşmelerine ve sonrasında avantajlı olmanızı sağlar. Büyük işletmelerde çalışan herkesin yararlanabileceği bir kişisel gelişim fonu kurabilirsiniz. Böyle bir girişim her çalışan için büyük bir motivasyon kaynağı olabilir. Çalışanlarınıza onlarla ilgilendiğinizi göstermeniz yine sizin yararınıza olacaktır. Bazı büyük işletmeler ise öğle yemeğini karşılayarak bu avantajı sağlamayı çalışıyor. Öğleden sonraları ofis çalışanlarına dağıtacağınız dondurma gibi küçük bir şey bile gün içerisinde çalışanlarınız motive olmasını sağlar. 

Önerilen İçerik: Çalışanlarınızı Takdir Edin ve Üretkenliklerini Arttırın

Şirket Kültürü

Genel olarak şirket kültürü oluşturmak zaman isteyen ve zor bir süreçtir. Ancak bir şirket kültürü oluşturduğunuzda ve şirket içi gelenek ortaya çıktığın hem mevcut çalışanların yönetilmesi hem de yeni gelenlerin adapte olması çok daha kolay olacaktır. Şirket içerisinde çalışanların rahatını sağlamak için yapacağınız çeşitli şeyler zaman içerisinde işletmenin büyümesini sağlayacaktır. Birçok büyük şirket bunu oluşturmak için çok çeşitli yollara başvurur. Uzaktan çalışma imkanı, tatil günleri, doğum izinleri, bireysel emeklilik planları, şirket içi eğitim olanakları, ücretsiz yiyecekler ve içecekler, uzun süredir çalışanlara verilen maaşlı izinler şirketlerin cazibe merkezi olma yolunda başvurduğu seçeneklerden bazılarıdır. Yurtdışında bazı ülkelerde kulanılan ve ülkemizde de yeni yeni duyulmaya başlanan sabbatical isimli izin türü bunların en önemlileridir. İlk olarak üniversitelerde ortaya çıkan bu izin şekli yedi yıl veya daha uzun süredir çalışanlara verilen ve çalışanın pozisyonuna göre 3 ay, 6 ay veya 1 yıllık maaşlı izinler son yıllarda üniversitelerden şirketlere de geçmeye başladı. Bu izinler her ne kadar bir işletme sahibi için korkutucu gibi gözükse de şimdilik bu izinlerin getirilerinin, götürülerinden daha çok olduğu görülüyor. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler